Doğal Ruj Tarifi Bitkisel Vegan

Ben cildime sürdüğüm her şeyi yenilebilen, doğal ürünlerle yapmaya çalışıyorum. Ve konu ruj oldu mu yenilebilir doğallıkta olması gerçekten önemli çünkü ruju gerçekten yutuyoruz! İşte bu motivasyonla yola çıkarak keşfettiğim doğal ruj tarifi; tamamen bitkisel içerikli ve vegan bir şekilde yapabileceğiniz gibi bal mumu ve kil ilavesi de kullanabilirsiniz.

Doğal Ruj Tarifi Bitkisel Vegan Malzemeler;

  • 1 tatlı kaşığı pancar tozu *
  • 1/2 çay kaşığı kakao
  • 1/2 çay kaşığı tarçın
  • 2 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı *
  • 1 tatlı kaşığı katı kakao yağı *
  • 1 tatlı kaşığı bal mumu (isteğe bağlı) *
  • 1/2 çay kaşığı buğday nişastası veya doğal kil (isteğe bağlı) *

* Bu ürünleri Gittigidiyor vb sitelerde veya aktarlarda bulabilirsiniz.

Doğal Ruj Tarifi (Bitkisel/Vegan) Yapımı;

Pancar tozu, kakao ve tarçını küçük bir kapta karıştırarak elde etmek istediğiniz rengi oluşturun; yukarıdaki oranlar koyu gül kurusu gibi bir renk sağlar. Hindistan cevizi yağını küçük bir cezvede veya seramik kapta eritin, içine tozları ilave edin. Karıştırarak biraz ısıtın ve baharatların renginin yağa geçmesini sağlayın. Sonra ince bir çay süzgecinden süzerek iri tozların ayrılmasını sağlayın.

Ayrı bir kapta katı kakao yağını ve bal mumunu benmari usulü eritin. Tamamen bitkisel (vegan) bir ruj yapmak istiyorsanız bal mumu yerine aynı miktarda katı kakao yağı kullanabilirsiniz. Katı yağ ve bal mumu eridikten sonra, önceden hazırlayıp süzdüğünüz renkli yağlı karışımın üst kısmından 1 tatlı kaşığı kaşığı alarak katı yağınıza ilave edin ve karıştırın. Daha mat bir görünüm elde etmek isterseniz 1/2 çay kaşığı da buğday nişastası veya doğal kil ilave edin.

Ufak bir cam kasede buzdolabına koyun ve katılaşmaya başlayana kadar 5-10dk’da bir karıştırın. Böylece katı tozların çökmesini önler ve homojen bir karışım elde edersiniz. Bal benzeri bir kıvama gelince küçük bir cam kavanoza, veya boş bir ruj ya da lip balm kutusuna doldurun.

Tamamen doğal & bitkisel rujunuz hazır. İçiniz tamamen rahat olarak kullanabilirsiniz 🙂 Ayrıca yanaklarınızda da krem allık gibi kullanabilirsiniz 🙂

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */