Bebekler ne zaman yastık kullanmalı? Hastalıkta iyi gelir mi?

bebekler ne zaman yastık kullanmalı

Her ne kadar yastıklar bebekler için satılan beşik yatak setlerinin bir parçası olsa da 2 yaşın altındaki çocuklar için yastık kullanılması pek tavsiye edilmiyor. Bu yaşın altındaki çocuklar düz bir yatakta sırt üstü yatırılmalıdır, ve yastık kullanırken kolaylıkla boğulma tehlikesi geçirebilir (bknz. Ani bebek ölümü sendromu nasıl önlenir?). Peki bebekler ne zaman yastık kullanmalı?Bebekler yastıkla daha rahat eder mi?

Öte yandan, iki yaş üstü çocuklar da aslında yastığa ihtiyaç duymazlar. Ancak anne babalar genellikle onların yastıksız çok rahat bir şekilde uyuyabildiğini fark etmez ve yastığın onlara ekstra rahatlık sağlayacağını düşünür.

Bebekler ne zaman yastık kullanmalı? Nasıl bir yastık verilmeli?

Eğer çocuğunuzu yastıkla tanıştırmak istiyorsanız, onun 2 yaşını geçmesini ve çocuk yatağına geçmesini beklemek en iyisi. Ancak, bebeğiniz beşikteyken ona yastık vermek istiyorsanız, boyutları küçük ve biraz sertçe bir yastık seçip onu beşiğine sabitlememiz gerekir. Uçaklarda dağıtılan yastıkların boyutu örnek olması açısından iyidir. Sakın yastığı beşiğine sabitlemeyi unutmayın.

Kuş tüyü ve fazla yumuşak yastıklardan uzak durun

Bunun yanı sıra kuş tüyü yastıklardan uzak durun. Kuş tüyü yastıklar fazla yumuşaktır ve bebeğiniz uyurken ters dönüp kafasını yastığa gömerse nefessiz kalma tehlikesi yaşayabilir. Aynı zamanda kuş tüyü yastıklar bebeklerde alerjiye neden olabilir.

Bazı elyaf yastıklar da fazla yumuşak olabiliyor. En iyisi sertçe doldurulmuş, küçük bir pamuk yastık kullanmak.

Anne baba yorumları

Bazı anne babalar doktor tavsiyesiyle bazıları da kendileri deneyerek 12-18 aylık dönemde bebeklerini yastıkla tanıştırabiliyorlar. Bu anne babaların bir kısmı bu durumdan oldukça memnun kalmış. Bazı durumlarda anne babalar düz ve biraz daha sert bir yastıkla bebeklerinin kafalarını biraz yükseltmenin onlara iyi geldiğini fark etmişler.

Hangi durumlarda yastık iyi gelebilir?

Özellikle bebeğinizde soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı, öksürük varsa yastık bebeğinize iyi gelebilir, çünkü başın yükselmesi ile tıkanıklık biraz rahatlayabilir. Bunu deneyimleyen anne babalar yastığın bebeklerinin uyku kalitesini artırtığını söylüyorlar. Kronik kulak enfeksiyonu sorunu yaşayan bir anne de yastığın bebeklerine iyi geldiğini söylemiş. Ayrıca balın da gece öksürüğünü nasıl rahatlattığını bilmek isteyebilirsiniz.

Bebeğiniz bu tarz sorunlar yaşıyorsa siz de bebeğinizi biraz daha erken yastıkla tanıştırabilirsiniz. Ancak yastığın küçük ve çocuğun kafası gömülmeyecek şekilde biraz sert olmasına özen gösterin. Aynı zamanda alerjik tepkiye neden olabilecek kuş tüyü yastıklardan kaçınmalısınız.

Sağlıklı günler!

Kaynak:

Dr. Judith A. Owens, M.D     http://www.babycenter.com/404_when-can-my-child-sleep-with-a-pillow_7533.bc

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */