Saçlarımı sevmemi sağlayan ahşap saç fırçası

Geçenlerde saçlarımın doğal bakımı için şampuan yerine sabuna, saç kremi yerine de elma sirkeli suya geçtiğimden bahsetmiştim. Ve bu geçişi yapmamda bana birçok kadının saç idolü olan Sarah Nagel (@holistichabits) epey ilham vermişti. Kendisinin saçlarına nasıl baktığını anlattığı videonun büyük kısmında ahşap saç fırçasını ne kadar sevdiğini anlattığını görünce, ben de bu konuda yazmam gerektiğini fark ettim.

Çünkü ortaokul ve lise hayatım boyunca saçlarımı pek sevmezken, üniversiteye başlarken denk gelip aldığım bambu saç fırçası sayesinde saçlarımla barıştım ben de adeta, ve 10 yıldır başka fırça kullanmadım…

Ahşap veya bambu bir saç fırçası kullanan birinin bir daha asla plastik veya metal bir fırça kullanmak istemeyeceğini düşünüyorum hatta. Ahşap veya bambu saç fırçalarını özel yapan 3 güzel özellikleri var;


1) Saçları elektriklendirmiyor.

Plastik fırçalar saçları elektriklendirerek uçuşmasına sebep oluyor. Elektriklenme hem kötü görünen hem de sağlıksız birşey.

2) Saçları kırmıyor, dökmüyor, acıtmıyor.

Ahşap fırçayla saç fırçalarken plastik veya metal fırçalara göre çok çok daha az saç dökülüyor. Bu dökülenler de muhtemelen zaten dökülmüş olanları fırçanın ayırması ile oluyor. İlave saç koparma oranının çok çok daha düşük olduğunu düşünüyorum çünkü ahşap fırçayla saçımı fırçalarken canım acımıyor.

3) Saçlardaki besleyici yağları diplerden uçlara yayıyor.

Ahşap fırçaların belki de en özgün yanı, kullandıkça saçlarınızdaki besleyici yağları emmesi ve bunları saçınızın kuru bölgelerine de yayarak saçınızı dengelemesi. Saçların genelde kökleri yağlı, uçları kuru olduğu için bu dengeleyici özelliğine bayılıyorum.

Nasıl bir fırça olmalı?

Ben üniversitenin başından beri, yani yaklaşık 10 senedir kullandığım bambu saç fırçamı The Body Shop’tan almıştım, ve o kadar kullanmama rağmen yeni gibi duruyor (üzerinde biraz saç olması dışında tabii). Aşağıda yenisinin resimlerini ekledim, fiyatı şu anda 45TL olmuş. Bu biraz pahalı derseniz, başka bir ürün de tercih edilebilir elbette. Önemli olan fırçanın gövdesinin ve fırçalarının ahşap veya bambu olması ve mümkünse fazla sık fırçalı olmaması.

Bazı fırçaların üzerine ‘bambu’ yazıyorlar fakat sadece gövdesi bambu oluyor, fırçaları plastik oluyor. Aman buna dikkat edin, çünkü esas bambu/ahşap olması gereken kısım fırçaların kendisi.

 

 

 

 

Umarım size de faydası olur. Sevgiler ve doğal olarak sağlıklı saçlar!

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */