Bebekler ne zaman anneyi tanır? Tanıma becerisi nasıl gelişir?

Bazı araştırmacılar yenidoğan bebeklerin doğumdan hemen sonra annelerin seslerini tanıdıklarını söylüyorlar. Annesini emen yeni doğan bebekler annelerinin eşsiz kokusunu çabucak öğrenirlermiş. Peki, bebekler ne zaman anneyi tanır?bebekler ne zaman anneyi tanır

Bebekler ne zaman anneyi tanır?

Bebeğiniz dünyaya geldikten hemen sonra sizi tanıdığı hissine kapılabilirsiniz. Düşününce bu saçma gelebilir ama bebeğinizin, doğar doğmaz harekete geçen programlanmış bir ebeveyn tanıma sistemi varmış. Bu ebeveyn tanıma sistemi onun 5 farklı duyusunu kullanarak sizi tanımasını sağlıyormuş.

Yeni doğan bebeklerin annelerini görsel olarak tanımaları muhtemelen birkaç hafta sürer. Bebekler ilk doğduklarında sadece 25-30 santimetre önlerini net görebilirlermiş. Bu da, siz onu emzirirken onun yüzünüzden olan uzaklığı kadardır. Yani doğumundan itibaren onu kucakladığınızda ya da onu beslediğinizde sizin yüzünüzü görebilir.

Yapılan araştırmalarda bazı bebeklerin doğdukları gün annelerinin yüzlerini tanıyabildikleri görülürken, bazılarında ise bu süre 2 ay kadar sürebiliyormuş. Bebeğinizin görüş gücü, bir yaşına gelene kadar sürekli gelişmeye devam eder. Yaklaşık 8 aylık olduğunda sizi odasının heryerinden tanıyabilecek hale gelir.Bebeğinizin işitme duyusu, insan sesini çevredeki diğer seslerden daha iyi algılar. Bu da sizin sesinizi ve hatta tonlamanızı tanıyabileceği anlamına gelir.

Bebeğiniz anne sütünün kokusuna da oldukça duyarlıdır. Sizin sütünüzün kokusu ile bir başka annenin sütünün kokusu arasındaki farkı kesinlikle farkeder ve tabi ki sizinkini daha çok sever.

Yeni doğan bebeğinizin ayrı ayrı tüm duyularını uyarıyorsunuz ve bunun birleşimi olarak onda kesinlikle eşsiz bir yer ediniyorsunuz.

Doğumdan da önce anneyi tanıyor olabilir mi?

Kulağa biraz garip gelebilir ama bebeğiniz muhtemelen daha doğmadan önce sizi tanımaya başlıyormuş. Yapılan bir araştırmada, yaklaşık altı aylık hamile kadınlardan 3 farklı hikayeyi kendisinin okuyup kaydetmesi istenmiş. Araştırmacılar bu hikayelerden bir tanesini rastgele seçtikten sonra doğuma kadar hergün bir kere annenin bu kaydı sesli bir şekilde oynatmasını istemiş ve diğer iki kayıt kullanılmamış.

Doğumdan sonra bebeğe bu üç kayıtta dinletilmiş. Bebekler hamilelikte kullanılmayan kayıtlarda da tepki vermiş ama son bir kaç ayında oynatılan kayıtlarda çok fazla hareketlenmiş. Bu da bebeğinizin aslında anne karnındayken sadece sesinizi değil konuşmalarınızın kelime yapısı ve tonlamanızı da duyup öğreniyor demektir.

Büyüdükçe..

Bebeğinizin sizi tanıma becerisi aydan aya çok hızlı gelişir. Bir süre sonra sizin ruh halinize göre değişen yüz ifadelerinizi, parfümünüzü, ona dokunuşunuzu, ve o anki duygu durumunuza göre ses tonlamanızı bile tanıyacak hale gelir.

Kaynaklar:

http://www.madeformums.com/baby/when-will-my-baby-recognise-me/20689.html

https://www.babycenter.com/404_when-will-my-baby-recognize-me_1368483.bc

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */