Sırtta sivilce çıkmasının nedenleri: Sırtta sivilce neden çıkar?

Eğer sırtta sivilce çıkmasının nedenlerini merak ediyorsanız, akla hemen gelmeyen beklenmedik birkaç sebepten ve çözümlerinden bahsetmek istiyorum size. İşte sırtta neden sivilce çıkar sorusunun beklenmedik cevapları;

Saç kremi kullanıyor musunuz? Yıkanma sıranızı değiştirin veya saç kremini bırakın

Evet! Çünkü sırtınızdaki sivilcelerin sebebinin saç kreminiz olması çok muhtemel. Saç kremlerindeki yağlar ve bazı B vitaminlerinin fazlası, birçok bünyede sivilceye sebep olabiliyor. Aynı şekilde şampuan kalıntıları da sivilceye sebep olabiliyor. Bundan kurtulmak için ya banyoda önce saçlarınızı yıkayın ve sonrasında sırt bölgenizi doğal sabunla iyice lifleyerek temizleyin, ya da çok daha iyisi; saç kremini tamamen bırakın.

Ben saç kremini bırakıp yerine elma sirkeli su kullanmaya başladığımdan beri cildim nasıl düzeldi anlatamam. Şampuan yerine de doğal zeytinyağı sabunu kullanıyorum. Detaylara şu yazımda ulaşabilirsiniz. Bir keresinde sirkem kalmadığı için eskiden kalma saç kremimden kullandım ve hemen yanaklarımda ve sırtımda  yeniden sivilceler çıktı.

Sık duş alın ve lif kullanın

Banyoda tüm vücudunuzu doğal zeytinyağı sabunu (içinde yalnızca zeytinyağı ve sodyum hidroksit olmalı) ile lifleyin. Sırtınızı da iyi liflemeniz çok önemli. Lifleme gözenekleri açar. Lif olmadan yüzeysel yıkama ile gözenekler tıkalı kalabilir ve sivilcelenme artar. Özellikle spordan sonra, terleyince geciktirmeden lifle yıkanmak gözeneklerin tıkanmasını ve sivilcelenmeyi önler. Kükürt sabunu kullanmak da faydalı olacaktır.

Hazır gıdalardaki trans yağlardan, margarinden, palm yağından uzak durun

Sivilceye sebep olabilen bir diğer etken de trans yağlar. Cipsler ve hazır bisküvi kek mayonez vb. gıdalardaki kızarmış yağlar, hidrojenize yağlar (yani margarin) ve palm yağı, sivilcelenmeye sebep olur.

Kıyafet, havlu ve çarşafınız pamuklu ve temiz olsun, yumuşatıcı kullanmayın

Yeterince iyi ve sık yıkanmayan bir tişört, yastık kılıfı ve çarşaf da sivilcelenmeyi tetikleyebilir. Aynı şekilde havlularınız ve bornozlarınız da sık ve iyi yıkanmalıdır; birikmiş yağ ve mikroplar sivilcelere sebep olabilir. Yağlı bir cilt yapınız varsa ve kıyafetleriniz, yastık kılıfınız, bornozunuz ve havlularınızda yağlı lekeler kalıyorsa çamaşır makinesinde 60C üzerinde (mümkünse 90-95Cde), deterjan gözüne az bir miktar sıvı el bulaşık deterjanı koyarak bir ön yıkama yapın. Sonrasında normal deterjanınız ile yıkayın; bol durulama yapın ve yumuşatıcı kullanmayın. Yumuşatıcı kalıntıları da sivilceye sebep olabilir.

Bunlar dışında şu faktörler de sivilcelenmeyi etkileyebilir;

  • Genetik faktörler; ailenizde sivilcelenmeye yatkınlık kalıtsal olabilir
  • İlaç yan etkileri; bazı hormon ilaçları ve antidepresanlar sivilcelere sebep olabilir
  • Hormonal değişiklikler; ergenlik, adet dönemi veya hamilelik gibi hormonal değişiklikler sivilceleri tetikleyebilir
  • Stres; beslenme, hormon ve uyku düzeninizi etkileyerek stres de dolaylı yoldan sivilcelere sebep olabilir

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */