Doğal Diş Macunu Tarifi

Paylaşmak için: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Ağız hijyeni, sırf dişlerimiz değil, genel sağlığımız için de çok önemli (bakınız: Hastalıklara karşı ağız hijyeni). Fakat günde en az iki kere ağzımızda kullanmamız gereken ve bir miktar da yuttuğumuz diş macunlarının içinde de malesef zararlı kimyasallar var. Bu kimyasalların başında, macunların köpürmesini sağlayan ve hemen her diş macununda bulunan SDS veya SLS yani Sodium Dodecyl Sulfate veya Sodium Lauryl Sulfate geliyor. Ayrıca bazı diş macunlarında bulunan ve macunun pHını ayarlamak için kullanılan alüminyum türevlerinin de yutulmasının unutkanlığa ve Alzheimer hastalığına neden olabildiği düşünülüyor.dogal dis macunuDoğal bir tercih yapmak için diş macunu yerine karbonat kullanmayı deneyenler olmuştur, ama genelde burada sorun, tadının çok ‘tuzlu’ olması oluyor. İşte bu noktada bitkisel bir tatlandırıcıdan ve doğal yağlardan faydalanabiliriz.

DOĞAL DİŞ MACUNU TARİFİ;

5 çorba kaşığı karbonat

1 tatlı kaşığı Stevia özü (bitkisel tatlandırıcı)

2 çay kaşığı nane yağı (yenilebilir saflıkta olduğundan emin olun)

İçme suyu veya hindistan cevizi yağı

Karbonata tatlandırıcıyı ve bitkisel yağı karıştırıyoruz. Sonra içme suyu veya hindistan cevizi yağı ilave ederek macun kıvamı elde ediyoruz. Özellikle nane yağı çok güzel kokuyor ve çok lezzetli, bence doğal diş macunu yapımı için aktarlardan veya Gratis / Watsons gibi mağazalardan alabileceğimiz en ideal yağ nane yağı.

Artık ağız hijyenimizi de doğal bir şekilde sağlayabiliriz. Çok daha etkili bir ağız temizliği için dişilerinizi fırçalarken dilinizi de temizlemeyi ve gargara yapmayı unutmayın! Doğal olarak sağlıklı gülüşler!

Yorumlar

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */