Doğum sırası sağlığı ve kişiliği etkiler mi?

Doğum sırasının çocukların karakterini etkilediği epey yaygın bir düşüncedir. İlginçtir ki araştırmalar, doğum sırasının sağlık üzerinde de etkileri olduğunu gösteriyor.

Gıda alerjileri ve bahar nezlesine yatkınlık

2011 yılında Amerika Alerji, Astım ve İmmünoloji Akademisindeki bir konferansta sunulan, Japonya’da yapılan bir çalışmada yaşları 7 ile 15 arasındaki 13.000 çocuk incelenmiş. Araştırmada en büyük çocukların onların küçük kardeşlerine göre gıda alerjilerine ve bahar nezlesine daha yatkın olduğu ortaya çıkmış.

Muhtemel bir açıklama olarak büyük çocukların mikroplara karşı diğer kardeşlerine göre fazla korunaklı büyütülmelerinin etkili olduğu düşünülüyor. Çünkü küçük kardeşler ise ister istemez büyük kardeşlerinin okuldan eve getirdiği mikroplara maruz kalıyorlar. Ayrıca anne-babalar daha sonra doğan çocuklarda her yere düşen emzikten sonra onu dezenfekte etmekte biraz daha gevşek olabiliyor. Bu da küçük çocukların bağışıklık sistemini tetikliyor ve alerjilere karşı vücudu güçlendiriyor. Bu tarz şeyler ilerleyen yaşlarda alerjilere karşı bir rahatlama sağlıyor.

Diyabet ve hipertansiyona yatkınlık

Yeni Zelanda’da yapılan küçük bir çalışmada 4 ile 11 yaş ara arasındaki 85 çocuğun kan testleri, ağırlığı ve vücut bileşenleri incelenmiş. Bu araştırmada ilk doğan çocukların insülin hormonuna karşı daha az hassas olduğu görülmüş, bu da diyabet habercisi olarak tanımlanabilir. Aynı zamanda kan basınçları, daha sonra doğan çocuklara göre biraz daha fazla olarak gözlemlenmiş. Araştırmacılar ilk doğumdan sonra anne rahminde gerçekleşen değişikliklerin, daha sonraki hamileliklerde bebeklere besin akışında ve metabolik farklarda etkisi olabileceğini düşünüyorlar. Ancak bu değişikliklerin yetişkinlikteki kronik rahatsızlıklara olan etkisini öğrenmek için daha fazla araştırma ve değerlendirmeye ihtiyaç duyuluyor.

Bir başka teoride, psikiyatrist doktor Sue Varma, doctorOz.com’da yayınlanan söyleşisinde ilk doğan çocukların daha hırslı, azimli olmaya eğilimli olduklarını söylüyor. Bu da onların stresini ve kan basıncını artıran bir etken olabilir ve sonrasında kalp rahatsızlıklarına sebep olabilir.

İlk doğanlar daha zeki oluyor

2007 yılında Norveç’te yapılan bir araştırmaya göre ilk doğan çocuklar, bir sonraki kardeşlerine göre 3 puan daha yüksek IQ’ya sahip oluyorlar. Jeffrey Kluger, Time dergisinde yayınlanan bir makalesinde bu farkın büyük kardeşin küçüğüne yaptığı akıl hocalığından kaynaklanan entellektüel bir kazanım dolayısıyla olabileceğini söylüyor.

Ortanca çocuk: Daha mutlu evlilikler

İsrail’de yapılan bir mutluluk anketine göre ortanca çocuklar ilişkilerinde daha tatminkar ve mutlu çıkıyor. “Ortanca çocukların gizli gücü” kitabının yazarlarından biri olan Katrin Schuman, ortanca çocukların ilişkilerinde daha sadakatli, maceracı ve açık görüşlü olduklarını belirtiyor. Ayrıca ortanca çocuklar büyürken hep büyük kardeşle küçük kardeş arasında olduğundan arabuluculuk ve anlayış yetenekleri daha gelişmiş, daha barışçıl çocuklar olabilirler.

Küçük çocuk: Bağımlılığa yatkınlık

Dr. Sue Varma ailenin küçük çocuklarını maceraperest olarak tanımlıyor. Küçük çocuklar ayrıca genelde daha yaratıcı ve sanatsal olabiliyor. Küçük kardeşler sigara, alkol gibi bağımlılık yapan alışkanlıklara karşı ailenin en zayıf üyeleri. Prevention dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre ailenin en küçük çocuklarının büyük kardeşlerine göre ortalama üç ay daha erken ergenliğe girdiğini gösteriyor. Bu da çocuklarda riskli davranışlara olan yatkınlığını artırıyor. Araştırmalar ailenin küçük çocuklarının kendilerinden büyük kardeşlerine göre daha erken yaşlarda sigaraya ve alkol kullanmaya başladığını gösteriyor. İsveçli yetişkinler üzerinde yapılan bir araştırmada, küçük kardeşlerin solunum yollarıyla alakalı kanser türlerine yakalanma oranı onların kendilerinden büyük kardeşlerine göre daha fazla bulunmuş. Araştırmacılar bunun nedeni olarak küçük kardeşlerin daha erken yaşta sigara kullanmaya başladıklarını, ve bunun da kolaylıkla uzun dönem bir alışkanlığa dönüştüğünü söylüyorlar.

Kaynak:

Can Birth Order Predict Your Health?

http://www.rd.com/health/conditions/birth-order-theory-predict-health/

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */