Bel ağrıları için 2 basit yöntem

Günümüzde insan sağlığını bozan en büyük sebeplerden biri fazla oturmak. İnsan vücudu günün çoğunu oturarak geçirmek için yaratılmamış. Fazla oturmakla beraber bel, sırt, boyun ağrıları geliyor, kilolar artıyor, bacaklarda ödem oluşabiliyor.

Ben ne zaman uzun süre oturarak çalışmam gereken bir döneme girsem, bel ve boyun ağrılarım başlıyordu. Hatta bazen bel ağrım bacaklarıma vuruyordu. Türkiye’de bel ağrısı bacaklara vurmaya başlayınca hemen ameliyat düşünülmesi çok yaygın. Ama bu konuda aceleci olmamak gerek. Ben bu sıralar ağrılarımı epey kontrol altına aldım. Beldeki kasları güçlendiren egzersizler ve burada bahsedeceğim basit 2 yöntemle siz de bel sağlığınızı kontrol altına alabilirsiniz;

UYARI: Bu hareketler hamilelik için uygun değildir. Hamilelik dışında da bu hareketler zorlanma veya ağrıya sebep oluyorsa yapmayınız.

1) Akşamları yüz üstü uzanarak dinlenin

Bel ağrılarım olan bir dönemde keşfettim ki akşamları kitap okurken veya dizi izlerken yüz üstü uzanmak (yukarıdaki resimdeki gibi) belime çok iyi geliyor. Çünkü bu duruş,  yarı plank benzeri bir şekilde gövde kaslarının güçlenmesini sağlıyor. Ayrıca bu şekilde dururken arada bir yogadaki yılan pozunu yapmak da omurganın, oturmanın tersi yönde esnemesini sağlıyor.

yarım plank / half plank

yoga yılan duruşu / snake pose

2) Sarkarak belinizi esnetin

Omurgadaki sıkışmaları rahatlatmanın bir diğer basit yolu da sarkmak. Ben Hepsiburada’dan bu barfiks çubuğunu aldım, ve bir kapı eşiğine vidasız olarak sıkıştırabildim. Bel ağrım olduğunda arada bir tutunup sarkmak epey rahatlatıyor.

Çocuklarınıza da kitap okurken veya çizgi film izlerken yüz üstü uzanma alışkanlığı edindirmeniz çok faydalı olacaktır; çünkü bu duruş vücut için oturmaktan veya sırt üstü yatmaktan çok daha faydalı. Ve ayrıca onlara da sık sık sarkma/uzanma fırsatları yaratın. Parklar bunun için ideal.

Sağlıklı günler!

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */