İlk geceden hamile kalınır mı? Ovulasyon ve doğurganlık

İlk geceden hamile kalınır mı?

Kısaca, evet, ilk geceden hamile kalabilirsiniz. Bunu yaşayan birçok kadın var. Doğurganlık kadından kadına değişen bir şeydir. Hamile kalmak isteyip aylarca hatta yıllarca deneyen kadınlar varken istememesine rağmen ilk seferde hamile kalan kadınlar da vardır.

Doğum kontrolü için etkili bir yöntem kullanırsanız gebelik ihtimali azalır. Bunun dışında bir kadın ve erkeğin cinsel ilişkide bulunması durumunda her zaman hamilelik şansı vardır. Hamilelik için olması gereken tek şey yumurta ve spermin birleşmesidir.Genç bir kadın hiç adet görmemişse bile, ilk defa yumurtlamış olabilir. Bu da, onu doğurgan yapar ve hamileliğini mümkün kılar. Bir çift ne zaman korunmasız olarak cinsellik yaşarsa, hamileliğin yanı sıra cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı da savunmasızdır. Prezervatifler, her seferinde doğru olarak kullanıldığı takdirde hamileliğe ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlar. Prezervatifler dışında da pek çok doğum kontrol yöntemi vardır. Doğum kontrol yönteminizi seçmek için bir doktorla konuşmanız önemlidir. Kulaktan dolma bilgilere itibar etmemek gerekir.

Doğurganlık ve adet döngüsü

Aslında ilk geceden hamile kalınır mı sorusunun cevabı doğurganlık ve doğumun ne kadar mucizevi ve harika bir tasarım olduğunu anlamamıza yardımcı olur. Kadınların normal bir adet döngüsünde, hipofiz bezi, bir tane yumurta hücresini serbest bırakması için yumurtalıkları uyaran hormonlar salgılar. Ovülasyon(yumurtlama) denen bu yumurta hücresinin serbest bırakılması 28 günlük döngünün 14’üncü günü civarında gerçekleşir. Ovulasyonun kesin zamanı kadından kadına değişir. Bazı kadınların bu döngüsü 35 gün sürerken bazılarının 20 gün sürebilir. Ama kadınların çoğunun adet döngüsü 26-32 gün arasındadır. Kadınların adet döngüsünün uzunluğu, stres, hastalık, seyahat, başka kadınlarla beraber yaşamasına ya da diğer faktörlere bağlı olarak aydan aya değişebilir. Ovulasyondan sonra serbest kalan yumurta hücresi, bir sperm ile birleşmek için yaklaşık 24 saatı olacağı bir fallop tüpüne doğru gider. Sperm hücreleri kadınların üreme yolunda üç-beş gün boyunca yaşayabileceğinden, bir kadın ovulasyon günü veya 3-4 gün öncesine kadar ilişki yaşadıysa hamile kalabilir.

Yumurta eğer döllenirse, rahmin içine doğru hareket eder. Rahim duvarına bağlanır ve büyümeye başlar. Yumurta ancak rahim duvarına bağlandıktan sonra kadın hamile kalır. Erken gebelik belirtileri yaşamaya başlar ve adet döngüleri durur. Eğer yumurta fallop tüpünde döllenmezse, parçalanır ve rahim duvarına atılacağı sinyalini verir ve menstrüasyon başlar.

Ovulasyon(yumurtlama) sırasında veya hemen önceki günlerde korunmasız ilişki yaşarsanız hamile kalma ihtimaliniz var demektir. Ovulasyon gününü anlamak ise başka bir konudur. Pek çok kadının döngüleri düzenli değildir ve yumurtladıklarını anlamak için takvime bakmak güvenli olmaz. Bu durumda ovulasyon zamanını anlamak için vücutlarından gelecek sinyallere bakmaları gerekir. Hamile kalmak isteyin ya da istemeyin, hamilelik için en uygun zamanları anlamak yararlı olabilir.

“İlk geceden hamile kalınır mı?” sorusunun cevabı kısaca: ilişki yaşadığınız yerden ve nasıl yaşadığınızdan bağımsız olarak ortada bir sperm ve yumurta varsa hamile kalabilirsiniz demektir. Hayatınızdaki ilk ilişkiniz olsa bile.

Kaynak: http://goaskalice.columbia.edu/answered-questions/can-you-get-pregnant-first-time

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */