Doğal sabun ve elma sirkesiyle doğal yoldan mükemmel saçlar

Şampuan yerine doğal zeytinyağı sabunu ve saç kremi yerine elma sirkeli suya geçmek aslında doğal yaşam için epeydir denemek istediğim birşeydi – ve sonucun bu kadar güzel olacağını bilsem çok daha önce denerdim! 

Saçınızı hiç sabunla yıkadınız mı? Öyleyse nasıl keçe gibi olduğunu da biliyorsunuzdur. Peki ya birazcık elma sirkeli suyla keçeleşmiş saçlar birden yumuşacık ve pırıl pırıl oluyor desem?  Nasıl birden yumuşacık olduğuna ben de inanamadım – hatta şampuan reklamlarında saçları yumuşacık ve pırıl pırıl göstermek için elma sirkesi kullandıklarını düşünüyorum artık.Yukarıda resmini eklediğim, saçlarının güzelliğiyle meşhur olmuş @holistichabits youtube kanalının sahibi blogger Sarah Nagel’ın da elma sirkeli su kullandığını öğrendikten sonra bu yöntemi iyice merak etmiştim.

Aslında arkasında basit bir kimya var. Kostik ve yağdan üretilen doğal sabunlar epey bazik oluyor. Saçımızın keratin proteinlerinde birçok hidrojen bağ yapan amino asit bulunuyor ve baz onların hidrojen bağlarını geçici olarak bozup saçların birbirine yapışıp kenetlenmesine neden oluyor.

Tabii ki bu sirkenin bir çırpıda halledebildiği birşey. Saçlarınızı normal duruladıktan sonra sirkeli suyu ikinci durulama suyu gibi saçlarınızın her yerine nüfuz ettirerek uyguladığınızda saçlarınız eskisinden daha bile yumuşak ve akıcı hale geliyor. Saç kreminin aksine sirkeli suyu saçınızın diplerine de çekinmeden sürebilirsiniz, ve durulama gerektirmez. Fakat durulamayı tercih de edebilirsiniz. Buna birkaç denemeyle karar verebilirsiniz.

Daha iyi sonuç için sirkeli suyu banyo bitiminde uygulayabilir, veya tekrarlayabilirsiniz. Saçlarınızda sevdiğiniz özel bir kokuyu sirkeli suyunuza da katabilirsiniz ; mesela lavanta yağı.

Saç yumuşatan sirkeli su tarifi ise şöyle:

 • 1 bardak (yarım kavanoz*)  içme suyu
 • 2 yemek kaşığı elma sirkesi (bu miktarı deneyerek ayarlayın**)
 • 1-2 damla güzel kokulu yağ (örneğin lavanta) (opsiyonel)

*Yarım litrelik bir cam kavanoz bu karışım için çok kullanışlı oluyor.

**İstediğiniz sonucu elde etmek için sirke miktarını ilk önce 1-2 kaşık deneyip, sonra giderek arttırabilirsiniz.

TARİFİ: Tek yapmanız gereken banyonuzda boş bir kavanoz ve sirke bulundurmak. Kavanozun dibine sirkeyi koyduktan sonra yarıya kadar su ile doldurun ve başınızdan arkaya doğru dökün. Daha sonra suyun altında durularken saçınızı tarayabilirsiniz.

Gerçekten çok basit, öyle değil mi? Bu saçlarınızı gürleştirmenin yanı sıra birçok kozmetik harcamanızın da gereksiz olduğunu farkettiriyor. Salatanızda kullanmıyorsanız da mutfak alışverişinize sirke ekliyorsunuz, o kadar. Zeytinyağı sabunu ve sirkenin fiyatları zaten şampuan, saç kremleri, ve diğer saç ürünlerinden çok daha az.

Doğal sabun olarak Mehmet Aydın / Anatolia Daphne sabunlarını Kim, Migros ve internetten bulabilirsiniz.

Bu şekilde banyomuz kimyasallardan arınıyor. Demek oluyor ki çevremiz de…

Şişeleri yüzyıllarca toprakta çözünmeyen bu şampuanların içeriğindeki deterjanlar da sularımızı kirletiyor. Sabunda köpüren yağ asitleri deterjandakinden çok daha basit moleküllerdir; deterjanda kullanılan uzun hidrokarbon zincirler ve sülfat gruplara kıyasla doğa için dönüştürmesi çok daha kolay birleşiklerdir. Sabun doğada kolayca zararsız hale gelebiliyor, deterjan ise su canlıların hücre zarlarını bozabilecek kadar kalıcı ve güçlü. Tabii bu etki her zaman konsantrasyon ile belirlenir. Sonuç olarak ne kadar azını doğaya karıştırırsak, o kadar iyi.

Bir bloggerın paylaşımı; elma sirkeli su uygulamadan önce ve sonra

Saçlarım da eskisinden daha gür, güzel ve parlak oldu. Ben her boyutuyla sonuçtan çok memnunum ve keşke çok daha önce bu adımı atsaydım diyorum. Ekolojik ve ekonomik bu basit adımı atmaya sizi de tüm şevk ve içtenliğimle davet ediyorum.

Yorumlarınızı merakla bekliyorum.

Esra S. (bilimsel teyze)

Yorumlar

 • İyi günler. Kullanılan sirke doğal ev yapımı mı yoksa piyasadaki ticari elma sirkesi de kullanılabilir mi. Şaçlara zarar verir mi. Teşekkürler.

  • Ticari elma sirkelerinde de koruyucular oluyor ne yazık ki.. Ben kendime yine bazen ticari sirke kullanıyorum ama çocuğuma hep doğal ev sirkesi kullanıyorum

 • Merhaba,
  Uzun zamandır saçlarımı sabun ile yıkıyorum. Ama ben temizleme işlemini sabunla yaptıktan sonra en son 1 defa şampuan kullanıp banyoyu öyle bitiriyorum. Saçlarım hem yumuşak oluyor hem de kepeğe iyi geliyor. En son banyoda şampuan yerine elma sirkesi+su karışımı dötüm,sonra durulamadan çıktım. Ama kurutunca saçlarım mat ve sert oldu. Ev sirkesi kullandım. Saçlarımda boya var. Acaba nerde yanlış yapmış olabilirim?

  • Hmm saçlardaki boyadan kaynaklanıyordur muhtemelen, ne de olsa saçın kendisinden farklı bir yapıya sahip boya be sirke farklı etkiliyor olabilir

  • Daphne Anatolia, Mehmet Aydın ve Zeytuni sabunları gerçek doğal ve çok güzel sabunlar. Daphne Anatolia markasına Migroslarda, Mehmet Aydın markasına Kim marketlerde rastlıyorum

 • Merhabalar, bende 2 aydir Daphne Anatolia sabun kullanıyorum. Yagli ve ince telli saçlarım,boyasiz. Ancak sacim sanki eskisinden daha cok dökülüyor. Yaglanmayi geciktirdi yalnızca. 2-3gun yaglanmiyor,önceden her gun yikardim. Onceden nashi argan yagli şampuan kullanırdım. Geçen gun Mehmet Aydin zeytinyağlı defne sabunu gördüm koyu yesil kutuda olandan. Şimdi onu denemeye başlayacağım birde. Daphne Anatolia da aynı firmanın sabunu ama bir umut işte: ) sizde de sabun kullanırken başlarda dökülme oldu mu?

  • ben böyle birşey gözlemlemedim, hatta dökülme azaldı diyebilirim. özellikle saç kremlerinin epey saç döktüğünü düşünüyorum. dökülmeye karşı bıttım sabunu daha iyi derler bir de onu deneyin isterseniz, Mehmet Aydın marka alıyoruz biz onu da.

 • Merhaba, bence saç cinsine göre farklı sonuç alınabilir. Saçımı önce Sertleştiren sabundan sonra elma sirkesi işlemini tüm saçıma uyguladım çok yumuşak oldu. Ancak kuruturken gözlemledim özellikle saç dipleri ve saçlarımın tamamı yağlandı. Şu an saçlarımın tamamı yağlı ve yapışık. Akşam tekrar yıkayacağım. 🙁 Bu arada saç cinsim yağlıdır. Bence herkeste aynı sonuç vermiyor.

  • Merhabalar, benim de saç tipim yağlıdır ve bu yöntemle tam tersi saçlarım hafifliyor. Bu yazıyı yayınladığımdan beri eve şampuan ve saç kremi almıyoruz. Ailecek doğal sabun kullanıyoruz. Ben de elma sirkeli su kullanıyorum. 1 seneden fazla olmuş bu kimyasalları bırakalı yani, ve ne kadar memnunum anlatamam. Bu yöntemi daha önce keşfetmemiş olmama üzülüyorum.

   Sabunu çok iyi duruladığınızdan emin olun. Sirkeli suyun da sirke oranı fazla gelmiş olabilir. Sirkeli suyu da durulamayı deneyin. Bu şekilde kalıntı veya yapışıklık kalmıyor, yumuşacık ve tertemiz saçlarınız oluyor sadece 🙂

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */