Çocuklar neden her gün dışarıda oynamalı? Çocuklar için temiz havanın faydaları

Finlandiya’nın eğitim sistemini duymuşsunuzdur belki. Uluslararası PISA testinde her zaman en üstlerde yer alan bu ülkede çocuklar çok daha az ders saatine sahipler ve her gün dışarıda oynuyorlar – Finlandiya’nın soğuğunda bile!

Bizim bebiş 2 yaşına girmek üzere ve soğuk havalarda da iyi giydirerek kısa süreliğine de olsa onu fırsat buldukça dışarı çıkartıyoruz. Bazen sadece biraz kedi sevip geliyor, bazen bakkala uğruyor, bazen de parka gidip daha uzun oynuyoruz. Dışarıda olmak onu çok mutlu ediyor ve dışarıda oynadığı zamanlar kesinlikle daha iyi uyuyor. Eklediğim fotoğraf geçen seneden, karla ilk tanışması 🙂

Eğer hava çok soğuksa da çocuklarımızı iyi giydirerek, rüzgarlı olmayan bir zamanda dışarıya kısa süreli çıkarıp, eve dönünce sıcak bir banyo ve kemik sulu çorbayla ısınabiliriz 🙂 Hasta olacaklar diye korkup bütün kış eve kapatmamalı yavrucakları.Amerika’da Ulusal Yaban Hayatı Federasyonunun yürüttüğü “Dışarı çıkın” kampanyası, on milyonlarca anne ve babayı çocuklarını taze havada oynatmalarının önemi üzerine bilinçlendirmeyi hedefliyor. Çocukların gelişimi açısından taze hava almasının ve açık alanda oynamasının önemini gösteren pek çok çalışma bulunuyor.

Peki, ebeveynlerin bu konuda daha özenli davranmasını gerektiren sebepler neler?

 1.Daha az depresyon ve hiperaktivite

Açık havada geçirilen zaman çocukları sakinleştirir. Onların hiperaktivite için kullanılan ilaçlara olan ihtiyacını ciddi derecede azaltır. Hiperaktivite veya ADHD hastası çocukların son yıllarda artmasının sebepleri arasında modern yaşamda çocukların yeterince dışarıda oynamaması da vardır.

2.Daha uzun dikkat süresi

TV ve bilgisayar karşısında fazla zaman geçirip dışarıda daha az oynayan çocuklar daha sabırsız olur ve dikkat süreleri ciddi seviyede düşer.

3.Daha güçlü arkadaşlık kurma becerisi

Açık havada beraber oynayan çocuklar doğrudan birbirleriyle sosyal ilişki içinde oluyor, beraber oyunlar üretiyorlar. Ve bu onların insani sosyal yeteneklerini geliştirmelerini sağlıyor.

4.Yaratıcılık

Açık havada oynayabilen çocuklar, oyunlarında kendi hayal güçlerini, icatlarını ve yaratıcılıklarını kullanabilme fırsatı bulur.

5.Evde ve okulda daha az haylazlık

Çocuğunuzu TV ve bilgisayar oyunlarının şiddetinden uzak tutmanız, onların, şiddet içeren davranışlarla hiç bir problemin çözülemeyeceğini görmesini sağlamanızda yardımcı olur.

6.Okulda daha yüksek notlar

“Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” diye bir atasözümüz var. Sağlıklı vücut ve sağlıklı zihinler çocukların, açık havada oyun oynayabilmeleri ile doğrudan alakalıdır. Bu da onların okulda daha başarılı olmalarını sağlar.

7.Daha sağlıklı yetişkinlik ve daha uzun ömür

Doktorlar günlük en az bir saatlik hareketli oyun zamanının çocuklarda diyabet ve obezitenin önüne geçebilecek en önemli araç olduğunu söylüyor. Doktorlar hareketsiz ve kilolu çocukların ortalama olarak 3-5 sene daha kısa yaşayacağını öngörüyorlar. Aynı zamanda kilolu çocukların sağlıkları ve dolayısıyla hayat kaliteleri de daha düşük oluyor.

8.Daha kuvvetli kemikler ve düşük kanser riski

Bugünlerde çocuklar apartman çocukları olarak bir hayat sürüp yeteri kadar güneş görmüyorlar. Bu da onlarda D vitamini eksikliğine sebep olur ve pek çok rahatsızlığın kaynağında D vitamini eksikliği olabilir.

9.Gelişmiş görme duyusu

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre, açık havada zaman geçiren çocuklarda daha az miyopluk görülüyor ve gözlük ihtiyaç oranı diğer çocuklar göre daha az oluyor.

10.Doğa ve çevre sevgisi

Açık havada daha fazla vakit geçiren çocukların doğanın güzelliklerini bizzat görerek öğrendiğini, çevrenin kıymetini öğrendiklerini, ve genelde daha sağlıklı bir hava soluduğunu unutmamak lazım.

Sizin de ailecek dışarıda bol bol keyifli vakit geçirmeniz dileklerimle! Sağlıklı günler!

 

BONUS Paylaşımlar:

Çocuklarını evde eğiten bu Amerikalı ailenin çocuklarıyla doğada geçirdikleri harika zamanların fotoğrafları beni benden aldı;

http://unplugyourfamily.blogspot.com.tr/p/why-homeschool.html

Burada da çok hoşuma giden bir videoyu paylaşmak istedim, 5 yaşındaki bir kız için babasının arka bahçelerine kurduğu “Ninja Warrior” alanı;

Kaynak; PARENTS: 10 REASONS KIDS NEED FRESH AIR <http://blog.nwf.org/2010/01/parents-10-reasons-kids-need-fresh-air/>

Yorumlar

  • Merhaba derya hanim tüm yazılarınızı beğenerek okuyorum ve istifade ediyorum. Bunun için öncelikle teşekkür ederim.Yalnız o videodaki arka bahçe beni benden aldı. Türkiyede hele ki istanbulda çocuğu götürecek yeşil alan bulmak zor iken.Böyle kocaman arka Bahçeli hayallerimin evi hayallerimde kalacak gibi.Zira eşim bizi bi apartman dairesinde yasatabilmek için iki işte birden çalışıyor.Hem de en yüksek maaş aldıkları düşünülen bir mesleği icra ederek.Hoşça kalin

    • Merhabalar Neslihan Hanım, yazılarım faydalı oluyorsa ne mutlu.. Açıkçası o fotoğraflara ve videoya benim de çok içim gidiyor.. İstanbul’da yeşil alan bulmak gerçekten zor, bizim apartmanın yakınındaki boş tek araziye de inşaat başladı bu ay.. Allahtan çoğu Belediyede artık ufak da olsa parklar oluyor çocuklar için.. Çevresi betonarme de olsa, o da birşey.. Bir de Atatürk Arboretumu, Belgrad, Kilyos, Fenerbahçe parkı, Polonezköy, Ömerli, Şile gibi kaçamaklar mümkün.. Gönül isterdi ki Avrupa ve Amerika’daki büyük şehirlerde olduğu gibi İstanbul’da da şehrin göbeğinde daha geniş alanlar park olarak ayrılsın, araçla gitmek gerekmesin.. Ama elimizdeki imkanlarla çocuklarımıza en iyisini sunmaya çalışacağız artık..

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */