Bebekler ne zaman öğlen uykusunu bırakır?

Eğer sizin de çocuğunuz öğlen uykusu konusunda karışık davranışlar göstermeye başladıysa bebekler ne zaman öğlen uykusunu bırakır merak ediyor olabilirsiniz.

Öğlen uykusunu bırakınca gece uykusu en az 11 saat olmalı

Bebeklerin genellikle 4-5 yaş civarında öğle uykusunu bırakmaları beklenir. Fakat birçok bebek daha erken, yani 3 yaşında veya 2.5 yaş civarında da öğle uykusunu bırakmaya başlayabilir; fakat bu durumda akşamları erken uyuduklarından ve geceleri en az 11 saat uyuduklarından emin olmak gerekir. Örneğin çocuk akşam 8 gibi yatmalı ve en erken sabah 7 gibi uyanmalıdır. Veya 9’da yatıp en erken 8’de kalkmalıdır.

Erken ve düzenli bir uyku saati olan çocukların daha başarılı olduklarıyla ilgili yazıma da bir uğrayın derim. 

Bebeklerin ve çocukların ortalama gündüz ve gece uyku süreleri ile ilgili yazıma da bir bakmak isteyebilirsiniz.

Aniden bırakmayın

Eğer çocuğunuz öğle uykusunu bırakmaya niyetli gibi görünüyorsa, bazı günler öğlen uyumadan devam etmesine izin verin ve akşam vakitli yatırın. Ertesi gün yine öğle uykusunu deneyin. Onu iyi gözlemleyin. Öğlen uykusunu aniden bırakmayın; birkaç gün uyumasa bile arada bir ihtiyaç duyacaktır.

Örneğin anaokuluna gidiyor ve orada öğle uykusu uyumuyor ise, ona hafta sonları öğle uykusu şansı tanıyın. Benzer şekilde tatillerde de ihtiyaç duyabilir.

Ayrıca 1-3 yaş arası bir çocuğun günlük programı nasıl olmalı merak ediyor olabilirsiniz.

Sağlıklı günler 🙂

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */