Fantanın içindekiler nedir? Kimyasal içerir mi?

Fantanın içindekiler:
Su, şeker veya fruktoz-glukoz şurubu, karbondioksit, portakal suyu konsantresi (meyve oranı en az %3), asitliği düzenleyiciler (sitrik asit, sodyum sitrat), portakal aroma vericileri, koruyucu (potasyum sorbat), antioksidan (askorbik asit), renklendirici (beta karoten), kıvam arttırıcı (keçi boynuzu gamı).

1 bardak (250ml) Fantada 28,8 gram şeker var; yani yaklaşık 6-7 küp şeker kadar. 1 bardak Fanta yaklaşık 117 kaloridir.

Yani anlayacağınız Fantanın içindekilerin çoğu zararlı şeyler. Şeker kötü derken şimdi bir de bu fruktoz-glukoz şurubu çıktı başımıza. Yeni bir icat. Mısırdan elde edilen bu şurupla birçok marka maliyetlerini düşürdü. Ama sağlık açısından uzun vadeli etkisi henüz bilinmiyor.

Potasyum Sorbat’ın belaları ise biraz daha ortaya çıkmış durumda. Bu kimyasal küflenmeye karşı koruyucu olarak kullanılıyor. Ama bazı araştırmalar mutasyonlara ve kansere sebep olabileceğini gösteriyor. (kaynak)

Açıkçası ben bu tarz içeceklere çok karşıyım çünkü üzerine para verip sağlığını kaybediyor insanlar. Sonra bir de sağlığını düzeltmek için para harcıyor. Kanserin, kalp ve böbrek hastalıklarının tedavileri pahalı ve nadiren etkili.

Bunun yerine %100 meyve suyu ile maden suyunu karıştırarak çok daha sağlıklı, lezzetli ve faydası olan bir içecek elde edebilirsiniz.

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */