Bel ağrısı yatış pozisyonu nasıl olmalı?

Bel ağrıları kimi zaman uykuyu bozacak hale gelir. Bu yazımda bel ağrısı için yatış pozisyonlarından bahsedeceğim. Bel ağrılarından çok çeken biri olarak ben şu yazımda bahsettiğim iki basit yöntemle ağrılarımı kontrol altına almaya başladım. Aşağıdaki 3 pozisyon bel için en ideal yatış pozisyonlarıdır, ve ağrı türünüze göre bunlardan biri belinizi daha rahat ettirecektir;

1) Sırt üstü, dizlerin altında yastıkla

Sırt üstü yatarken dizlerinizin altına bir veya birkaç yastık koymak belinizi epey rahatlatır. Çünkü bu şekilde omurganız doğal kıvrımına uygun bir yerleşime geçer. Ağrılı dönemlerimde beni şahsen en rahat ettiren yatış şekli bu oluyor.

2) Yan yatış, dizler arasında yastıkla

Eğer yan yatmayı tercih ederseniz, dizlerinizin arasına bir yastık koyarak üstteki bacağınızın belinizi çekmesini engellemiş olursunuz. Dizleriniz hafif kırık ve yukarı doğru olmalıdır. Ayrıca belinizin yan tarafında boşluk hissediyorsanız buraya ufak bir yastık koymak da omurganızı rahatlatır. Özellikle yan yatışta başınızı ve boynunuzu destekleyecek bir yastığınız da olması önemlidir.

3) Yüz üstü yatış, karın altı yastıkla

Omurga uzmanları yüz üstü yatışı pek tavsiye etmez, çünkü bu pozisyon boynu zorlayabilir. Eğer yine de yüz üstü yatmak daha kolay geliyorsa, karnınızın/kasığınızın altına bir yastık yerleştirerek omurganızın doğal kıvrımını desteklemelisiniz. Yüz üstü yatışta başınızın altında yastık olmamalı veya çok ince ve düz bir yastık olmalıdır.

Bu yatış pozisyonlardan biri bel ağrınıza iyi gelecektir. Bel ağrılarını azaltmak için kullandığım iki basit yönteme de göz atmayı unutmayın.

Kaynak: Good Sleeping Posture Helps Your Back
https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?ContentTypeID=1&ContentID=4460

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */