Kadınların cinsel organı neden şişer? Normal midir?

Ülkemizde cinsellik pek rahat konuşulan bir konu değil. Hatta evlilik öncesinde anne-kız arasında veya baba-oğul arasında bile yeterli bilgi aktarımı olmadığından birçok çift ilk deneyimlerinde sorunlar yaşayabiliyor. Çiftler bazı durumlarla karşılaşınca normal mi yoksa anormal mi değerlendirmekte zorlanabiliyor. Ve bazı soruların cevabı kolay bulunamıyor; “Kadınların cinsel organı neden şişer?” sorusu da bunlardan biri… Kadınların cinsel organında şişme genelde normal bir durumdur. Bu yazımda kadınların cinsel organında şişmeye sebep olabilecek normal ve anormal durumları açıklayarak, hangi durumlarda doktora danışmanız gerektiğini paylaştım.

İlişki öncesinde başlayan hafif şişme; cinsel tahrik

Cinsel ilişki öncesinde tahrik olma ile beraber kadınların cinsel organında şişme görülür; bu yaygın ve normaldir. Amerikalı kadın doğum uzmanı Dr. Maureen Whelihan bu durumu şöyle açıklamış; “Erkeklerin penisinde bulunan ve kanla dolarak ereksiyonu sağlayan süngerimsi yapının bir benzeri kadınlarda da bulunur. Bu yapı, kadın cinsel organının dış kısmında, dış dudakların (labia majora) arkasında bulunur. Cinsel tahrik durumunda bu bölgedeki süngerimsi yapı kanla dolar ve şişkin bir görüntü oluşturur.” İlişki sonrasında bu şişliğin kendiliğinden inmesi gerekir. Ama rahatsız ediyorsa ılık bir banyo bu süreci hızlandırabilir.

İlişkiden bağımsız hafif şişme; olası hamilelik

Amerika Johns Hopkins Üniversitesi’nden kadın doğum uzmanı Dr. Mark Ellerkmann, hamilelikte artan ağırlık ve baskı ile bölgede şişme olabileceğini belirtiyor. Eğer rahatsız edici boyuttaysa ve varis benzeri oluşumlar gözlerseniz mutlaka doktorunuza danışın.

İlişki sonrasında acı ve şişme; kuruluk veya sert cinsel ilişki

Eğer cinsel ilişki sonrasında acı ile beraber şişme yaşıyorsanız ve pek de kolay geçmiyorsa, sebebi kayganlaştırıcı eksikliği veya sert cinsel ilişki olabilir. Cinsel ilişki sırasında kayganlaştırıcı eksikliği çok yaygındır; eğer ilişki sırasında zorlanma ve acı hissediyorsanız muhtemelen daha fazla kayganlaştırıcı kullanmanız gerekiyordur. Prezervatif kullanırken su bazlı kayganlaştırıcılar tercih etmeniz gerektiğini unutmayın; yağlı kayganlaştırıcılar prezervatifin koruyuculuğunu bozabilir.

İlişki sonrasında kaşıntı ve şişme; lateks alerjisi veya semen alerjisi

Eğer ilk defa (veya uzun bir aradan sonra ilk defa) prezervatif kullanarak cinsel ilişkiye girdiyseniz, ve ilişkiden kısa bir süre sonra cinsel bölgenizde şişme, ve beraberinde kızarma ve kaşıntı oluşursa lateks alerjisi yaşıyor olabilirsiniz.

Lateks alerjisinin dünyada görülme sıklığı %4-10 arasında değişmektedir* yani epey yaygın bir durumdur. Eğer lateks alerjiniz olduğundan şüphelenirseniz, Okey Tenn veya Durex Gerçek Dokunuş gibi lateks içermeyen prezervatifler deneyin. Eğer lateks içermeyen prezervatif kullandığınızda sorun yaşamıyorsanız, lateks alerjiniz olduğundan daha emin olabilirsiniz.  Bu durumda cinsel ilişki sırasında korunmak için her zaman lateks içermeyen prezervatifler kullanmanız gerekecektir.

Daha nadir görülen bir alerji türü de semen alerjisidir; yani erkeklerin spermle beraber boşalttıkları sıvıya alerji. Semen alerjisinde, lateks alerjisinin aksine, prezervatif kullanmadığınız zaman alerjik tepki oluşur, ve prezervatif kullandığınızda problem çözülmelidir.

Semen alerjisi, hamileliğe tamamen engel değildir ama eğer semen alerjiniz olduğundan şüphelenirseniz ve hamilelik istiyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

İlişkiden bağımsız  kaşıntı ve şişme; muhtemel enfeksiyon

Eğer cinsel organınızdaki şişlik, cinsel ilişki öncesinde veya sonrasında değil gün boyu sürüyorsa, hamilelik durumunuz yoksa, ve beraberinde kaşıntı ve akıntı gibi belirtiler de varsa mantar veya bakteri enfeksiyonu olması muhtemeldir.

Enfeksiyon durumunda doktora başvurmanız en iyisi olacaktır. Enfeksiyon durumunda neler yapabileceğiniz hakkında daha detaylı bilgiye bu yazımda ulaşabilirsiniz.

Umarım bu bilgiler faydalı olmuştur ve bir an önce rahatlarsınız! Sağlıklı günler!

Eğer akıntınız var ise farklı akıntı türlerinin farklı anlamları konusunda şu tabloyu da bir incelemek isteyebilirsiniz;

Akıntı türü Ne anlama gelebilir Diğer belirtiler
Şeffaf Yumurtlama dönemi, cinsel tahrik olma durumu veya hamilelik Bazı kadınlarda yumurtlama sırasında tek taraflı hafif ağrı
Yoğun, beyaz, peynirimsi Mantar enfeksiyonu Kaşıntı, şişlik ve ağrı, ağrılı cinsel ilişki
Beyaz, gri, ya da sarı ve balık kokulu Bakteriyel enfeksiyon Kaşıntı veya yanma, kızarıklık ve vajina veya vulvada şişlik
Pembe Doğumdan sonra rahim duvarının dökülmesi (loşi akıntısı)
Bulanık veya sarı Belsoğukluğu (Gonore, Cinsel yolla bulaşan hastalık) Adet dönemleri arasında kanama, idrar kaçırma, pelviste ağrı
Kötü kokulu, köpüklü, sarı veya yeşilimsi Trikomoniyaz (Cinsel yolla bulaşan hastalık) İdrar sırasıda ağrı ve kaşıntı
Kanlı veya kahverengi Düzensiz adet döngüleri, implantasyon (bebeğin tutunması) kanaması ya da, nadiren serviks veya endometrium kanseri Anormal vajinal kanama, pelviste ağrı

Kaynaklar:
https://www.glamour.com/story/4-ways-your-vagina-can-change-after-sex-that-are-nothing-to-worry-about
http://www.gurl.com/2016/02/20/why-did-your-vagina-get-very-swollen-after-sex-is-that-normal/
https://www.glamour.com/story/swollen-vagina

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */