Doğal diş & ağız bakımı ve doğal gargara tarifi

Ağzımızda kullanıp her gün biraz biraz vücudumuza giren hazır diş macunlarının aslında deterjandan bir farkı yok. İçlerinde köpürme sağlayan SLS gibi kimyasallar, ve hatta bazılarında Alzheimer’a sebep olan alüminyum bileşikleri var. Yıllardır çok ihtiyacımız olduğuna inandırıldığımız florürün de aslında fazlasının vücutta biriktiği ve beyin fonksiyonlarını olumsuz etkilediği anlaşılıyor artık.

İşte ben bu yüzden hazır diş macunlarını hayatımdan çıkarmaya karar verdim, ve bebeğime de asla kullandırmayı düşünmüyorum.

Diş macununun en iyi alternatifi aslında çok basit: karbonat. Fakat çok ‘tuzlu’ bir tadı olduğu için direk kullanmakta zorluk çekilebiliyor – bunun için doğal tatlandırıcılı bir diş macunu tarifimi burada paylaşmıştım.

Fakat ben artık karbonat kullanmaya epey alıştım. Diş fırçamı direk karbonata batırıyorum, ve dişlerimi bununla iyice fırçalayıp, dilimi ve damağımı da hafifçe temizliyorum. Dil ve damak da temizlenmeden gerçek bir ağız temizliği olmayacağını unutmamak gerek.Eğer karbonatın diş çürümelerini engellemeye veya beyazlatmaya yetmeyeceğini düşünüyorsanız yakın çevrenizdeki güvendiğiniz bir diş hekimine bu konuda danışabilirsiniz. Bilinçli ve samimi bir diş hekimi size esas önemli olanın dişlerin kimyasal değil mekanik temizlenmesi olduğunu söyleyecektir. Yani sürtünmeyle olan temizlikle bakterilerin dişlerinizden fiziksel olarak temizlenmesi. Karbonat da ufak tanecikli yapısı sayesinde en dar yerlere bile ulaşarak derinlemesine bir temizlik sağlıyor.

Üzücüdür ki diş macunları da karbonat benzeri ‘mikro tanecikli yapı’ gibi laflarla reklam yapar, ama bu yapay mikro tanecikler doğada bile çözünemeyen yabancı maddelerden oluşur.

Doğal Gargara & Bebişlerin Gargarayla Eğlencesi

Biz bebeğimizin dişlerini de karbonatlı suya batırdığımız özel bebek diş fırçası ve doğal gargara ile temizliyoruz. Bu karbonatlı suda 1 bardak su için 1 çay kaşığı karbonat kullanıyorum.

Bebişin diş fırçalamayı bazen istemezken gargara yapmakla her zaman çok eğlendiğini görünce doğal ve yutulabilir bir gargara hazırlamaya karar verdim.

Bu gargaradan küçük bir bardağa koyup, yatma öncesi diş fırçalama rutinimizin aralarında bu gargaradan azar azar verip, ‘püü!’ diye tükürmesini sağlıyoruz – bu ona oyun gibi geliyor ve çok eğleniyor. Artık kendisi bize “şimdi bunu yap” diye bir fırçayı bir gargarayı gösteriyor. Yaklaşık 4-5 kere biraz fırçalama biraz gargara yaparak ağzını tertemiz yapıyoruz. Bazen ağzını daha çok açmasını sağlamak için babası ile ben de dişlerimizi fırçalar gibi yapıyoruz.

Yetişkinler de karbonatın tuzlu tadının üzerine daha ferah bir tat isteyebiliyor bazen. Bu gargarayı aile boyu severek kullanıyoruz. İçindeki nane güzel tat verirken, karanfil de antimikrobiyal özellik sağlıyor, bakteri üremelerini önlüyor.

  • 1 bardak kaynar içme suyu
  • 1 tatlı kaşığı kuru nane
  • 1 tatlı kaşığı kuru karanfil
  • yarım litrelik bir kavanozu tamamlayacak kadar içme suyu

Baharatları bir bardağa koyup üzerine kaynar içme suyu ekleyip 10 dakika demliyoruz. Sonra süzerek yarım litrelik bir kavanoza alıp, üzerini içme suyuyla tamamlıyoruz. Bu karışımı buzdolabında saklıyoruz. Kullanacağımız zaman az bir miktar alıp üzerine ılık su ilave ederek ılıtıyoruz.

Tatlandırmak isterseniz 1 çay kaşığı Stevya ilave edebilirsiniz. Bu bitkisel bir tatlandırıcıdır ve gerçek şeker içermediğinden ağızdaki bakterileri beslemez. Fakat ben buna da gerek duymuyorum.

Biz aile boyu doğal diş ve ağız bakımımızı bu şekilde sağlıyoruz ve çok memnunuz. Siz farklı şeyler kullanıyor musunuz? Yorumlarınızı bekliyorum 😉

Sağlıklı günler!

Yorumlar

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */