Bebeklerde kan ilacı yerine demir döküm tava & üzüm pekmezi

Bebeklerde kan ilacı kullanımı tartışılan bir konu. Bebeklere demir takviyesi olarak doktorlar genelde Ferifer ve Ferro Sanol gibi ilaçlar veriyor, fakat bu ilaçlarda parabenler gibi kimyasallar oluyor. Üstelik bazı doktorlar herhangi bir demir eksikliği testi yapmadan, 5-7 ay arası bebekleri rutin bir şekilde bu ilaçlara başlatabiliyor.

Üzüm Pekmezi, demir ilaçları kadar etkili

Türk bir grubun 1997 yılında yayınladığı bir araştırmaya göre de, 6-36 ay arası çocuklarda üzüm pekmezinden demir emilimi, demir ilaçlarıyla aynı düzeyde.

Demir emilimini arttırmak için C vitamini

C vitamini, demirin emilimini arttırıyor. Bu yüzden pekmezi mandalina, portakal veya limon suyu ile karıştırarak tüketirseniz daha da çok demir alıyorsunuz.


Her yemeğe demir katmak için Demir Döküm Tava

Bebeklerde (ve kendimizde) demir eksikliğine karşı bir diğer doğal bir çözümü de Dr. Harvey Karp‘ın “Mahallenin En Mutlu Yumurcağı” kitabında buldum; Dr. Karp, yemeklerimizi kaplamasız demir döküm tava ve tencerelerde pişirerek veya ısıtarak demir eksikliğini önleyebileceğimizi söylüyor. Hatta belki haberlerde Kamboçya’daki kansızlık sorununu, yemeklere demir bir balık atılmasını yaygınlaştırarak çözen doktorun hikayesine siz de rastlamışsınızdır.

Kaplamasız demir döküm tava da her yerde bulunmuyor, döküm demirler genelde emaye kaplı satılıyor. Araştırdım ettim ve sonunda Crate&Barrel mağazasında Amerikan Lodge marka demir döküm tava ve tencereler buldum. Bu markanın ürünleri “seasoning” denilen, bitkisel bir yağ ile fırınlama şeklinde bir yöntem ile paslanmaya karşı korunuyor. Bu şekilde korunan demir döküm tavalar, “evladiyelik” olacak kadar uzun ömürlü oluyor çünkü sürekli yenilemek sizin elinizde! Bu tavalarda yemek pişirdiğiniz zaman, sizin kullandığınız yağlar da zamanla tavaya geçiyor ve korunmasına katkıda bulunuyor.

Bu tavaları deterjanla veya sabunla yıkamıyorsunuz, her kullanımdan sonra su ile yıkayıp kuruluyorsunuz. (Pamuklu bir kurulama bezini bu işe ayırmakta fayda var, çünkü beze de demir bulaşıyor ve yıkanmayla geçmiyor.) Olur da bir eskime ya da paslanma belirtisi gösterirse, bu sefer sabunla ve fırçayla iyice yıkadıktan sonra arzu ettiğiniz bitkisel yağ ile yağlayıp fırınlıyorsunuz ve tavanız yepyeni haline geri dönüyor!

Ben 21cm’lık orta boy bir Lodge tavayı 69TL’ye aldım (döviz uçtuktan sonra 169TL olmuş). Artık kendi yemeklerimi, çorbalarımı, ve bebeğimin sebzeli mamalarını bu tavada ısıtıyorum.

Dr. Karp, özellikle ekşili, yani asitli bir şey ısıtılınca yemeğe daha çok demir geçeceğini belirtmiş – gerçekten ekşili yemekler pişirdiğim zaman suyunun kızıllaştığını yani demir geçtiğini görebiliyorum. Arzu edilirse içine birkaç damla limon sıkılmış su ısıtılıp demir katkılı bir içme suyu da elde edilebiliyor.

Sağlıklı günler!

Kaynaklar:

Absorption of iron from grape-molasses and ferrous sulfate: a comparative study in normal subjects and subjects with iron deficiency anemia. Turk J Pediatr. 1997. Aslan Y et al. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9433148

Mahallenin En Mutlu Yumurcağı, Dr. Harvey Karp

Yorumlar

 • Teflon tavaların kanserojen etkisini öğrendikten sonra mümkün olduğunca döküm tava kullanıyordum. Demir eksikliğine iyi geldiğini de sevindim 🙂

  • Evet teflon büyük kolaylık ama çok zararlıymış malesef.. kaplamasız demir döküm bulabildiyseniz çok şanslıymışsınız 🙂

 • Merhaba sayfanız bir harika bunca zamandır Nasıl bulamımışım iyi ki bu sabah alvababy aramamı Türkçe yapmışım????????????????

  • Esseye sorduğumda gösterdikleri emaye kaplamaydı evet, sonradan kaplamasız çıkarmışlar mıdır bilmiyorum.. parlak seramik görünümlü olanlar emaye kaplama oluyor.. kaplamasız demir döküm bildiğiniz inşaat demiri gibi =))

  • Bu arada izninizle yazınızı sitemde kaynak göstererek paylaşıyorum,saf demir tavanın faydalarını insanlarımıza iyice anlatmamız lazım,bu konuda ülkemizde bilgi eksikliği çok fazla maalesef ,teşekkürler.

 • Merhaba, bu yazıyı okudum ardından bahsettiğiniz tavadan aldım. Sizinkinin aynısı ancak altında çok küçük bir delik var bu delik defo mu yoksa ürünün gerektirdiği bir özellik mi anlayamadım. Sizinkinde de var mı? bu konuda bilginiz varsa beni aydınlatabilir misiniz? Defoluysa değişim yapacağım.

  • Merhabalar 🙂 Delikten kastınız tam olarak ne anlayamadım; baya sıvıyı kaçıracak kadar delik mi, yoksa acaba “seasoning” kaplamasında mı delik var? ikincisi ise değiştirmenize gerek olduğunu sanmıyorum çünkü seasoningi yağ ile kendiniz de yapabilirsiniz. ama daha ciddi bir delik varsa değişim gerekebilir. sağlıklı günler 🙂

  • maalesef dolar 4tlye gelince bu tavanın fiyatı da 69dan 169a uçmuş. Birçok ithal çocuk ürününde de aynı durum var, benim birkaç sene önce aldığım çoğu şeyin fiyatı en az iki katına çıkmış durumda. ülke ekonomisi bu haldeyken ithal ürünleri almak gerçekten zor.. demir döküm de kaplamasız olarak yerli üretilmiyor ne yazık ki, ben bulamadım..

   • dökümcübaba ismiyle bir yiğit bu üretim işini üstlenmişti, ancak maalesef başkalarına bağlı sebeplerden yavaş ilerliyor gibi görünüyor işler…

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */