Hamilelik Belirtileri

Hhamileamileliğin adet olmama dışında da yaygın bazı belirtileri var, hatta birçok kadın daha adet tarihleri gelmeden bazı semptomlar hissedebiliyor.  Siz de hamile olduğunuzdan şüpheleniyor veya hamile olmayı umuyorsanız, bu belirtilerden bazılarını hissedebilirsiniz.En Erken Belirtiler:

  1. Yorgunluk. Hamileliğin daha en başlarından, yani döllenme gerçekleşir gerçekleşmez ilk haftadan itibaren artan progesteron seviyeleri kendinizi yorgun hissetmenize, erkenden yatmak istemenize neden olabilir.
  2. Sık idrara çıkma. Döllenme tarihinden yalnızca bir hafta sonra bile (yani daha adet tarihiniz gelmeden) daha sık idrara gitme ihtiyacı hissetmeye, geceleri tuvalete kalkmaya başlayabilirsiniz.  Bu, başta hormonal değişiklikler nedeniyle, daha sonra da meshanenize baskı oluşması nedeniyle hamileliğinizin büyük kısmında yaşayacağınız bir his olacağından, alışmaya başlamak isteyebilirsiniz.
  3. Göğüs uçlarında hassasiyet. Yine ilk haftadan hissetmeye başlayabileceğiniz bir diğer semptom da hormonal değişiklikler nedeniyle göğüslere giden kan akışının artmasıyla oluşan hassasiyettir.
  4. Hafif kanama. Bazı kadınlarda, döllenen yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi sırasında implantasyon kanaması olabilir. İmplantasyon, döllenmeden yaklaşık 10-14 gün sonra gerçekleştiği için bu kanama adet kanaması ile karıştırılabilir, fakat çok daha hafif ve lekelenme şeklindedir.
  5. Adet sancısı benzeri ağrı veya kramp. İmplantasyon sırasında kanama olmasa da sancı hissedebilirsiniz.
  6. İştah açılması, aşerme veya bazı yiyeceklerden tiksinme. Bunlar da daha adet tarihiniz gelmeden hissetmeye başlayabileceğiniz erken belirtilerden olabilir.

Bunlar dışında hamileliğin 6. haftasından itibaren göğüslerde şişkinlik ve mide bulantısı gibi diğer yaygın semptomları hissetmeye başlayabilirsiniz.

Ama daha emin olmanın en kolay yolu, beklenen adet tarihinizden birkaç gün sonra evde yapabileceğiniz basit bir hamilelik testi olur.  Bu testlerin genelde %99.9 doğruluk oranı vardır. Hayırlı sonuçlar!

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */