Doğal Diş Macunu Tarifi

Ağız hijyeni, sırf dişlerimiz değil, genel sağlığımız için de çok önemli (bakınız: Hastalıklara karşı ağız hijyeni). Fakat günde en az iki kere ağzımızda kullanmamız gereken ve bir miktar da yuttuğumuz diş macunlarının içinde de malesef zararlı kimyasallar var. Bu kimyasalların başında, macunların köpürmesini sağlayan ve hemen her diş macununda bulunan SDS veya SLS yani Sodium Dodecyl Sulfate veya Sodium Lauryl Sulfate geliyor. Ayrıca bazı diş macunlarında bulunan ve macunun pHını ayarlamak için kullanılan alüminyum türevlerinin de yutulmasının unutkanlığa ve Alzheimer hastalığına neden olabildiği düşünülüyor.dogal dis macunuDoğal bir tercih yapmak için diş macunu yerine karbonat kullanmayı deneyenler olmuştur, ama genelde burada sorun, tadının çok ‘tuzlu’ olması oluyor. İşte bu noktada bitkisel bir tatlandırıcıdan ve doğal yağlardan faydalanabiliriz.

DOĞAL DİŞ MACUNU TARİFİ;

Yarım bardak Hindistan cevizi yağı (veya su)

2-3 çorba kaşığı karbonat

1 tatlı kaşığı Stevya özü (bitkisel tatlandırıcı)

15 damla nane yağı (yenilebilir saflıkta olduğundan emin olun)

Önce karbonatla Stevya tozunu karıştırıyoruz, sonra diğer malzemeleri de ilave ederek macun kıvamı elde ediyoruz. Nane yağı çok güzel kokuyor ve çok lezzetli.

Artık ağız hijyenimizi de doğal bir şekilde sağlayabiliriz. Çok daha etkili bir ağız temizliği için dişilerinizi fırçalarken dilinizi de temizlemeyi ve gargara yapmayı unutmayın! Doğal olarak sağlıklı gülüşler!

Yorumlar

    • Karbonat oranı çok yüksek olduğu için birşey üreyemiyor ama su katmadan direk karbonat bile kullanılabilir elbette

    • ufak ve temiz bir pamuk havluyu ıslatıp bir süre buzlukta bekletin ve soğuduktan sonra kemirmesi için bebeğinize verin 🙂 emzik kullanıyorsanız emziğinin içine su doldurup dondurmak da epey rahatlatıyor 😉

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */