Bebekler ne zaman başını tutar? Nasıl öğrenir?

Bebekler ilk doğduklarında, motor becerilerinin ve boyun kaslarının oldukça zayıf olmasından dolayı başlarını çok az kontrol edebilirler. Oturmak, yürümek gibi daha sonra geliştireceği becerilerin ana noktası olan bu önemli beceriyi ilk yaşlarında yavaş yavaş geliştirirler. Peki bebekler ne zaman başını tutar?

Bebeğiniz yaklaşık bir aylıkken başını kaldırabilecek, ve yaklaşık 4 aylıkken oturur durumda başını tutabilecektir. Boyun kaslarının başını sabit ve güçlü bir şekilde tutabilecek kadar güçlenmesi 6 ayı bulacaktır.


Bebekler başını tutmayı nasıl öğrenir?

Yeni doğanlar

Bebeğiniz doğduğunda en az bir aylık olana kadar başını ve boynunu tutabilmek için size ihtiyaç duyacaktır. Bu, bebeğinizi kollarınızda büyütürken birbirinizin gözlerinin içine bakacak oldukça fazla zamanınız olacak demektir. Bu bakışlar birbirinize bağlanmanın en doğal yoludur.

1-2 aylık bebekler

İlk ayın sonunda bebekler kısa bir süreliğine başını kaldırabilir ve karın üstü yatarken başını bir taraftan diğer tarafa çevirebilir. Bebeğiniz güçlüyse ve motor yetenekleri koordineli bir şekilde geliştiyse 6-8 hafta arasında sırt ütü yatarken başını kaldırabilir. Onu omuzlarınızda taşımak isterseniz, bu dönemlerde başını hafif sallanır bir şekilde kontrol edebilir. Ancak uzun süre yapamaz bunu. Aynı zamanda boynu araba koltuğunda ve önünüzde kanguruda durabilecek kadar güçlenmiş olur. Ancak koşu puseti kullanmak için ve kanguruyu sırtınızda taşımak için biraz daha beklemeniz gerekmektedir.

3-4 aylık bebekler

Bebeğinizin baş kontrolünde çok ciddi ilerlemeler fark edeceksiniz. Karın üstü yatarken başını 45 derece kaldırıp bir süre sabit şekilde tutabilir.

Bu yaşlarda onu kucağınıza alırken veya kaldırırken başını vücuduyla sabit bir şekilde tutabilir. Artık bebeğinizi kanguruda sırtınızda taşıyabilirsiniz.

5-6 aylık bebekler

6 aydan itibaren bebeğiniz başını dik ve sabit bir şekilde tutabilir ve onu oturur pozisyona getirirken kafasını öne doğru eğik ve sabit tutabilir. Bu yaşlardan sonra isterseniz koşu puseti kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bebeğinizin başını tutmayı öğrenmesine yardım edebilirsiniz

Bebeğinizin başını kontrol etmesini geliştirmesi için onu cesaretlendirecek çok bir şey yok ancak onun sağlıklı bir şekilde gelişmesi için dikkat etmeniz gereken şeyler var. İlk aylarda bebeğinizi tutarken veya taşırken onun boynunu da dikkatlice tutmalısınız. Bebeğiniz sırt üstü uyuyor olsa bile o uyanıkken sık sık onu karın üstü koyun. Karın üstü dururken sizi görmeye çalışacak veya oyuncaklarına erişmeye çalışacak. Bunu yaparken de kafasını ve göğsünü kaldırmaya çalışacaktır. Bu hareket onun boyun kaslarını geliştirecektir. Karın üstü geçirilecek zamanın önemini anlatan yazıma da göz atmanızı tavsiye ederim.3-6 aylık dönemde bir yerlerden destek alarak oturmaya başlayacaktır. Bu dönemde onu güvenli bir yerde oturturken boynunu ve başını bir yastıkla desteklemeyi unutmayın. Kucağınızda oturtuyorsanız başını kendinize yaslayarak destekleyebilirsiniz. Onu evin farklı yerlerinde oturtursanız gördüğü şeyler değişecek ve bu hoşuna gidecektir. Bu dönemde Asla onu oturur pozisyonda yalnız bırakmayın, Çünkü devrilebilir ve yuvarlanabilir.

Eğer bir sporcuysanız, bebeğiniz başını kontrol etmeyi tamamen geliştirmeden onu koşu pusetine koyup koşmaya çıkmayın. Bebeğinizin buna hazır olduğunu düşündüğünüzde de onu güvenli ve destekli bir şekilde pusete bağladığınıza emin olun.

Bebeğiniz başını tutmuyorsa ne yapmalısınız?

Eğer bebeğiniz 3 aylık olduğunda biraz bile başını tutamıyorsa bir sonraki doktor ziyaretinizde bundan bahsedin. Her bebeğin gelişimi farklıdır. Bazı bebekler diğerlerine göre çok daha hızlı gelişme kaydedebilir ve baş kontrolü de bir istisna değildir. Prematüre bebeklerin başını kontrol etmesi ve diğer gelişmeleri diğer bebeklere göre biraz daha yavaş olur. Eğer bebeğinizin başını tutmasındaki gelişimi sizi endişelendiriyorsa doktorunuza görünün.

Bebeğiniz başını kontrol ettikten sonra sırada ne var?

Bebeğiniz baş kontrolü gelişimini tamamladıktan sonra sırada oturma, yuvarlanma ve emekleme var. Bebekler ne zaman döner yazımı da inceleyebilirsiniz. Bebeklerin 0-12 aylık dönemdeki kazanacağı becerilere de buradan ulaşabilirsiniz. Baş kontrolü bebeğinizi sandalyede oturtmanız için bir ön koşuldur. Aynı zamanda katı gıdaları yutabilmesi içinde baş kontrolü gelişimini tamamlaması gerekiyor.

Yorumlar

 • Merhaba Derya hanım ben Nurcan 70 günlük bebeğim var ama boynunu tutamıyor çok endişeliğim doktorada götürdü daha erken tutar dedi ama etrafımda farklı farklı yorumlar yapılıyor çok üzülüyorum 😔bana cevap yaparsanız çok sevinirim

  • Merhabalar Nurcan hanım. Doktorunuz öyle dediyse bir bildiği vardır, eğer 3 ayını doldurduğunda da boynunu hiç tutamıyorsa bir çocuk nöroloji uzmanına götürmek isteyebilirsiniz. Erken doğum durumu var mı? Diğer hareketleri nasıl? Boyun kaslarını desteklemek için karın üstü zaman yazıma da bir bakın isterseniz. İnşallah tez zamanda güçlenir kuzucuk 🙂

 • Merhaba benim kızım tam 3 aylık basini Tutamıyor ve ben cokendiseleniyom cunku doğduğundan beri vücudunda kaslarında bıraz gevseklik var doktorumuz kashastaligi olabilir dedi bize doktorumuz şimdi kollarını bacaklarını oynatiyor bi kafasi diktutamiyor sağa sola çeviriyor nekadar zamanda tam tutar

  • Sevgili Şengül hanım,
   Bu ancak çocuğunuzu takip eden bir doktorun değerlendirebileceği bir durum, benim yorum yapmam doğru olmaz.
   Ancak erken doğumda gelişim biraz geriden gelebilir ama bunu doktorunuz değerlendirmiştir zaten.
   İnşallah endişelenmenizi gerektiren bir durum yoktur.
   Sağlıklı günler

 • Merhaba, bebeğim 11 haftalık gece birden çok ağlayınca beşikten kaldırırken başını tutamamışım. Başı geriye doğru düştü. Acaba bebeğime zarar vermiş miyimdir? Teşekkür ederim.

 • Merhaba üç ay 20 günlük bir oglum var yüz üstü kafasını kaldırabiliyor birkaç saniye tabii alttan destek oldugunda çok daha uzun ve iyi tutuyor. Kucaktaykende kafasını tam olamasada tutabiliyor ama sırt üstü uzanınca kollarından kaldırdıgımda kafası geriye gidiyor nörolojik bir sıkıntı varmıdır sizce ?

  • Bunu ancak takip eden doktor cevaplayabilir, ama yüz üstü egzersizlerle boyun kaslarını güçlendirebilirsiniz

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */