Hindistan cevizi sütü nasıl yapılır?

hindistancevizi sütü

 

Hindistan cevizi sütünü ben doğal şampuan yapımında kullanıyorum. Saçları besleyen vitaminler ve yağlar açısından zengin olduğundan ve köpürmeye yardımcı maddeler içerdiğinden hindistan cevizi sütü şampuan yapımı için birebir.

Bunun dışında cilt bakımında, veya tatlı, yemek ve içecek tariflerinde de kullanılabiliyor. Vanilya, çilek, kakao, muz gibi ilavelerle enfes ve ferahlatıcı bir içecek elde ediliyor. Özellikle laktoz intoleransı yüzünden süt içemeyenler için ideal, ve soya sütü gibi hormonal yan etkileri olmayan bir alternatif…

Konserve olarak hazır satılan hindistan cevizi sütlerinde koruyucular olabildiğinden ve hindistan cevizi rendesini kilo ile alıp hindistancevizi sütünü evde hazırlamak çok daha ucuza geldiğinden ben bu tarifi tercih ettim.EVDE DOĞAL HİNDİSTAN CEVİZİ SÜTÜ YAPIMI:hind cev

1 litre içme suyu

1.5-2 bardak rende hindistan cevizi *

* Rende hindistan cevizini Carrefour‘dan kilo ile almak mümkün.

Suyu ısıtın, ama kaynar olmasın. Mutfak robotu veya el blenderıyla suyun içine koyduğunuz hindistan cevizi rendesini yoğun bir kremamsı kıvam alıncaya kadar iyice parçalayarak çevirin. İlk önce tel bir süzgeçle süzerek en kalın parçaları ayırın (süzgecin üzerinde uzunca bir süre bırakın). Sonra süzgecin içine tülbent koyup tekrar süzerek daha ince parçaları da süzün. Eğer mutfak robotunuz ufaksa süzerek ayırdığınız hindistan cevizi parçalarını suyun sığmayan kısmı ile tekrar robotta çevirip işlemleri tekrar ederek ikinci bir parti hindistan cevizi sütü elde edebilirsiniz.

Bu sütü ya hemen tüketmek gerekiyor, ya da buzdolabında 3-4 günden fazla saklamamak gerekiyor. Buzdolabında saklayınca doğal yağları üzerine çıkabilir.

Siz hindistan cevizi sütünü nasıl kullanıyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum..

Yorumlar

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */