Evde doğal sprey & roll-on deodorant yapımı: Karbonat mucizesi!

Tamamen doğal bir deodorant bulmak çok zor. Koltukaltı bezleri, meme bezleriyle bağlantılı olduğu için burada biriken kimyasallar kansere sebep olmakla kalmayıp, emzirirken bebeğe de geçebilir… İşte ben de bu arayışla yola çıkmıştım ve karbonat mucizesini keşfettim! Vücut kokularını önlemek için yiyebileceğiniz kadar güvenli, üstelik de ucuz bir maddeyi kullanmak varken neden kimyasallara para veresiniz ki? Bu basit çözüm meğer o kadar etkiliymiş ki, sırf hamilelik ve emzirme döneminde değil, ömür boyu kullanacağım, ve eşim için de hazırladım. İster sıvı formda hazırlayıp sprey deodorant için veya roll on yapımında kullanın, ister krem veya katı formu deneyin, bu doğal deodorant tariflerini çok seveceksiniz 🙂

Sıvı olan sprey veya roll on deodorant, çok sıcak yaz günleri dışında tüm gün yeterli oluyor. Fakat alttaki daha katı tarifler sıcak yaz günlerinde bile tüm gün kokuyu önlüyor. Sıcakta kavrulduğum günlerde bile akşam eve geldiğimde tişörtümün hala mis gibi kokuyor olduğuna inanamadım. Meğer şimdiye kadar kullandığım deodorantlar kimyasallarla dolu olmaları yetmezmiş gibi bir de etkisizlermiş..

SPREY DEODORANT İÇİN veya ROLL ON DEODORANT YAPIMI İÇİN MALZEMELER;

1.5 bardak içme suyu

1 silme çorba kaşığı karbonat (sodyum bikarbonat)

3-4 çay kaşığı güzel kokulu yağ/esans (örn. kadın için: zambak, güllavanta, erkek için: sandal ağacı, limon, okaliptüs)

Önemli not: Aldığınız yağların saflığından emin olun; içindekiler kısmında istediğiniz bitkinin yağından başka birşey olmamalı. Mesela çözücü kimyasallar içerenlerden kaçının. Saf yağlar için Arifoğlu markasını tavsiye ederim.

YAPIMI: Ilık suda karbonatı iyice karıştırarak eritin, ve üzerine arzu ettiğiniz kokulu yağlardan 3-4 çay kaşığı kadar ilave edin.  Ben kendim için zambak ve lavanta, eşim için 2 çay kaşığı sandal ağacı yağı ve yarımşar çay kaşığı limon ve okaliptüs yağı kullandım.

Soğuyunca boş bir sprey şişesine koyarak kullanabilirsiniz, mesela bir sprey kolonya şisesine. Ben önceden yağların çözünürlüğünü arttırmak için etil alkol de ilave etmiştim ama o da karbonatın çözünürlüğünü azaltıyor, bu yüzden tavsiye etmiyorum, onun yerine çalkalayarak kullanmak yetiyor.

KATI DEODORANT İÇİN;

2 kaşık Hindistan cevizi yağı

3 kaşık katı kakao yağı (Gittigidiyor’da var)

3 kaşık karbonat

2 kaşık buğday nişastası 

1 çay kaşığı güzel kokulu yağ/esans

Önemli not: Hassas ciltlerde karbonat kaşıntı yapabilir. Tariften karbonatı çıkarıp yerine buğday nişastası miktarını arttırarak toplam 5 kaşık koyabilirsiniz.

Kakao yağını cam bir kapta benmari usülü eritin ve içine diğer malzemeleri ilave edip iyice karıştırın. Soğurken silikon kalıplara veya bir roll-on deodorant şişesine boşaltın. Katılaşınca kullanmaya hazır!

KREM DEODORANT İÇİN;

6 kaşık Hindistan cevizi yağı

4 kaşık karbonat

4 kaşık buğday nişastası 

3-4 çay kaşığı güzel kokulu yağ/esans

Karbonatla nişastayı karıştırın, sonra bu karışımı Hindistan cevizi yağına kokulu yağlarla beraber ekleyip, çatalla ezerek iyice yedirin. Bu karışımı küçük bir kavonozda tutarak disk makyaj pamukları yardımıyla veya elinizle uygulayabilirsiniz.

Siz bu tarifleri veya benzerlerini denediniz mi? Memnun kaldınız mı? Paylaşımlarınızı bekliyorum!

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */