Bebekler ne zaman balık yer? Hangi balıklar seçilmeli?

bebek-balik

Çocuğunuz katı gıdalar almaya başladıktan sonra bebeklerin ne zaman balık yediğini merak edebilirsiniz.  Genelde yaklaşık 6 aylıkken bebekler katı gıdalara başlatılır ve bundan sonra zamanla balık, onun beslenme programının çok sağlıklı bir parçası olabilir.  Ancak, bebeğinizin kronik egzaması ya da bir gıda alerjisi varsa önce doktorunuza danışmalısınız.

Hollanda’da 7000’den fazla çocuk üzerinde yapılan bir araştırmaya göre 6-12 ay arası balık yiyen çocuklarda astım riski daha düşük oluyor.  Balıktaki sağlıklı yağ asitleri ile erken tanışmanın astıma karşı koruyucu etkisi olduğu düşünülüyor.


Nasıl başlanmalı?

Öncelikle doktorunuzla konuşmanız iyi olur çünkü balık  alerji yapabilen gıdalardan bir tanesi. Doktorların büyük çoğunluğu çocuğunuza balık yedirmeden önce ona bebek maması, püre halinde et, meyve ve sebze gibi daha geleneksel gıdalarla başlamanızı önerir.

Amerikan Pediatri Akademisi Alerji ve İmmünoloji bölümü, hafif egzaması, ailesinde gıda alerjisi ya da astım olan bebekler de dahil tüm bebeklerin daha az alerjen meyve, sebze, tahıl ile tanıştırıldıktan sonra balıkla da tanıştırılabileceğini söylüyor. Eğer herhangi bir alerjik tepki göstermezlerse 6. aydan itibaren öğünlerine balık da eklenebilir.

Bazı çocuklara ise doktoru izin vermeden balık gibi alerjen gıdalar verilmemesi gerekiyor.

Eğer çocuğunuzda aşağıdakilerden birisi varsa öncelikle doktorunuzla konuşmanız gerekiyor.

 • Orta ya da ağır seviye egzaması varsa
 • Daha önce herhangi bir yiyeceğe karşı alerjik bir tepki verdiyse
 • Bir gıda alerjisi teşhisi konduysa

Amerikan Pediatri Akademisi çocuğunuzu alerjen bir gıdayla tanıştıracaksanız bunu kreşte ya da restoranda yapmaktansa evde yapmanız gerektiğini söylüyor. Aynı zamanda yeni bir gıdayla tanıştırdığınız zaman 3-5 gün süreyle yeni başka bir gıdayla tanıştırmadan beklemelisiniz. Böylece bebeğinizin gıdalara gösterebileceği alerjik tepkileri kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Gıda alerjisi tepkileri yüzde, dil ve dudaklarda şişme, döküntü, hırıltı, karın krampları, kusma ve ishal olarak kendini gösterebilir.  Eğer bebeğiniz yeni bir gıdaya karşı bu tepkilerden birini hafif ya da ağır bir şekilde gösterirse acilen bir an önce doktora görünmeniz gerekir.

Alerjinin yanı sıra dikkat etmeniz gereken başka konular da var;

Kılçık

Boğaza kılçık batmasını önlemek için kılçıkları çok dikkatli bir şekilde çıkarmalısınız. Çıkardıktan sonra çocuğunuz küçükse balığı ezerek ve püre halinde verebilirsiniz. Yaklaşık 1 yaş civarı itibariyle balığı çiğnemekte problem yaşamazlar.

Cıva ve diğer ağır metaller

Balık protein, D vitamini, omega 3 asitleri ve birçok vitamin açısından çok zengin bir gıdadır. Ancak bazı balık tipleri ağır metaller içerebilir.  Ağır metal birikimi, beyin ve sinir sistemi gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden çocuklarınıza kılıç balığı gibi büyük avcı balıkları ve dip balıklarını yedirmekten kaçınmalısınız, ayrıca çiftlik balıklarından uzak durmalı çünkü GDO ve artık içeren yemlerle beslenebiliyorlar.

 • Yüzey balıkları (tercih edin): hamsi, palamut, istavrit, uskumru, çinekop, çipura
 • Dip balıkları (uzak durun): mezgit, barbun, kalkan, izmarit balığı, berlam, kefal, levrek, lüfer, ayrıca midye
 • Çiftlik balıkları (uzak durun): alabalık, çipura, levrek, somon alırken mutlaka çiftlik olup olmadığını sorun

 

Balık yerken dikkat edilmesi gerekenler

 • Ağır metaller konusunda çok dikkatli olmak, özellikle Marmara gibi denizlerdeki dip balıklarından kaçınmak lazım.
 • Balığı kızartmayın! Kızartınca sağlıklı yağ asitlerinin yapısı bozulur.
 • Alüminyum folyoya sarmak, veya teflonda pişirmek de balığa zararlı kimyasallar geçmesine sebep olur.
 • Bu sebeplerden balığı yemenin en sağlıklı ve pratik şekli bir borcama atıp, üzerine biraz zeytinyağı ve tuz gezdirip, kapağını kapatarak fırında buğulama yapmak. Izgara da nispeten sağlıklı bir yöntem ama yağları kaybedebilirsiniz.
 • Buğulama yapınca borcamda biriken yağlardan mutlaka çocuğunuza da birkaç kaşık verin ve kendiniz de tüketin.
 • Balık etinde tenya veya bakteri olabileceğinden iyi piştiğinden emin olmak çok önemli. Fazla kalın pişirilip içi çiğ kalmamalı.

 

Kaynaklar:

http://www.babycenter.com/404_when-can-my-baby-eat-fish_1368510.bc

http://www.dailymail.co.uk/health/article-2232771/Children-eat-fish-lower-risk-asthma–eaten-year-life.html

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */