Bebeklerde 4. ay sendromu – nasıl atlattık?

Bebekler genelde 4. ay civarında derin ve uzun, yani ‘bebek gibi’ uyuyabilme kabiliyetlerini kaybetmeye başlıyor ve bu dönem ‘4. ay sendromu’ olarak biliniyor. Bu dönemde bizimki gündüz uykularında 30-40dk’da, gece uykusunda 1.5-2 saatte bir uyanmaya başlamıştı. Ama birkaç basit yöntemle uzun uykulara geri kavuştuk.

 

Gündüz uykularıCry-baby

Gündüz uykularını uzatmak için bebeğim erken uyanırsa hemen onu alıp emziğini verip, kundağını düzeltip, pışpışlayarak geri uyuttum. (Bakınız. Küçük bebekleri sakinleştirmek ve uyutmak için 5S yöntemine birkaç ilave) Bu şekilde zamanla sabah uykularını kendisi daha uzun uyumaya başladı.Bizimki 3-4 aylık olduğundan beri gün içinde 4 uyku uyuyordu, fakat zamanla anladık ki 4.uykuyu bırakıp, bebeğimizi 3 uykulu ve gece daha erken yatacağı bir programa geçirmek gerekiyormuş; 5 aylık bebek programımda bahsettiğim gibi. Yani bizimki 4 uyku evresini epey kısa geçirdi ve 3 uykuya ve erken bir yatma saatine geçince rahatladık.

Bebeklerin rutinleri sevdiğinden diğer yazılarımda bahsetmiştim; her gün düzenli bir günlük programa uymak, bebeklerin kesinlikle çok daha huzurlu olmasını sağlıyor çünkü vücutları düzene alışıyor.

 

Gece uykusu

4 aylık olduklarında geceleri de sık uyanmaya başlamaları çok yaygın bir durum. Burada da en önemli nokta her uyanışlarında emzirmemek (veya mama vermemek). Bunun yerine bir uyanışta emzirip, bir uyanışta emzirmeden pışpışlayarak geri uyutmak gerekiyor, bu şekilde gecede 1-2 veya maksimum 3 emmeye (uyanmaya) inmek mümkün oluyor.

Eğer her uyanışlarında emzirirseniz aç olmadıkları halde sık uyanmaya alışıyorlar ve 2-3 yaşına kadar uykusuz geceler sizi bekliyor (çevremde bunu çok duyuyorum). ‘Ağlıyorsa emzirmeliyim’ diye hissedebilirsiniz, ama bebeğinizin her ağlaması aç olduğu anlamına gelmez; bazen sadece uyandığı için mutsuz olur, bazen biraz şefkat ister. Bu kadar sık uyanmak alışkanlık haline gelirse hem bebeğin hem annenin gün içinde yorgun ve stresli olmasına sebep olur.

Bu dönemde babalardan yardım istemek de çok önemli, çünkü bebişler her uyandıklarında aç olmasalar da annelerinin kokularını alınca emmek isterler. Bebeğimiz tam 4 aylık olduğu sıralarda, 1.5-2 saatte bir uyanmaya başlamıştı. Emzirmeyeceğim uyanmalarının bazılarında bebişe babasını yolladım ve o pışpışlayarak geri uyuttu. 5 aylık olduğu sıralarda düzeni geri oturdu, artık 6 aylık ve gece sadece 1-2 kere uyanıyor.

Bebişimizi ani bebek ölümü sendromuna karşı kendi yatağımızda uyutmadığımızdan diğer yazılarımda bahsetmiştim.

Sizin deneyimleriniz ne oldu? Öneri ve paylaşımlarınızı bekliyorum…

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */