Redbull içindekiler nelerdir? Kimler dikkatli olmalıdır?

Enerji içeceği RedBull içindekiler nelerdir merak ediyor olabilirsiniz.

Red Bull içindekiler: Su, sakkaroz, glikoz, asit (sitrik asit), karbondioksit, asitliği düzenleyici (sodyum bikarbonat), taurin, kafein (150 mg/l), vitaminler (niasin, pantotenik asit, B6, B12), aroma vericiler, renklendiriciler (sade karamel, riboflavin) 

1 kutu (250ml) Red Bull 28.25 gram, yani 6-7 küp şeker kadar şeker içerir.

Ailenizde kalp hastalıkları var ise enerji içeceği içmeyin. Spordan önce tüketmeyin. Ve ASLA RED BULL’U ALKOL İLE TÜKETMEYİN!

Bu uyarı ürünün üzerinde de yazıyor. Ama yeterince ciddiye alınmıyor, ve Vodka-Redbull gibi kokteyller sunulabiliyor.

Bu uyarının sebebi, teşhisi konmamış da olabilen kalp aritmi hastalarında enerji içeceklerinin kalbin durmasına sebep olabilmesi, ve alkolün bu durumu daha da kötü hale getirmesi.* Çok yakın bir dostumun erkek arkadaşı bu şekilde vefat etmiş. Ve tıbbi makalelerde de vakalar var. (Bknz.)

En kritik nokta, birçok gencin kalp hastalığı varsa bile teşhisinin henüz konmamış olması. Örneğin Amerika’da yaşanan bir örnekte 24 yaşında bir erkek, arkadaşlarıyla kutlama yaparken RedBull-Vodka içeceğinden birkaç yudum aldıktan sonra yere yığılmış. Şansına yakındaki biri kalp masajı biliyormuş ve acilen hastaneye kaldırılarak hayatı kurtarılmış. Hastanede anlaşılmış ki gençte Brugada sendromu varmış.  (Kaynak)

2017 yılında yapılan yeni bir düzenleme sonucu artık enerji içeceklerinin üzerinde şu uyarıların yer alması gerekiyor;

“Alkol ile karıştırılarak veya beraber tüketilmemelidir. Çocuklar, 18 yaş altı kişiler, yaşlılar, diyabetikler, yüksek tansiyonu olanlar, gebe ve emzikli kadınlar, metabolik hastalığı olanlar, böbrek yetmezliği olanlar ile kafeine hassas kişiler için tavsiye edilmez. Sporcu içeceği değildir, yoğun fiziksel aktivite öncesinde, sırasında veya sonrasında tüketilmemelidir. Günlük 500 ml’den fazla tüketilmesi tavsiye edilmez.”

Enerji içeceklerinin bilimsel makalelerde raporlanan bazı yan etkileri şu şekilde;

  • Kalpte çarpıntı, aritmi, taşikardi, fibrilasyon ve kalbin durması *  *
  • Kafein zehirlenmesi: kaygı, titreme, terleme, kalp çarpıntısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, uykusuzluk, kalp durması  *
  • Kanda pıhtı oluşma riskinde artış *
  • Nöbet ve felç *
  • Retinal kanama ve görüş kaybı *
  • Mide bulantısı, kusma *
  • Uzun süreli kullanımda; kilo, şeker hastalığı, diş minelerinde aşınma *

Açıkçası ben bu tarz içeceklere tamamen karşıyım çünkü üzerine para verip sağlığını kaybediyor insanlar. Sonra bir de sağlığını düzeltmek için para harcıyor. Kanserin, kalp ve böbrek hastalıklarının tedavileri pahalı ve nadiren etkili.

Red Bull yerine daha normal düzeylerde kafein ve şeker içeren kahve ve vitamin takviyesi kullanabilirsiniz.

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */