Arabada mide bulantısı neden olur? Nasıl azaltılabilir?

arabada-kitap-okurken-mide-bulantısı

Bazı insanlar yolculuklarda keyifli bir şekilde kitap okuyabilirken diğerleri arabada hareket halindeyken kitap okumaya çalışırsa araba tutması yaşıyor. Eğer siz de bu mide bulantısı hissetmeden tek sayfa okuyamayan kişilerdenseniz, bunun bilimsel olarak nedenini öğrenebilirsiniz. Esasında beyniniz sizin zehirlendiğinizi sanıyor. Peki ama nasıl?

Neden beyin zehirlendiğimizi sanıyor?

Amerika’da Ulusal Halk radyosunda yayınlanan, nörolog ve yazar Dr. Dean Burnett ile yapılan bir röportajda ana noktalar şu şekilde açıklanıyor; her şey beyinde duyu sinyallerini yorumlayıp filtreleyen kısım olan talamus ile başlıyor. Normal bir şekilde araçta seyahat ederken, ya da aracı kullanırken beyniniz de aynı şekilde bu sinyalleri alıyor. Hareket halindesiniz, sarsıntıları, titreşimleri, ivmenizi, hatta gittiğiniz mesafeyi bile hissedebiliyorsunuz. Fakat hareket halindeyken bir yandan da bir şeyler okumaya çalışırsanız, işler değişiyor ve bu sinyaller birbiri ile uyuşmuyor.

Yani beyninize aynı anda birbirinden farklı mesajlar geliyor. Kaslarınızdan ve gözlerinizden gelen mesajlar durduğunuzu söylerken, denge sensörleriniz beyninize hareket halinde olduğunuzu söylüyor. Bu iki mesaj aynı anda doğru olamaz. Ortada duyusal olarak bir uyumsuzluk var. Evrimsel açıdan baktığımızda ise duyusal uyumsuzluğa neden olan şey genelde bir nörotoksin olur, yani zehir. Dolayısıyla beyin zehirlendiğini düşünüyor. Ortada bir zehirlenme durumu varsa yapılacak ilk iş o zehri dışarı atmaktır, bunun için de kusmak faydalı olacaktır. Sonuç olarak beyinde bu şekilde bir duyumsal karışıklık meydana geldiğinde, beynimiz ne yapılması gerektiğini bilmese bile zehirlenme ihtimaline karşın mide bulantısı oluşturuyor.

Peki, ne yapılabilir?

Bazı insanlar için bu tepki diğerlerinden daha güçlü olabiliyor. Siz de bu insanlardansanız arabada giderken sürekli camdan dışarı bakıp nesnelerin geçişini izlerseniz, vücudunuzun verdiği bu kusma isteğini azaltabilirsiniz. Önde oturmak, hem dışarıyı seyretmeyi kolaylaştırdığı için, hem de genelde daha az sarsıntılı olacağı için daha rahat olabilir.

Ayrıca nane çiğnemek veya nane çayı içmek de rahatlamanıza yardımcı olabilir. Bir de yükseklik değişimlerinden olumsuz etkilenmemek için sık sık yutkunun ve esneyin; böylece kulak boşluğunuzdaki basıncı dışarısı ile eşitleyin. Bunun için sakız da çiğneyebilirsiniz.

Bazıları  ise araçta hareket halindeyken kitap okumayı hiç sorun etmez. Bir kısmı periyodik olarak camdan dışarı bakarak hareket halinde olduğunun farkında olurken, bazıları ise kitabın sayfalarına odaklandığında geri kalan diğer görsel sinyalleri görmezden gelerek bunu yapabilir.

Elbette, bunun neden olduğunu anlamamız, neden bazı insanlara bu olurken diğerlerini etkilemediğini açıklamıyor. Burnett röportajda bunu nörolojik gelişimin bir garipliği olarak ifade ederken; bazı insanların dışarıdan gelen bu duyu sinyallerine karşı tepkisiz olmaya uyumlu olurken bazıları aşırı hassas olabildiğini söylüyor. Her iki durumda da başımıza ne geliyorsa, en azından sebebini biliyoruz 🙂

Sağlıklı günler!

Kaynak:

http://lifehacker.com/the-science-behind-why-you-feel-sick-when-you-try-to-re-1785228181

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */