Polikistik over olanlar nasıl hamile kalır? Kendi deneyimim…

Paylaşmak için: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Bu yazımda, polikistik over teşhisi konup çocuk sahibi olmak isteyen kadınların faydalanabilmesi için tüm deneyimlerimi paylaşmak istedim, özelime saygı gösterirseniz memnun olurum. Bu yazıya ulaştıysanız, polikistik over olup kalmak isteyen bir bayan olmanızı umuyorum…

Polikistik over olduğumu öğrendiğimden beri bu sendromla ilgili araştırdığımda her yerde çok zor hamile kaldıklarına, düşük riskinin çok fazla olduğuna dair şeyler okuyordum.. Yıllarım bu konuda üzülüp endişelenerek geçti ama, sonunda çok sağlıklı bir hamilelikle bebek sahibi oldum çok şükür.. Her 10 kadından 1’ini etkilediği söylenen bu sendrom konusunda siz de kader arkadaşımsanız, siz de muhtemelen polikistik over olanlar nasıl hamile kalır merak ediyorsunuzdur..Benzer deneyimler yaşayanlara faydalı olabilmek için teşhisimden itibaren polikistik overle ilgili tüm yaşadıklarımı paylaşmaya çalıştım, ama vakti az olanlar için ön bir özete yer vereyim;

Özetlemek gerekirse polikistik over olanlar nasıl hamile kalır merak edenlere şunları tavsiye edebilirim (bunların hepsini mutlaka doktorunuza danışarak denemelisiniz, çünkü sizin durumunuza özel farklılıklar olacaktır);

 • pcosAdet düzenleyicilere veya doğum kontrol haplarına güvenmeyin, çünkü hormonları ve sağlığı alt üst ediyorlar.
 • Eğer daha gençseniz adetinizin düzene girmesi 20-25 yaşına geldiğinizde de gerçekleşecek olabilir. Yılda en azından 2-3 kez adet oluyorsanız sabretmeyi deneyin. Ben keşke etseymişim.
 • Soğan kürüne bir şans verin.
 • D vitamini seviyelerinizi takip edin ve yükseltin! Hem de 80 ng/ml’in üzerine!
 • Tüm bunlar işe yaramadıysa günde 500 mg metformin (şeker ilacı) kullanma konusunda doktorunuza danışın.
 • Metformin kullanarak hamile kalırsanız, hamileliğin ilk 3 ayında da kullanmanızda fayda var.

Bunların hepsinin sebeplerini yaşadıklarımı okursanız anlayacaksınız..

Teşhisim ve evlilik öncesi dönem

15 yaşımdaydım, adetlerim 2-3 ayda bir oluyor, çok sancılı geçiyor, 10 gün kadar sürüyor, ve beni bayılacak hale getiriyordu.. Doktora gittim, ultrasonla bakıldığında yumurtalıklarım kistlerle doluydu. Fakat kilolu değildim, hatta zayıftım, tüylenme şikayetim yoktu, tahlillerde hormonlarımda bir anormallik çıkmamıştı, yani fiziksel görüntü olarak ve kağıt üzerinde klasik bir polikistik overli gibi durmuyordum. İnsülin direncim de yoktu.

Doktorum adetlerimi düzenlemek için doğum kontrol hapı benzeri bir ilaç olan Diane-35’e başlamamı tavsiye etti. “İngiltere’de kadınlar 16 yaşından 60 yaşına kadar bu ilaçları kullanıyor” dedi. Ama Diane-35’e başlamam geri dönüp baktıkça çok pişman olduğum, büyük bir hata oldu… Belki de hayatımda yaptığım en büyük hata.. Bu ilaca başladıktan sonra kesmeyi denediğimizde, ilacı kullanmadığım 6 ay boyunca hiç adet göremedim, ve hormon testleri yapıldığında hormonlarım alt üst olmuş görünüyordu. Diane-35’i 15 yaşımdan 24 yaşıma kadar kullandım maalesef, ve bu süreçte doktorumun kontrolünde ne zaman bırakmayı denesek 6 ay hiç adet görmediğim için geri başladık.

Tüm bunlar geri dönüp baktığımda o kadar yanlış geliyor ki. Çünkü bu sözde ‘ilaç’tan hiçbir fayda görmedim ama çok yan etki ve zarar gördüm.. Seneler geçince öğrendim ki sülailemdeki kadınlardan bazılarının da adetleri ilk başladığı yıllarda hep (benim ilaca başlamadan önceki halimdeki gibi) 2-3 ayda bir oluyormuş ve ancak 20’li yaşlarına gelince düzene girmiş ve sancıları azalmış. Yani sabretseydim benim de böyle olacaktı muhtemelen ve ilaç olmadan adet göremez hale gelmeyecektim…

Diane-35’in bende yarattığı en kötü yan etki migrendi. Hem de çok kötü. Migrenlerimin bu ilaçtan kaynaklandığını ancak 9 sene sonra tamamen bırakınca anlayabildim maalesef.. O zamanlar kendi sağlığımı gözlemleme konusunda çok başarısızmışım.. Migrenlerim ‘auralı’ denilen cinsten oluyor, yani önce görüşüm bozuluyor, sonra gelen ağır bir migrenle bütün günüm iptal oluyor, ertesi gün hala başım sızlıyordu…

Zaten sonra öğrendim ki Diane-35, yüksek pıhtı yapma riski sebebiyle Avrupa’da bazı ülkelerde yasaklanmış ve birçok kadının ölümüne sebep olmuş. Yani kanı ve dolaşımı olumsuz etkiliyormuş ve bende de muhtemelen bu yüzden migren yapmış.

Bu illet ilacın bir diğer olumsuz etkisi de aşırı tatlı yeme isteği uyandırması ve kilo aldırması oldu. İlaca başladığım sene 51 kilodan 59 kiloya çıktım. Ve o dönemde yediğim tatlıların da sağlığımı çok kötü etkilediğine eminim.. Bu arada doktorum cildimin sivilceye yatkınlığının da düzeleceğini söylemişti, ama böyle bir şey olmadı…

Soğan kürü denemem

Yüksek lisans yaparken, yani yaklaşık 23 yaşımdayken, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun soğan kürü tavsiyesinden haberdar oldum.. Sanırım annem televizyondan öğrenmişti. Yanlış hatırlamıyorsam 15 gün boyunca sabah-akşam bir soğanı kaynatıp suyunu soğuyunca içmek şeklindeydi, detaylarını araştırabilirsiniz. Soğandaki östrojen benzeri maddeler, adeti düzenlemeye yardımcı oluyordu.. Diane-35’e ara verip denedim. Yanlış hatırlamıyorsam birkaç başarısız denemem oldu, çünkü düzenli yapmakta zorlanıyordum. Yüksek lisansım epey yoğundu, bazen öğle yemeğine bile çıkamıyordum, hafta sonları bile gece 3’lere kadar laboratuvarda çalıştığım oluyordu.

Fakat bir kere azmedip 15 gün boyunca epey düzenli yaptım ve o sefer gerçekten de adet gördüm! Bu, 8 yıl boyunca Diane-35 kullanmadan ilk ve tek adet görüşümdü. Fakat sonra yine bunu düzenli olarak yapma fırsatım olmadı..

Polikistik over uzmanı Endokrinolog muaynem ve aşırı D vitamini eksikliği

Derken yüksek lisansımın sonlarına doğru bölümümüze polikistik over konulu bir seminer için Hacettepe’den Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız geldi. Tabi bu seminerden sonra hemen bir randevu alıp muaynehanesine gittim! Ve Kadın Doğumcularla Endokrinologların bu hastalığa ne kadar farklı yaklaştığını gördüm.

İlk olarak bana hemen Diane-35’i bırakmamı, Avrupa’da birkaç ülkede yasaklandığını söyledi. “Bu ilacı sen nasıl bu kadar sene kullandın?” dedi. “Rahim kanserine karşı senede 2-3 kere adet görmen yeterli zaten” dedi.

Ve daha önce hiç duymadığım, bilmediğim birçok hormon testi istedi; elime kendisi özel bir liste yazıp “Bu testleri Hacettepe’de yaptır, başka yere güvenemiyorum” dedi. İstediği testleri yaptırdım, fakat tam bu dönemde Ankara’dan ayrılıp doktora için İstanbul’a geçmem gerekti.

Testlerde D vitamini (25-D-OH) seviyelerim çok düşük çıkmıştı (10 ng/mL idi, Prof. Dr. Canan Karatay’a göre 80’in üzerinde olması gerekiyor). Ben de D vitamini alarak depolarımı doldurdum. (Wellcare intense D vitamini tavsiye ederim, içinde katkı maddesi yok). Bir süre bu konuda tekrar doktora gidemedim, ama geriye dönüp bakınca D-vitamini seviyemi yükseltmemin de bana çok iyi geldiğini düşünüyorum.

Evlilik, şeker ilacı ve hamilelik!

25 yaşımda evlendiğim zaman, bu doğum kontrol haplarının hayır değil şer olduğunu hala kavrayamamışım ki Yasmin kullanmaya başladım. Bir-iki ay kullandım sanırım ama beni perişan etti; o kadar kötü migrenlerim oluyordu ki ertesi günü bile kendime zor geliyordum. Sonunda Kadıköy Florence Nightingale hastanesinde Prof. Dr. Alin Başgül Yiğiter’e gittim.

Bana yakın zamanda çocuk sahibi olmayı düşünmüyorsam yine en mantıklı yolun doğum kontrol hapı kullanmak olduğunu, ama yakında çocuk sahibi olmak istersem şeker ilacı (yani metformin aktif maddesini içeren Glucophage, Diaformin gibi bir ilacı) deneyebileceğimi söyledi. Kendisine önceki (gençliğimde gittiğim) doktorumun insülin direnci için test yaptığını, insülin direnci çıkmayınca şeker ilacı tavsiye etmediğini söyledim. Ve işte o zaman doktor hanım benim için bir dönüm noktası olan bir cümle kurdu;

“İnsülin direnci olmasa da birçok kadın metforminden fayda görebiliyor. Yakın zamanda çocuk sahibi olmayı düşünürseniz bir deneyin isterseniz.”

Metformin, benim şeker hastalığı üzerine yaptığım stajımdan bilgi sahibi olduğum, ve birçok ilaca nazaran çok daha masum gördüğüm bir ilaçtı. Doğum kontrol hapları ve benzerlerinden de öyle bezmiştim ki bir denemek istedim.

Bu arada yıllardır polikistik over sendromuyla ilgili araştırdığımda her yerde çok zor hamile kaldıklarına, düşük riskinin çok fazla olduğuna dair şeyler okuyordum. Hatta bu tarz şeyler okuduğumda birkaç kez ağlamışımdır da endişemden… Bir yandan da gençliğimdeki doktorum “Sen bir an önce evlen çocuk doğur, doğumdan sonra düzeliyor genelde” derdi hep..

Ben de bunların üzerine belki de bir an önce çocuk sahibi olmayı denememin daha iyi olacağını da düşünerek, doktorun tavsiye ettiği gibi günde 500 mg metformin almaya başladım. Hamile kalmam zor olur, en azından birkaç ay sürer diye düşünürken ve ilaca başlamamdan yaklaşık bir – bir buçuk ay sonra hala adet olmadım derken hamile olduğumu fark ettim! Yani daha adet bile görmeden ilk yumurtlamamda hamile kalmıştım! Üstelik bu belki de 10 yıldır ilk yumurtlamamdı, çünkü o güne kadar kullandığım ilaçla yumurtlamayı önlüyordu, ve ilaçsız da adet göremiyordum zaten..

Evde yaptığım testten sonra daha emin olmak için evimize yakın bir konumdaki çok iyi bir kadın doğumcu olan Prof. Dr. İbrahim Bildirici’ye gittik; evet hamileydim. Kendisine polikistik over geçmişimi ve metformin aldığımı anlatınca bana;

“Evet, metformin yumurtlama tetikleyebiliyor. Polikistik over geçmişinle metformin alarak hamile kaldıysan, düşük riskine karşı hamileliğin ilk 3 ayında da kullanmaya devam etmen iyi olur” dedi.

Ben de öyle yaptım; hamileliğimin ilk 3 ayında günde 500 mg metformin aldım. Ve onca yıl içime yerleşen korkulardan ve endişelerden sonra bu kadar sağlıklı bir hamilelik geçirebileceğime inanmazdım. En ufak bir bulantım veya kanamam olmadan, hamileliğimin son haftalarına kadar çalışabilecek ve spor yapabilecek kadar sağlıklı bir hamilelik geçirdim çok şükür.

Bu arada daha sonradan Acıbadem’de doğum çok pahalı olduğu için doktor değiştirdim ve sevgili doktorumuz Dr. Ebru Saraç’a geçtim. Dr. İbrahim Bildirici’nin bu tavsiyesinin de benim için çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Fakat hayat boyu doktor doktor gezdikten sonra her kadına rahatlıkla tavsiye edebileceğim kadın doğum doktoru kesinlikle Dr. Ebru Saraç‘tır. Kendisi inanılmaz içten, doğallık taraftarı, ve alanındaki gelişmeleri hep takip eden bir hekim olduğu için belki de ülkemizdeki en kıymetli kadın doğumcudur diyebilirim..

Doğum Sonrası

Bu arada doğumdan yaklaşık 1.5 yıl sonra adetlerim yeniden başladı – hem de oldukça düzenli bir şekilde. Doktorum yumurtalıklarımda hala kistler olduğunu söyledi ama artık adet görebildiğim için yenileri eklenmiyor muhtemelen. Adetlerim artık en fazla 10 gün gecikmeyle ayda bir oluyor. Yani doğumdan sonra polikistik overin düzelmesi de doğruymuş 🙂

Özetlemek gerekirse polikistik over olanlar nasıl hamile kalır merak edenlere şunları tavsiye edebilirim (bunların hepsini mutlaka doktorunuza danışarak denemelisiniz, çünkü sizin durumunuza özel farklılıklar olacaktır);

 • Adet düzenleyicilere veya doğum kontrol haplarına güvenmeyin, çünkü hormonları ve sağlığı alt üst ediyorlar.
 • Eğer daha gençseniz adetinizin düzene girmesi 20-25 yaşına geldiğinizde de gerçekleşecek olabilir. Yılda en azından 2-3 kez adet oluyorsanız sabretmeyi deneyin. Ben keşke etseymişim.
 • Soğan kürüne bir şans verin.
 • D vitamini seviyelerinizi takip edin ve yükseltin! Hem de 80 ng/ml’in üzerine!
 • Tüm bunlar işe yaramadıysa günde 500 mg metformin (şeker ilacı) kullanma konusunda doktorunuza danışın.
 • Metformin kullanarak hamile kalırsanız, hamileliğin ilk 3 ayında da kullanmanızda fayda var.

Umarım bu yaşadıklarım ve öğrendiklerim başkalarına da faydalı olur, ve inşallah sizin de hikayeniz mutlu sona ulaşır, bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alırsınız!

Yorumlar

 • Merhaba
  Ben de polikistikoverim. Dediğiniz gibi belki de sabretmek lazimdi. Annem bana dedi vaktiyle kizim benim de böyleydi diye ama dinlemedim kullandim o haplardan. Netice ayni. Kullanmayinca olmamaya basladi. Yillarca kullandim… Doktor kontrolünde hamile kaldim 3-4 ay icinde. Tam bir sene sonra yeniden kendi kendine başladi benim reglimde. Devami nasil oldu sizin? Metformin benzeri bir ilaç kullaniyor musunuz yoksa kendi kendine oluyor mu?

 • Merhaba bilimsel anne 2 bucuk yillik ewliyim we malesef pkodan dolayi hamile kalamadim dun gece tum umutlarim bitti ama son bi kez googleda arama yapayim yapmadim diye icime dert olmasin derken yazini buldum we icime kucucukte olsa bi umut dustu. Soyle biseyki ben yurt disinda yasiyorum we malesef aylardir hastanedn randewu bekliyorum bugun gidip eczaneden metformin we d witamin kapsulu aldim biliyorum doktor kontrolünde olmadan yanlis bisey ama carem kalmadi 500 mg metformin simdi bana yardimci olabilirmisin? Nasil kullanmami onerirsin gunde bir kez d witamin kapsulunu almaliyim eczaci oyle dedi peki metformin sen 500 mg almissin gunde ben gunde sadece bi keremi icsem?

  • Doktor kontrolünde denemeniz çok daha iyi olurdu tabii ama bazen doktora ulaşmak zor olabiliyor. Metformini günde 500mgdan fazla veya çok uzun süre kullanmadığınız sürece olumsuz bir etkisi olmaması gerek. D vitamini de kapsülünüzdeki miktara bağlı. Bende ciddi eksiklik olduğu için haftada bir 1 ml’de 300.000 I.U. içeren ampul alarak stoklarımı doldurmuştum. Bu şekilde haftada bir alarak 1.5-2 ayda epey bir yükseltilebiliyor D vitamini seviyesi. Yaşadığınız yerde yaz mevsimi de geldiyse güneşten de faydalanın bol bol derim 🙂 Bu arada mutlaka doktora da görünmeyi unutmayın. İnşallah faydası olur, havadislerinizi bekliyorum.

   • Merhaba bende aynı durumda muzdaribim ve diane 35 kullanıyorum ben faydasını görüyorum herhangi bir şikayetim de olmadı çünkü her yıl aynı ilacı kullanmadım farklı ilaclarda kullandım nişanlıyım bu yaz düğün olacak bende de çocuk olmama gibi korkularım var bu söylemiş olduğunuz ilacı şuan için başlamak gerekiyormu yoksa evlendikten sonramı başlamalıyım doktor kontrolunde yardımcı olursanız beni çok mutlu edersiniz. Teşekkür ediyorum.

    • Diyabet ilacına en geç çocuk planladığınız zaman başlayabilirsiniz ama bence Diane 35’ten uzak durmakta fayda var, kadınlarda pıhtıya sebep olduğu için birçok Avrupa ülkesinde yasaklandı. Doktorunuzla mutlaka görüşün

 • Merhaba, bende pco hastasıyım ve 8 aydır hamile kalamadım. Bu yazınız benim için çok faydalı oldu çok teşekkür ederim. benim pcodan dolayı prolaktin hormonumda yüksekti onun için dostinex kullanıyorum. ayrıca inofolik combi kullanıyorum 1.000 mg inozitol içeriyor. sizce bunlarla birlikte metforminini kullanabilir miyim zararı olur mu ? yorum yaparsanız cok sevinirim, teşekkürler

 • 23 yaşindayım bende dün polistik over hastası olduğumu öğrendim 50 kilodayım hormon testlerim çok iyi kıllanma gibi şikayetim yok sadece adet düzensizligim var birbuçuk yada en fazla 2 ayda adet oluyorum ve doktor bana yasmin ilacını verdi önümüzdeki ay adetim tam günün de olduğu zaman bırakıcam ve soğan kürüne başlıcam ve doktorumun verdiği FOLIC ilacını kullanmayı düşünüyordum ama metformin ilacın galiba etkisi daha büyük suan çok kararsız kaldım doktor tavsiyesi olmadan da kullanilabiliyormu lütfen bana yardımcı olursaniz çok sevinirim

  • 1.5-2 ayda bir adet oluyorsanız bu gayet güzel bir şey. Bana doktorunuz sizi biraz boşuna korkutmuş olabilir gibi geldi. Çocuk sahibi olmak istiyorsanız Yasmin doğum kontrol hapı kullanmayın zaten. Ve 1.5-2 ayda bir adet görüyorsanız çocuk sahibi olmak için metformine veya soğan kürüne bile ihtiyacınız olmayabilir. Hiç adet göremeyenler var, sizinki gayet güzel 🙂 Tek problem, adet düzensiz olunca ne zaman yumurtlama döneminde olduğunuzu anlamak zor olabilir. Bunun için şuradaki yazıma bir göz atın derim. Bence önce en azından 6 ay ilaç vs. hiçbirşey kullanmadan hamile kalmayı bir deneyin, bu şekilde hamile kalamıyorsanız doktorunuza metformin konusunu danışın. Sevgiler

 • Merhaba,
  Ben de pkoluyum ve hamile kalamıyorum. Endokrinoloji doktorum glifor vermişti ve Kadın doğumcum da kullanmayı sürdürmemi istedi. Glifor 850 mg kullanıyorum, metroformin ile aynı özelliklere mi sahip merak ediyorum..

  • Evet Glifor’un aktif maddesi de metformin. İnşallah fayda görürsünüz ve en hayırlı zamanda sağlıklı bir hamileliğiniz olur 🙂

 • Ergenlige girdigimdendir bu sendromu çekiyorum 3 sene diane 35 kullandım bırakır birakmazda olmamaya basladm sonra evlendim doktorum bana diaformin verdi ilk ay kullandm ve adetlerim duzene girdi 1 sene oldu senede sadece 1 defa 1 ay boyunca olmadm ama onun dışında adet gorebiliyorm fakat hala hamile kalamadm

  • Yumurtlama döneminizi hissedebiliyor musunuz? Adet döngünüzün ortalarında, yani bir önceki adetinizin başlangıcından yaklaşık 14 gün sonra yumurtlama olmalı; bu dönemde şeffaf akıntı ve hafif ağrı olabilir. Bu dönemi hedeflerseniz hamilelik şansınız yükselir. Yumurtlamada problem yaşıyor musunuz diye doktorunuz bazı kontroller yapabilir. Ayrıca eşinizin de sperm sayısı ve hareketliliği için bazı testler yaptırması iyi olabilir. Ama 1 yıl çok uzun bir süre değil, bence daha denemelisiniz. Ülkemizde maalesef çok hızlı bir şekilde tüp bebeğe veya hormon tedavisine yönlendiriliyor, ve bu ne yazık ki tamamen para ile ilgili, sağlık içinse hiç iyi değil…

 • merhaba bende pko hastasıyım şeker hapı kullanıyorum evlenmeden önce de aynıydı evlendim sonuç yine değişmedi doktorum kilo vermemi söylüyor evlendikten sonra 6 ay içersinde 50 kilodan 65 kiloya daha sonra 70 kiloya çıktım bunlar 1 yıl içinde oldu çevremdeki herkes boyuma göre(1,68) kilomun normal olduğunu doktorların yanlış bildiğini falan söylediler bir sürü doktora gittim hepsi aynı 55 kiloya düşmen lazım dediler şimdi 58 kiloyum 3 kilo kaldı bu şeker hapını günde 2 defa kullanıyorum ben önceleri sadece akşamları alıyordum bir süredir sabah akşam içiyorum ilk etapta çok zorlandım hap mide bulantısı ve ishal yaptı şimdi çok şükür iyiyim zayıflamaya da yardımcı oluyor 4 senem bitti 5. seneye girdik eşimle ve evlendiğim günden beri çocuk istiyorum bi de eğer kilonuz varsa lütfen yürüyüş yapın bol bol su 3 haftadır yürüyorum en son 1 ay önce doktora gittim doktora gittiğimde 62 kiloydum şimdi 58 bi de ben kaçamak falan yapıyorum yiyorum tatlı pasta kola abur cubur en büyük zaafım hele ekmek Allah hepimize kolaylık versin iyi ki yazmışsınız böyle bişey bende bu hapın bana ne faydası olcak diyip duruyodum içim rahatladı

 • Eczaneye metformin ilacini sordum Bana metformin in sadece Bile şen oldugunu soyledi istersen diaformin vereyim dedi ayni isi gorurmu hepsi Ben De polikstik hastalik kilo verdim adetle rim oyle duzene girdi sogan suyu sadece akinti yapti yumurtaliklarim catlamiyo

  • Evet bahsettiğim gibi metformin aktif maddedir, bunu içeren ilaçlar Diaformin ve Glugophage vb.dir, ama bir doktora danışmadan bunlara başlamayın. Adetleriniz düzenliyse yumurtalarınızın çatlamadığı sonucuna nasıl ulaştınız? Hamile kalmayı uzun süre denediniz ve olmadı mı? Bu konuları lütfen doktorunuza danışın

 • Merhaba bilimselanne yazınızı okudum benimde içimde bi umut oluşturdunuz pco hastasıyım 5 yıllık evliyim eşimde şükürler olsun herhangibir sorun yok bendede sadece pco var ve buda gebeliğe engel değil diyor doktorlar fakat 5 yıldır çocuk sahibi olamadık klomen tedavisi gördüm sonuç alamadık iki defa tüp bebek yaptık ilkinde tuttu ilk tahlilden sonra değerler düştü sonuç alamadık ikinci denememizde hiç tutmadı ve doktorlar hiçbir sorun bulamadılar bende sabretmeyenlerdenim geçmişte doğumkontrol hapları ve adet sökücüler kullandım doktor tavsiyesiyle tabi bekarken evlendikten sonrada çocuk istediğim için adet olmayınca adet sökücü verdiler kullandım yazınızdaki gibi yılda en azda olsa 2 defa kendiliğinden adet görebiliyorum doğum kontrol haplarından sonra kıllanma kilo artışı oluştu ne yazıkki ve her geçen yıl kilom giderek yükseldi şuan 71 kiloyum zayıflamak için çok uğraşıyorum çünkü doktorlar en son kilo verirsem hamile kalabileceğimi söylediler.d vitaminimde çok düşük fakat doktorum bunu pek önemsemedi. Evliliğimin ilk dönemlerinde gittiğim bir doktor bana glifor 1000 mg şeker hapını vermişti bende kısa bir süre kullanıp bıraktım şeker hapı ne alaka diyip yazınızı okuyunca çok pişman oldum.bıraktığıma şeker hapı aynı zamanda zayıflatıyormuşta şimdi bende tekrardan şeker hapına başlıyacağım ve d vitamini için doktora gideceğim dediğiniz ampullerden tüp bebek öncesi iki tane kullanmıştım haftada 1 taneyi bir parça ekmeğe döküp yemiştim rabbim istiyen herkese hayırlısıyla bu mutluluğu tattırsın 🙂 yazınız için tekrar teşekkürler.

 • Evlenmeden önce sadece vucudumdaki tuylenmeler ve adet düzensizliği için doktora gittim banada polikistik overin var dedi cok düzenli olmasada baya doğum kontrol hapı kullandım en fazlada diane kullandım herhalde cocugum olmaz diye cok korkuttular çevremdeki lüzumsuz insanlar ama evlenir evlenmezde cocugum oldu kimse korkmasın allah nasip ederse kim ne derse desin anne olabiliyorsunuz 😊😊

 • Merhabalar ben 19 yasındayım 1 senelik evliyim korunmuyorum 1 yıl oldu bebek sahibi olamadım bizim bi ailemiz olmadığı için aile kurmak istiyoruz pkosluyum adetlerim değişiyor baya inofocil önerdi doktorum içiyorum ama hiç umudum yok bu ayda olamadım adet ama 2 3 ayda bir oluyorum ama bebeğim olmadı bu ayda adet oldum hap kullanmadan 20 gün oldu adetimin bittiği hafif ağrı ve akıntı var sizce yumurtluyor olabilirmiyim

  • Hafif ağrı ve akıntı yumurtlama belirtisi olabilir elbet. Bir de D vitamini seviyenize mutlaka baktırın. Tıp merkezlerinde bile bakılabiliyor. Ülkemiz bayanlarında seviyeler genelde düşük. Ve hamilelik ve bebeğin sağlıklı gelişimi üzerinde olumlu etkisi çok önemli.

 • Merhaba bilimselanne.com ben 25 yaşındayım evlenmeden önce 5 6 farklı doğum kontrol hapı kullanmıştım bende ama evlenince çok pişman oldum adet düzensizliğim vardı 15 gün anca temiz kalıyordum ayda 2 hafta adet görüyordum anlaşılan evlendim doktora gittim adet düzenleyici bi hap verdi ve 5 gün kullandım adetim düzene girdi 30 gün temiz kalabiliyorum şimdi 30 uzun değil mi dedim gayet normal dedi klomen kullandım 3 kutu ondan da bi sonuç alamadım senin bu yazını okumuştum 4 5 gün önce bu gün rüyamda gördüm doktor bana glifor olan bi ilaç yazıyor du ben doktora danışmadan kullanmayı düşünüyorum d vitamini çok eksik damla kullanıyordum senin önerdiğin kapsülden almayı düşünüyorum bunların bi yan etkisi olmaz sanırım o kadar kimyamızı bozan haplar kullanmışız bunların zararı olmaz diye düşünüyorum sence.?

 • Merhaba
  Ben 23 yaşındayım bende de pko sendromu var. Yaklaşık bir yıl önce doğum kontrol hapı kullanmaya başladım. 6 ay boyunca da devam ettim. Kullandığım ilaç dienilleydi. Daha sonra yaklaşık 6 ay ara verdim. Adetlerim hala duzensizdi. Ama en fazla iki ay geçince adet görüyordum. Benim sıkıntım sivilcelenme ve killanmaydi. Sonra doktora gittim. Yazz 24+4 doğum kontrol hapını verdi. Endiselerim olduğunu soyledigimde şimdilik kullan sürekli kullanmazsin kontrole gelirsin dedi hem bu yeni sürüm doğum kontrol haplarından yan etkisi daha az dedi. Bu ara çok stresliyim. Ve beni şu an en çok üzen saç dökülmem. Dienilleyi bıraktıktan sonra aşırı bir artis oldu dökülmede. Saclarim çok dökülüyor acilmalar bile oldu bu pko sendromundan kaynaklaniyormus hormonal bir durum. Dienilleyi kullanınca saç dökülmem çok olmuyordu bırakınca aşırı dökülmem başladı ve yazz tabletleri pek bir şey değiştirmedi. Sanırım içerisinde daha az östrojen bulundurduğundan. Cildiyeye göründüm kan değerlerinde bir sorun yok dedi. Moralim çok bozuk ileride hamile kalamama ihtimaline mı üzüleyim saçlarım dökülüyor ona mı uzuleyim. Doğum kontrol hapı kullanmak zorunda olduğuma mı üzüleyim bunun yan etkilerine mı üzüleyim bilemedim. Kafam çok karışık. Sizin düşünceniz nedir. Saç dökülmesi hakkindaki düşüncelerinizi de söyler misiniz? Yazım uzun oldu farkındayım kusura bakmayın ama şu an kendimi anlatmaya ve birilerinin bana doğru bilgi vermesine ihtiyacım var. Doktorlar maalesef tatmin etmiyor bu konuda bizi.

  • Beslenmemiz, Psikolojimiz, Hormonlarımız ve Bağışıklık sistemimiz, birbirini düşündüğümüzden çok daha fazla etkiliyor. Size doktor gibi tavsiyede bulunmam doğru olmaz, ama benzer durumlar yaşayan biri olarak ben neler yapmaya çalıştığımı söyleyebilirim.
   Öncelikle saçlar için biyotin ve çinko çok önemli; bunun için her gün en az bir-iki yumurta ve en az bir avuç kuruyemiş yemeliyiz.
   Adet düzenini ve hormonları stres çok etkilediği için sevdiğiniz bir fiziksel aktiviteyi düzenli olarak yapmak çok önemli; bu illa spor olmak zorunda değil; müzik açıp dans da edebilirsiniz. Ama önemli olan bunu haftada birkaç kere yapmak ve serotonin (mutluluk hormonu) seviyelerinizi yükseltmek. Bu bir zincir reaksiyon başlatır; serotoninizi yükselttiğinizde geceleri melotonin seviyeniz yükselir ve daha iyi uyursunuz, böylece bağışıklık sisteminiz ve tüm hormonal sisteminiz daha sağlıklı çalışır.
   Ben şahsen bu ilaçları hayatımdan tamamen çıkardım ve hiç güvenmiyorum. Dışarıdan hormon almak çoğu zaman vücudun kendi dengesini kalıcı olarak bozuyor.
   Elbette bu sizin doktorunuzla vermeniz gereken bir karar,
   Hayırlı kararlar ve Şifalı günler

 • Sanki beni anlattınız bir doktor kadar bilgilisiniz ve kafamdaki bi iki soru işaretine ışık oldunuz.iyki karşıma çıktı bu yazınız.hersey gönlünüzce olsun

 • 24 yaşındayım 5 ay önce kontrol amaçlı doktora gittim polikistik over olduğumu çocuk sahibi olmak istediğim zaman zorlanabilceğimi söyledi. Adet döngüm 40-43 günde bir oluyordu. Eşimede muayenede varikosel başlangıcı var demişler . Temmuz ayında çocuk sahibi olmak olmak istedik ve ağustosun 28 inde anne olcağımı öğrendim ilk denememizde tutmuş hemde ikiz 🙂 4 aylık hamileyim çok şükür herşey yolunda gidiyor. Üzülüp kafasına takanlara umut olmak istedim Allah isteyen herkese istediği zaman nasip etsin🙏🏻

 • Merhaba bilimsel anne. bende yıllardır pcos ile savaşıyorum adetlerim hep düzensiz 2-3 ayda bir oluyorum bazen adet söktürücü tarlusal kullanıyorum. 32 yaşındayım ve henüz 1,5 aylık evliyim ama hamilelik için beklemek istemiyorum. sizin yazınızı gördüm ve acayip mutlu oldum şuan. adetim yine 5 gündür gecikti test yaptırdım ama hamile değilim. gittiğim bütün doktorlar doğum kontrol hapından başka bişey önermiyorlar malesef. adetim yine gecikti adet söktürücü kullanmadan hemen metformine başlasam olur mu siz öyle mi yaptınız. bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • Merhabalar, metformine ne zaman başlayacağınız adet döneminiz açısından çok fark yaratmaz, ama mutlaka bir doktora danışın

Yorum yap

error: Content is protected !!
/* ]]> */