Sabit ve erken bir uyku saati olan çocuklar daha başarılı oluyor

uyku kitap

Ülkemizde, çocukların beyin gelişimi için aktivitelerin önemi çok sık konuşulur, ama bebişler daha aktivite yapacak yaşa bile gelmeden önce beyin gelişimlerini etkileyen önemli faktörleri unutmamak gerek; uyku, beslenme ve sevgi. Batı ülkelerde okul öncesi çağdaki çocuklar 7-8 civarı yatırılırken, ülkemizde küçücük çocukların uyku saatlerinin 10-11 civarlarına kayması epey yaygın.

Araştırmalar, akşamları yatağa daha erken giden çocukların öğrendikleri şeyleri daha çabuk kavradıklarını gösteriyor. Bunun yanı sıra, okul öncesi dönem için tavsiye edildiği gibi 11 saatlik gece uykusu uyuyan çocuklara kıyasla daha az uyuyan çocukların gelişimi daha geriden geliyor.Bu gibi bulgular, her gece aynı saatte düzenli olarak yatağa giren çocukların daha başarılı olduklarına işaret ediyor. Bu konudaki bir çalışma düzenli uyku saatlerine sahip çocukların dil gelişiminde, okumada ve matematikte düzenli uyku saati olmayan çocuklara göre daha iyi olduklarını gösteriyor.

Kaliforniya’da kar amacı gütmeyen bağımsız bir araştırma şirketi olan “SRI International” tarafından yapılan bir araştırmada 9 ay – 4 yaş arası 8000 çocuğun uyku saatleri ve bunun etkileri analiz ediliyor. Bu analiz sonucunda düzenli uyku saatinin çocuk gelişimini iyi yönde etkilediğini gösteren çok belirgin kanıtlar bulunuyor.

Ebeveynlerinin uyku saatleri konusunda kurallara uyduğunu belirttiği çocukların yapılan testlerde dili kavrama ve ifade etmede, fonetik duyarlılıkta, okumada ve erken matematik kabiliyetlerinde daha iyi puanlar aldığı ve bununla beraber erken uyku saatine sahip çocukların pek çok gelişim testinde daha yüksek skorlar aldığı da görülüyor.

Bu araştırmayı yürüten Doktor Erika Gaylor, ebeveynlerin çocuklarına düzenli ve erken bir uyku rutini oluşturmasının çocuklarının gelişen okur yazarlık ve dil yetenekleri üzerinde çok önemli etkisi olduğunu söylüyor, ve çocuk doktorlarının ebeveynler ve çocukları kolaylıkla erken ve düzenli bir uyku rutinine teşvik edebileceklerini belirtiyor.

Bu araştırmanın öncüsü olan 2009 yılında “Sleep Medicine” dergisinde yayınlanan çalışma da aynı şekilde düzenli ve erken uyku saatinin önemine vurgu yapıyor. Bu çalışmada saat akşam 9’dan sonra yatağa giden çocukların uykuya dalmasının daha uzun sürdüğü ve toplam uyku saatlerinin daha kısa olduğu belirtiliyor.

Bu araştırmalar çocuğunuzun erken yatağa girmesinin onun gelişimi ve sağlıklı bir uyku düzeni olması açısından ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Biz ne yaptık, nasıl yaptık?

Biz bebeğimizin uyku düzenine ilk doğduğu andan itibaren oldukça özen gösterdik. Bebeğimizi saat 8de yatırmamız sayesinde çalışan anne-baba olarak bebiş yattıktan sonra evin işleri, kendi işlerimiz ve oturup dinlenebilmek gibi şeyler için zaman ayırabiliyoruz. Bu açıdan çocuğun erken ve düzenli uyku saati ebeveynler için de çok önemli bence; yani hem bebeklerimizin gelişimine, hem de bonus olarak biz ebeveynlere yarıyor bence tutarlı ve erken bir uyku saati.

Bu konuda daha detaylı bilgi için uyku düzeni ve günlük program yazılarıma da bir göz atmak, uyku rutini oluşturma konusunda ve bebeklerin yaşa göre ortalama uyku ve uyanıklık süreleri hakkında da okumak isteyebilirsiniz.. 

Tüm ebeveynlere sağlıklı, başarılı ve iyi uyuyan çocuklar diliyorum! 🙂

Kaynak:  http://www.dailymail.co.uk/health/article-1284527/How-strict-early-bedtime-makes-brighter-child.html

1 yorum

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */