Yeşil ayran tarifi

Küçük çocukların salata yemesi biraz zor bir iş. Yeşillikleri ve sert taze sebzeleri çiğnemeleri zor olabiliyor.

Bazen bizimkine çoban salatamızın ‘bebek’ versiyonunu yapıyorum; salatalık ve domatesi rendenin minik tarafıyla (sarımsak için olan) rendeleyip, zeytinyağı, limon veya biraz sirke ile tatlandırıyorum. Bu salatayı epey severek yiyor maşallah. Ama bazen roka, kuzu kulağı, pazı, körpe ıspanak, marul, nane, maydanoz gibi bizim yediğimiz yeşil yapraklı sebzelerin de şifasını alabilsin istiyorum.

Bunun çözümünü de ‘yeşil ayran’ yapmakta buldum. Ayranı zaten çok seviyor, ve iyi bir blenderla bu yeşillikleri tamamen parçalayıp ayranımızı yeşil ve ekstra şifalı yapabiliyoruz 🙂Başta sebzelerin suyunu çıkartma (juicing) konusunu epey araştırdım, ama blenderla smoothie/ayran şeklinde yapınca lifleri de yiyor olduğumuz için daha sağlıklı olduğuna karar verdim. Evet, epey parçalanıyor sebzeler ve bu sırada vitamin kaybı oluyordur eminim, ama hiç yiyememesinden iyidir diye düşünüyorum. Zaten küçük çocuklar taze sebze meyveleri iyi sindiremiyor normalde; parçalayarak tükettiklerinde vitaminleri daha iyi bile alıyor olmaları muhtemel. Bu arada sebze suyu sıkacakları da epey pahalı oluyor zaten; bu yüzden blender yöntemi hem daha sağlıklı hem daha ekonomik geldi bana 🙂

İşte 4 bardaklık yeşil ayran tarifi;

  • 2 bardak su
  • 2 bardak kadar yoğurt (ev yapımı)
  • 1-2 bardak kadar yeşillik; kuzu kulağı, roka, pazı, baby ıspanak, nane vb. (ilk başta daha az ekleyip, severseniz yeşilliği arttırabilirsiniz)
  • Yarım çay kaşığı tuz
  • Yarım limon suyu
  • 2 çorba kaşığı kadar zeytinyağı
  • Arzu edilirse 1-2 adet salatalık

Tüm malzemeleri iyi bir blenderda (buz kırıcı vb. özelliği olan) uzunca parçalayın. Bizim minik, böyle içeceklerde ağzına ufak şeyler gelmesini sevmiyor o yüzden tamamen homojen yeşil bir sıvı oluncaya kadar parçalıyoruz. Limon ve zeytinyağı, çok güzel bir lezzet veriyor, ve vitaminler ile Omega 3 katkısı sağlıyor.

Tarifi daha da besleyici hale getirmek için suyun bir kısmı yerine maden suyu, veya yoğurtla suyun bir kısmı yerine kefir de kullanabilirsiniz. Ayrıca yeşil ayranınıza avokado da ilave edebilirsiniz.

Afiyet ve şifa olsun! 🙂

P.S. Bizim kullandığımız Blenderı merak ederseniz; Braun JB 3060 BK Buz Kırıcılı Cam Blender. Ben inanılmaz memnunum. Hatta mutfağımdaki en sevdiğim alet diyebilirim; çünkü smoothielerin yanı sıra çorbaları da çok pürüzsüz ve kremamsı hale getiriyor ve ailecek daha çok seviyoruz. Biz aldığımızda fiyatı 260 TL idi, şimdi yaklaşık 320 civarında görünüyor. Dövizin ne kadar arttığını düşünürsek, yine çok yansımamış, ve her kuruşuna değen nadir alışverişlerimden 🙂

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */