Sünnet gerekli mi? En doğru zaman ve yöntem nedir?

Paylaşmak için: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Bu yazımda bir okurumun sorusuna verdiğim yanıtı paylaşmak istedim;
“Derya hanım merhaba, sizi blogunuzdan takip ediyorum. Tavsiyeleriniz çok faydalı oldu ve oluyor da. Araştırmacı bir anne olduğunuz için sünnet hakkında sizin görüşünüzü merak ediyorum. Benim oğlum 5 buçuk aylık ve açıkçası o doğana kadar ben sünneti hiç sorgulamadım. Ancak şimdi okuduğum şeyler kafamı çok karıştırdı. Aslında işlevi olan bir şeyi biz mi kaldırıyoruz toplumsal bir baskı yüzünden? Doktorumuz sağlık açısından bir gereği olmadığını söyledi. Ancak illa ki yapılacaksa 6 aya kadar yaptırmanız iyi olur diyor. Şimdiden çok teşekkür ederim.”

Merhabalar, bu konuda araştırdıklarımı paylaşayım;

Koterli/Lazerli sünnet kalıcı hasar verebilir

Öncelikle net olarak söyleyebileceğim en önemli nokta şu; sünnete karar verirseniz mümkün olduğunca ilk aylarda ve hastane ortamında yaptırın ve önceden sorarak koter/lazer kullanılmayacağından emin olun. Koterli sünnet bir kolaya kaçmadır, ve dokuyu yakarak yapılır. Kanama ve enfeksiyon riski daha azdır, ama sinir dokuları yakıldığı için çocuğun duyularına kalıcı zarar verebilir, ve ileride cinsel sorunlara sebep olabilir. Bu yüzden iyi doktorlar tavsiye etmez. Belediyelerin düzenlediği / tıp merkezlerindeki organizasyonlarda veya düğünlü sünnetlerde koterle sünnet çok yaygındır fakat çok tehlikelidir. Bu konuya dikkat edin; koterli veya lazerli denilen sünnetten kaçının. Bazı doktorlar da neşterle kesiyor ama kanayan yerleri koterle yakarak kanamayı durduruyor. Bundan da kaçınılmalı. Bu konuyu doktorla mutlaka önceden konuşun. (Kaynak)

Sağlık açısından 1 yaş öncesi bebeklikte faydalı olabilir

Sağlık açısından özellikle yenidoğan sünnetinin daha çok 1 yaşa kadar olan veya çocuklukta olabilen idrar yolları ve cinsel bölge enfeksiyonlarını önlediğine dair bulgular var. Yetişkinlikte enfeksiyon açısından çok fark yaratmıyor gibi görünüyor, fakat ileride penis kanserini önlüyor; fakat bu aslında çok nadir bir kanser türü.  (Kaynak 1, Kaynak 2)

1.5 ila 5.5 yaş arasında yapılan sünnetin ise çocukta psikolojik zarar oluşturabileceği düşünülmektedir. (Kaynak) Sonuç olarak 1 yaş sonrasında yapılan sünnetler biraz anlamsız hatta zararlı olabilir, ama 1 yaş öncesi bebeklikte gerekli olabilir. 1 yaş öncesinde de ne kadar erken yapılırsa o kadar acısız olur ve enfeksiyon önleme şansı o kadar yüksek olur.

Dini açıdan durum kafa karıştırıcı

Dini açıdan ise durum daha düşündürücü. Çünkü Kur’an’da “Biz insanı en güzel bir biçimde yarattık.” (Kur’an 95.4.) denmektedir, ayrıca bir ayette de “(Şeytan dedi ki) Yine onlara emredeceğim de Allah’ın yarattığını değiştirecekler.” (Kur-an 4.119-120) şeklinde geçmektedir. Ancak sünnet olmak Hz.Muhammed’in sünnetinde/hadislerde yer aldığından Müslümanlıkta sünnettir, hatta bazı mezheplerde farzdır.

Sonuç olarak ne yapmalı? Biz ne yaptık?

Anlayacağınız sünnet konusu biraz düşündürücü gerçekten. Beni biraz tanıdıysanız bilirsiniz ki hiçbir görüşün fanatik savunucusu değilimdir. Sünnet konusu da ailelerin okuyup araştırıp doktorlarıyla beraber değerlendirmeleri gereken bir konu.

Bizim ne yaptığımızı sorarsanız, biz 3 aylıkken olduk sünneti. Ama o zaman lokal anestezik iğne olması gerekti. Bu yüzden şimdi düşününce keşke yenidoğanken, hastaneden hiç çıkmadan halletseymişiz diye düşünüyorum, hem o zaman anestezi de gerekmiyor ve iyileşme daha rahat oluyor.

Dini olarak Kur’an’da yer alan ayetleri düşününce ise kafam karışıyor.

Hayırlı ve sağlıklı kararlar diliyorum…

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */