Aşı olmak ya da olmamak mı? Seçilmiş ve ertelenmiş bir aşı programı mı?

Bu yazımda bir okurumun sorusuna ve cevabıma yer vermek istiyorum;

Baby was receiving his scheduled vaccine injection in his right“Merhaba. Yazılarınızı okudum ve notlar aldım. Bir şeyi merak ettim, doğal yaşama dair bir çok tavsiyeniz var. Aşılarla ilgili ne düşünüyorsunuz.. zira kaçmamız gereken birçok kimyasal maddenin ve daha daha fazlasının aşılarda olduğu, ölümlere yol açtığı söyleniyor.”

Merhabalar ve bu önemli soru için çok teşekkürler! Aşı konusunda yarar-zarar kıyaslaması yapmak gerçekten çok zor maalesef. Bir yanda boğmaca ve çocuk felci gibi hastalıklar, diğer yanda kansere, Alzheimera yol açabilecek formaldehit ve alüminyum gibi kimyasallar…
Bana şahsen hiç aşı yaptırmamak da, hepsini yaptırmak da mantıklı gelmiyor. Bazı hastalıklar gerçekten ağır, ve aşıları gerekli. Fakat Türkiye’nin aşı takviminde şu anda 29 aşı var! Dünya ülkeleri arasında en kalabalık aşı takvimlerinden birine sahibiz, ve hepsinin de gerçekten gerekli olduğunu düşünmüyorum.

Bu konuda daha detaylı bilgi için sizi Prof. Dr. Ahmet Aydın’ın bir yazısına yönlendirmek istiyorum;
http://ahmetrasimkucukusta.com/2014/09/26/misafir-yazar/otizm-ve-asilar/

Kendisi geçen seneki vefatına kadar Cerrahpaşa Çocuk Hastalıkları ve Metabolizma Bilim Dalı Bölüm Başkanı olan, ve bilimdeki en son gelişmeleri her zaman takip eden çok kıymetli bir doktordu.

Özetle Prof. Dr. Ahmet Aydın yalnızca aşağıdaki 6 aşının gerçekten gerekli olduğunu, bunların da mümkün olduğunca 2 yaşından sonraya ertelenerek yapılması gerektiğini söylüyor;

1- Boğmaca (asellüler)
2- Difteri
3- Tetanoz
4- Çocuk felci (Salk aşısı, cansız virüs)
5- Hepatit B
6- Kızamık (mümkünse tek aşı olarak, veya 1 yaşından sonra KKK)

*Eğer anne Hepatit B taşıyıcısı ise aşısı daha erken yapılmalıdır. Ayrıca yakın çevrede kızamık, boğmaca, difteri ve çocuk felci gibi aşıyla önlenebilen bir hastalık salgını varsa bu aşılar mutlaka iki yaşından önce yapılmalıdır.

*Her aşı tek yapılmalı ve aralarında mümkünse en az 3 aylık bir süre olmalıdır. (Maalesef bu aşılardan Difteri  Boğmaca Tetanoz ‘DBT’ aşısı üçlü yapılmaktadır. Kızamık aşısı bazı Aile Sağlığı Merkezlerinden tek olarak temin edilebilmektedir.)

*Verem (tüberküloz) da ülkemizde hala görülüyor, bazı hastanelerde ve özellikle doğu bölgelerimizde rastlanıyor. Bu sebepten verem aşısını da yaptırmakta fayda olabilir.

Ne yazık ki verem aşısı, canlı bakteri içeren ve birçok yan etkisi olan bir aşı. (Mesela ben bebekken verem aşısı olduğumda vücudumda iki yara açılmış ve 6 ay kapanmamış.) Bu yüzden mümkünse Dr. Ahmet Aydın’ın önerdiği gibi 2 yaşından sonra yapılmalı.

Benim Türkiye’de iyi koşullarda yaşayan herkes için elenebilir gördüğüm aşılar Rotavirüs ve Su Çiçeği aşıları; çünkü bu hastalıklar temiz suya ve gıdaya erişim olan bir ortamda rahatlıkla atlatılıyor, ve Rotavirüs aşısında “insanda bilinen bir hastalığa sebep olmayan” domuz DNA’sı, ve Su Çiçeği aşısında da kobay farelerinden hücre ve DNA parçaları var. (bknz.) Bir de Zatürre aşısının 4 kere, Hepatit B’nin 3 kere tekrarlanması çok fazla.

Tüm bu konuları çocuk doktorunuzla konuşmanızı tavsiye ederim.

Bir de şu uyarıyı çok net yapabilirim; MMR, yani KKK, yani Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak aşısını yaptırmaya karar verirseniz 1 yaşından önce yaptırmayın. Türkiye’deki doktorlar şu sıralarda Suriye’den göçler sebebiyle salgınlar olduğunu söyleyerek bu aşının 9 aylıkken yapılmasını tavsiye ediyor. Fakat bu aşının üreticisi Merck’in aşı dökümanında aynen şöyle yazıyor;

“Salgın durumlarında yerel sağlık otoriteleri kızamık aşısını 6-12 ay arası bebeklere tavsiye edebilir. Bu popülasyon aşının içeriğine yanıt vermeyebilir. Kızamıkçık ve kabakulak aşısının 12 ay altı bebeklerdeki güvenilirliği ve etkisi belirlenmemiştir.” (bknz.)

Yani tavsiye edilen 12 aydan önce yapılan erken aşı sebebiyle çocuğunuzun başına bir şey gelecek olsa üretici firma zaten uyarmış. Bu durumda sorumluluk tamamen tavsiye eden doktorun üzerinde, ve bu sorumluluğu nasıl alıyorlar ben hayret ettim doğrusu.. Muhtemelen daha küçük bebeklerde test edilmediğinin farkında bile değiller..

Sonuç olarak bu çok zor bir konu ve her ailenin araştırıp, okuyup, çocuk doktoruyla konuşup kendi içine sineni bulması gerekiyor. Benim çevremde hiçbir aşıyı yaptırmayanlar da var, hepsini yaptıranlar da.. Moleküler Biyolog meslektaşlarımdan immünolojiye yönelenler aşıları şiddetle savunuyor, fakat ben belki de kanser alanında olduğum için daha şüpheci yaklaşıyorum..

Ben birçok konuda olduğu gibi bu konuda da ekstremleri çok doğru bulmuyorum; hiç yaptırmamanın da hepsini yaptırmanın da riskli olabileceğini düşünüyorum. Bu benim şahsi görüşüm denilebilir, çünkü bu konuda bilimle çok net bir sonuca varılamıyor ne yazık ki.  Aşıların yan etkilerinin riskleri de, aşı yokluğundaki ciddi hastalıkların riskleri de çok net ölçülemiyor..

Benim kendi çocuğum ile ilgili ne karar verdiğimi sorarsanız..

Ben başta bu konuyu çok derin araştıramamıştım ve bebeğim 9 aylık olana kadar Rotavirüs hariç tüm aşılarını yaptırmıştım. Sonra doktorumuz normalde 1 yaşında yapılması gereken MMR yani KKK aşısını 9 aylıkken yapmayı önerdi, ve ben bunun üzerine daha derin araştırmaya başladım. Ve o günden sonra diğer aşılarını yaptırmadım, KKK aşısını da 2 yaşından sonra yaptırdım.  İkinci çocuğumda da Prof. Dr. Ahmet Aydın’ın önerdiği şekilde, “seçilmiş ve ertelenmiş” bir aşı programı (yani sadece 6 aşı ve 2 yaşından sonra) izlemeyi düşünüyorum. Ama bunlar benim kişisel tercihlerim, ve dediğim gibi her ailenin araştırıp, okuyup, çocuk doktoruyla konuşup kendi içine sineni bulması gerekiyor..

Aşıları ertelemek ve anaokulu

Eğer siz de Prof. Dr. Ahmet Aydın’ın önerdiği şekilde seçilmiş ve ertelenmiş bir aşı programı uygulamaya karar verirseniz, ama çocuğunuzun 2 yaşından önce anaokuluna başlama durumu olursa tavsiye edilen 6 aşıyı mümkün ise 1 yaşını doldurduktan sonra ve yuvaya başlamadan önce, hasta olmadığı dönemlerde en az birer ay ara ile yaptırmaya çalışın. Bu aşıları programlamak için doktorunuza danışın.

Aşılar konusunda ve tüm sağlık konularında herkese ailesi için en hayırlı kararları diliyorum…

Yorumlar

 • Merhaba,
  Bizleri bu değerli bilgilerinizle aydınlattığınız için teşekkür ederim. 23 aylık bir kızım var, ev hanımıyım. Kar zarar düşüne düşüne, kırk elekten geçirerek “Aman sonra bişey olur da” endişesiyle tüm aşılarını yaptırdım. Rota virüste çok fazla fikir ayrılığı vardı yaptırdım. Sadece meningokokta hangi doktora sorduysam gerek yok cevabı aldım, yaptırmadım. Lakin içim rahat değil, bu hususta değerli fikirlerinizden istifade etmek isterim.
  Teşekkür ederim.

  • Merhabalar 🙂

   Ben menenjit aşısı konusunda da Prof. Dr. Ahmet Aydın’a kulak veriyorum ve yaptırmıyorum. Kendisi Hassas Anne’nin blogunda anlatılan seminerinde “Çok sorulan Meningekok aşısını yaptırmazdım.” demiş.

   Menenjit (Allah korusun) çok ağır olmasına rağmen çok çok nadir görülen (100.000’de 1) ve görüldü mü antibiyotiklerle atlatılabilen bir hastalık. (Her ne kadar antibiyotiklere karşı olsam da menenjit kullanılmaları gereken nadir hastalıklardan).

   Benim görüşlerim böyle, size de en hayırlı ve sağlıklı kararları vermenizi dilerim 🙂

 • Merhaba,

  Yaziniz icin cok tesekkurler. 8 aylik bebegim var su ana kadar dogdugu ilk hafta bcg sonra 2. Ay 4 ay ve 6. Ay asilarinin tamamini yaptirdim ve her seferinde oglum ateslendi. 2-3 gun yuksek ates, halsizlik, inleme ve aglama krizleri ile bas etmem gerekti ve acikcasi 9. Ay asilarini yaptirmayi dusunmuyordum. Yazinizi esimle ve emekli hemsire kayinvalidemle paylastim umarim gereksiz ve anlamsiz israrlarindan sayenizde kurtulurum.

  • İnşallah faydalı olur ve ailecek en hayırlı kararları verirsiniz, sağlıklı günler! 🙂

 • Merhaba; oğlum bir buçuk olmak üzere, kararsızlıkla verem ve hepatit b aşılarını yaptırdık diğerleri duruyor. Ben de hepatit a, Kpa,su çiçeği ve opa dışındakileri yaptırmayı düşünüyorum. Kafama takılan şu, dapt IPA hib şeklinde karma yapılıyor, bunu başka nasıl yaptırabiliriz? Sizin kafanizdaki takvim ve 6 asi tam olarak nasıl ve hangi aylarda, paylasirsaniz sevinirim.

  • Merhabalar. Evet bazı aşılar ayrı bulunamıyor, mesela Difteri Boğmaca Tetanoz ‘DBT’ aşısı üçlü oluyor. Yani yapılacak aşı sayısı Hepatit B, DBT, Çocuk felci ve Kızamık şeklinde 4’e iniyor. Bunlar da 2 yaşından sonra bu sırayla en az 3’er ay ara ile yapılabilir. Prof. Doktor Ahmet Aydın’ın tavsiyeleri bu yönde. Çocuk hasta iken denk gelmeyecek şekilde yapılmalı aşılar. Sağlıklı günler.

 • Merhaba benimde henüz altı aylık bir oğlum var.İkinci ay aşılarından sonra besin alerjisi belirdı.Bununla beraber yuzunde egzama cıktı .netice itibariyle aşıları Yaptırmama kararı aldık fakat çocuk felci ile bizi korkutuyorlar.Bu konudaki fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim Selamlar

  • Merhabalar, yazımda da belirttiğim gibi ben çocuk felci aşısı dahil 6 önemli aşının yapılması taraftarıyım, ve mümkün olduğunca 2 yaş sonrasına ertelenerek. Hayırlı kararlar

 • Merhaba, bloğunuzdaki faydalı bilgiler için teşekkür ediyorum. Yaklaşık 3 hafta içinde doğum yapacağım ve aşılar konusunda kafam karışık açıkçası, Ahmet Aydın hocanın görüşleri bana da en yakın geleni, ertelenmiş ve azaltılmış bir aşı programı düşünüyorum. Ancak bu konuda bebeği takip eden doktorun yaklaşımı da önemli sanki, sizin doktorunuzun yaklaşımı nedir, destekliyor mu merak ettim? Öyleyse ismini öğrenebilir miyim? Sevgiyle kalın.

  • Ne yazık ki bu yaklaşımı destekleyen doktor bulmak zor. Genel olarak da çok ilaç yazdıkları için henüz içimize sinen bir doktor bulabilmiş değiliz biz de maalesef 🙁

 • Merhaba sizi öncelikle canı gönülden tebrik ediyorum. Sağlık alanında eğitim almanıza rağmen sektörün açıklarını farketmiş ve birçok kişinin aksine gözlerinizi kapatmamışsınız. Bu şekilde dememin sebebi eğitimlerimiz ve araştırma alanlarımız birbirine benzer 🙂 Biomühendislik mezunuyum bende yüksek lisansta kanser üzerine çalıştım ve doktora eğitimimde yine kanser alanında devam etmekte (hernekadar bebeğimin doğumundan sonra biraz ara vermiş olsamda:))
  Bu aşılar konusunda uzun zamandır araştırma yapıyordum fakat etrafımda her nekadar bunların yan etkilerinden bahsetmiş olsam da sesim bir o kadar cılız çıkmakta. Çünkü ve ne yazık ki türkiyede hiç araştırmaksızın tedavilerde ilaç aşı vs düşkünlüğümüz var 🙁 Ben biraz daha radikal olarak ! bebeğime hiç bir aşıyı yaptırmadım ve içim rahat. Tabi dediğiniz gibi bu yaklaşımı destekleyen doktor neredeyse imkansız varsa da ben bilmiyorum en azından. Ben bu şekilde düşünen araştıran ve sektörün çarkları arasında ezilmemeye çalışan ebeveynleri de adeta donkişota benzetiyorum. Kimbilir (umarım) yakin gelecekte belkide temiz ve sağlıklı nesiller yetiştirebiliriz..

 • Merhaba,
  5 aylık hamileyim. Bu blog için size teşekkür ederim. Gebelikteki tetanoz aşısıyla ilgili bir bilginiz var mı acaba?

  • Tetanoz aşısı inaktif (canlı mikrop içermeyen), güvenli ve hamilelikte tavsiye edilen bir aşı. Tetanoz antikor testinde bağışıklığınız yok görünüyorsa ve/veya doktorunuz tavsiye ediyorsa yaptırın derim ben.

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */