Sünnet gerekli mi? En doğru zaman ve yöntem nedir?

Bu yazımda bir okurumun sorusu üzerine sünnet hakkında araştırdıklarımı paylaşmak istedim.

Koterli/Lazerli sünnet kalıcı hasar verebilir

Öncelikle net olarak söyleyebileceğim en önemli nokta şu; sünnete karar verirseniz mümkün olduğunca ilk aylarda ve hastane ortamında yaptırın, ve önceden sorarak koter/lazer kullanılmayacağından emin olun. Koterli sünnet bir kolaya kaçmadır, ve dokuyu yakarak yapılır. Kanama ve enfeksiyon riski daha azdır, ama sinir dokuları yakıldığı için çocuğun duyularına kalıcı zarar verebilir, çevre dokuları yakabilir ve ileride cinsel sorunlara sebep olabilir. Bu yüzden iyi doktorlar tavsiye etmez. Belediyelerin düzenlediği / tıp merkezlerindeki organizasyonlarda veya düğünlü sünnetlerde koterle sünnet çok yaygındır fakat risklidir. Bazı doktorlar da neşterle kesiyor ama kanayan yerleri koterle yakarak kanamayı durduruyor. Bundan da kaçınılmalı. Bu konuyu doktorla mutlaka önceden konuşun. (12)

Sünnet olmak cinsel zevki azaltır mı?

Yukarıda bahsettiğim gibi koterli sünnette sinir hasarı riski olabilir. Fakat yapılan kaliteli ve kapsamlı bilimsel araştırmalara göre sünnet olan erkeklerle olmayan erkekler arasında hissiyat farkı yoktur. Bu araştırmalar, toplumun %75’inin sünnet edildiği Amerika’da, ve AIDS önlemi olarak sünnet uygulanan Afrika ülkelerinde yapılmıştır. Araştırmalara göre, dokunma ve ısıyı hissetme veya cinsel zevk değerlendirmelerinde sünnetli ve sünnetsiz erkekler arasında fark görülmemiştir. (12, 3, 4)

Sağlık açısından faydalı olabilir

Sağlık açısından özellikle yenidoğan sünnetinin daha çok 1 yaşa kadar olan veya çocuklukta olabilen idrar yolları ve cinsel bölge enfeksiyonlarını önlediğine dair bulgular var. (1)

Yetişkinlikte HIV, HPV, frengi gibi bazı cinsel hastalıkların yayılmasını azaltıyor (1). Ve penis kanserini önlüyor; fakat bu aslında çok nadir bir kanser türü.  (1, 2)

Sünnetin zamanı önemli

1.5 ila 5.5 yaş arasında yapılan sünnetin çocukta psikolojik zarar oluşturabileceği düşünülmektedir. Sünnet için en ideal zaman 1 yaş öncesi bebekliktir. (1, 2)

1 yaş öncesinde de ne kadar erken yapılırsa o kadar acısız olur, hele ilk günlerde anestezi gerekmez bile. Fakat ilk günlerde dışkı çok sıvı ve popiş çok minik olduğundan hijyen sağlamak daha zor olabilir. Doğumdan hemen sonra, hastaneden daha hiç çıkmadan sünneti yaptırmayı hastane ile önceden konuşun, bir doktor ile görüşerek fikir alın ve değerlendirin.

Sonuç olarak ne yapmalı? Biz ne yaptık?

Sünnet konusu ailelerin okuyup araştırıp doktorlarıyla beraber değerlendirmeleri gereken bir konu.

Bizim ne yaptığımızı sorarsanız, biz 3 aylıkken olduk sünneti. Ama o zaman lokal anestezik iğne olması gerekti. Bu yüzden şimdi düşününce keşke yenidoğanken, hastaneden hiç çıkmadan halletseymişiz diye düşünüyorum, hem o zaman anestezi de gerekmiyor ve iyileşme daha rahat oluyor.

Hayırlı ve sağlıklı kararlar diliyorum…

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */