Bebeğimize uyku müzikleri ve sesleri için “Relax and Sleep” programı

Bebeğin emme, sallama veya kucak gibi alışkanlıklarla uyuması yerine, belli bir ses veya müzikle uykuya alışması aileyi çok rahatlatan birşey.

Küçük bebekleri uyutmak için Dr. Harvey Karp’ın 5S yönteminden şu yazımda bahsetmiştim. Burada bahsedilen sallama, kundak ve kucak gibi alışkanlıkları bebek büyürken yavaş yavaş bırakmak gerekiyor, ama uyku için bir ses kullanmak çok kolay bir yöntem olduğu için Dr. Karp daha uzun süre kullanılabileceğini dile getiriyor.

Benim gözlemlerime göre uyku eğitimi genelde çok kalıcı veya sağlıklı olmuyor çünkü bebeklerin uyku alışkanlıkları ve uyku derinlikleri birkaç ayda bir değişiyor. Hem aileyi hem bebeği yıpratarak, bir sürü uğraşla yapılan eğitim birkaç ay sonra işe yaramaz hale gelebiliyor. Oysa ki belli bir müziği veya sesi uykuyla bağdaştırması, çok daha kalıcı ve kolay bir yöntem.Bu sebeplerle “Relax and Sleep” programını, bebeğini uyutmakta sorun yaşayan her aileye tavsiye ediyorum. Eğer sizin de Android işletim sistemli bir cep telefonunuz veya tabletiniz varsa, bu programı mutlaka yükleyin. Bebeğinizin uykuya dalmasını ne kadar kolaylaştırdığını göreceksiniz. iPhone için benzer bir programın da linkine aşağıda yer verdim. Özellikte doğumdan itibaren aynı sesleri kullanırsanız daha etkili olacaktır.

Önemli bir nokta, bu amaçla kullanırken cep telefonu veya tabletinizi uçak moduna almak ve bebekten mümkün olduğunca uzak tutmak. Daha küçükken ve geceleri sık uyanırken müziği kapatıp dalga/hışırtı seslerini tüm gece açık bırakıyordum (cihazı odanın çocuğa en uzak köşesine koyarak). Fakat artık uykuya daldıktan sonra sesleri kapatıp cihazı odasından çıkarıyorum.

Bu programda birden çok ses seçip istediğiniz kombinasyonu yapabiliyorsunuz. Güzel bir diğer özelliği de zamanlayıcı sayesinde bebeğiniz uykuya daldıktan sonra kapanacak şekilde ayarlayabilmek. Türkçe kullanılan telefonlarda Türkçe dilinde çalışıyor.

Brelax-and-sleepizim en çok kullandığımız sesler;

Music Box Lullaby – Müzik Kutusu Ninnisi

Train Travel – Trenle Gezinti

Large Fan – Vantilatör Sesi

Little Creek – Küçük Dere

Aquarium Sound – Akvaryum Sesi

 

Android linki:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mizusoft.relaxandsleep

iPhone için benzer bir programın linki:

https://itunes.apple.com/us/app/relax-sleep-sounds-to-soothe/id351076899?mt=8

 

Size de faydalı olması ve güzel uykular getirmesi dileklerimle! 🙂

1 yorum

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */