Anne sütü pompalama ve saklama hakkında bilinmesi gerekenler

biberonla besleme

Anne sütüne İngilizce “Liquid Gold” derler bazen, yani “Sıvı Altın”..  Dünyanın belki de en kıymetli, en özel besini..

Emzirmeye mümkün olduğunca devam etmek için özellikle çalışan annelerin biraz daha güçlü ve sabırlı olması gerekiyor, çünkü pompalama ve saklama işleri özen gerektiriyor.

Bu konuda öncelikle iyi bir ikili elektrikli pompaya yatırım yapmanızı öneririm. Size inanılmaz bir vakit ve uğraş tasarrufu sağlayacaktır, birçok stresi önleyecektir. Bebekler için mesela pahalı pusetler veya mobilyalar çok gerekli değil bence ama iyi bir ikili pompa ve iyi bir araba koltuğu yatırım gerektiren önemli bebek ürünleri. Avent’in ikili pompası ne yazık ki Türkiye’de yok. İngiltere’de üretilen bu pompayı yurtdışından edinme şansınız varsa mutlaka tavsiye ederim. Türkiye’de var olan markalardan da Lansinoh’un ikili pompasını annelerin tavsiye ettiğini duydum çok.

Ben bebeğimi 16 aylık olana kadar emzirebildim. Pompalama işleri biraz fazla vaktimi ve enerjimi aldığı için bebeğim 1 yaşına girdikten sonra daha seyrek pompalamaya başladım, ve bu yüzden sütüm azaldı ve bitti.  1.5-2 yaşına kadar emzirebilmeyi isterdim ama 1 yaşına kadar emzirdiğim için içim rahat, çünkü emzirmek en çok 1 yaşına kadar olan hızlı beyin büyümesi ve boy-kilo artışı için önemli görünüyor. Anne sütünü arttırmak için etkili bazı yöntemlerden şu yazımda bahsetmiştim.Anne sütünü saklama konusunda ilk önce hangi sıcaklıkta ne kadar dayanacağını bilmek gerekiyor;

Nerede? Sıcaklık  Ne kadar?
Oda sıcaklığında (sıcak) 25 °C 4-6 saat
Oda sıcaklığında (ılık) 19-22 °C 10 saat
Soğutucu çantada yanında buzla veya soğuk oda sıcaklığında 15 °C 24 saat
Buzdolabında 0-4 °C 8 gün
Buzdolabının içinde ufak dondurucu bölmesinde (değişken) 2 hafta
Buzdolabının ayrı dondurucu biriminde (değişken) 3-4 ay
Sabit bir sıcaklıkta ayrı bir derin dondurucuda -19 °C 6 ay – 1 yıl

 

Saklamalı mı atmalı mı?

Süt tipi Saklamalı mı atmalı mı? Neden?
Bebeğe sunulan biberonda kalan süt Bir sonraki beslemede kullanın, aksi halde atın. Bu arada buzdolabında saklayın. Beslenme sırasında bebeğin ağzından bakteriler süte geçmiş olabilir, bozulmaya yol açabilir.
Çözülmüş olan donmuş süt Buzluktan çıkınca 24 saat buzdolabında saklayabilirsiniz. Bu süre içinde kullanamazsanız atın. Tekrar dondurmayın. Oda sıcaklığında tutmayın, bebeğe vereceğiniz zaman ısıtın. Dondurulup çözülen süt hem kolayca bozulabilir, hem de besin değerinin bir kısmını kaybeder.
Sekiz gün boyunca buzdolabında saklanmış süt Dondurucuya aktarın veya atın. Bu aşamada süt henüz bozulmamış olmalı ama buzdolabından koku sinmiş olabilir. 8 günden önce buzluğa aktarmakta fayda var.

Sütünüzü sağacağınız zaman ellerinizi ve göğüslerinizi yıkamanız ve süt sağma pompanızın parçalarını sıcak su ve sabun ile fırçalayarak yıkamış olmanız veya sterilize etmiş olmanız gerekli. Her gün sıcak su ve sabunla fırçalayarak yıkadığınız sürece haftada bir sterilizasyon yeterli. Sterilizasyon için suda kaynatabilir veya mikrodalgada buharla sterilize etme kaplarından faydalanabilirsiniz.

breast-milkSağdığınız sütü cam kavanozlarda, BPA içermeyen özel plastik şişelerde veya özel poşetlerde saklayabilirsiniz. Bir araştırmaya göre anne sütündeki faydalı bağışıklık hücreleri cama yapıştığından, sütün camda saklanması tavsiye edilmiyor. Ama ben yine de cama daha çok güvendiğim için evde sağmam gerektiği zaman cam kavanozda, işte sağıp taşımam gerektiği zaman özel plastik şişede veya poşette sakladım genellikle.

Anne sütü saklama poşetlerinde ve plastik kaplarında da ithal ürünlere fazla para vermeye gerek yok bence, yerli markalar da aynı güvenli plastikleri kullanıyor ve BPA içermiyor.

Dondurulmuş sütlerinizi kullanacağınız zaman ilk önce en eski olan sütü kullanmalısınız, böylece süt stoğunuz sürekli rotasyon halinde olmalı; en yeni içeri, en eski dışarı. Ve donmuş sütü oda sıcaklığında çözmemek, bunun yerine bir gün önceden buzdolabına indirmek ideal.

Umarım bu bilgiler sizin için de faydalı olur 🙂 Sağlıklı bebişler!

Kaynak:
http://www.askdrsears.com/topics/feeding-eating/breastfeeding/while-working/storing-transporting-breast-milk

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */