Kullandığınız vitaminler ve ilaçlar domuz jelatini, paraben veya alkol içeriyor olabilir

kapsul-baslik

Sağlık Bakanlığı’nın mevzuatına göre Türkiye’de domuz jelatini veya domuzdan elde edilmiş gliserin içeren ilaçların satışının serbest olduğunu biliyor muydunuz? Üstelik firmalar bu katkıların kaynağını içerik kısmında belirtmek zorunda da değiller.

Dini sebeplerden veya sağlık açısından domuz ve katkılarının tüketiminden kaçınan birçok insan var. Türkiye’nin, çoğunluğu Müslümanlardan oluşan bir ülke olduğu için Sağlık Bakanlığı’nın domuz katkılı ürünlerin satışına izin vermeyeceğini düşünüyor olabilirsiniz. Hatta benim bir vitamin alırken içindeki jelatinin kaynağını sordum diye eczacı tarafından “Şu anki hükümet domuz kaynaklı bir ürüne müsade etmez ama güvenmiyorsanız siz bilirsiniz” diye terslenmişliğim de var. Ama malesef Sağlık Bakanlığı, ilaçlarda ‘yapısal’ veya ‘taşıyıcı’ işlev gören katkıların kaynağını sorgulamıyor, veya ürünün üzerinde belirtilmesini zorunlu tutmuyor, yani serbest olup bir ‘tercih meselesi’ de olamıyor.En yaygın hamilelik vitamini Elevit domuz jelatini, ve bebek vitamini Multi Tabs alkol içeriyor

Bu konuda belki de en çok sansasyon yaratan olay, üretim firması Bayer’in Türkiye’de en yaygın reçete edilen hamilelik vitamini Elevit‘in içeriğinde domuz jelatini olduğunu kabul etmesi oldu. Bunun üzerine 2015 başında Bayer ve Sağlık Bakanlığı aleyhine dava açıldı ve yüklü bir manevi tazminat bekleniyor.

Bunun yanı sıra Pfizer’in ürettiği, bebekler için A, D ve C vitamini içeren Multi Tabs ürünü ise yüksek oranda etil alkol içeriyor, hatta dikkat ederseniz likör gibi kokuyor. Yetişkinken yine bir tercih meselesi olabilir, ama ufacık bebeklerin zaten ufacık olan karaciğerlerine bence az miktarda da olsa etil alkol gitmemeli.

Dikkat edilmesi gereken diğer bazı ilaçlar

Sakinleştirici ve uyku ilacı Passiflora‘nın içeriğinde ise koruyucu olarak metil parapen ve propil paraben, ve çözücü olarak da alkol var. Parabenlerin daha çok deri yoluyla alındıkları zaman zararlı oldukları, ağız yoluyla alındıklarında metabolize edildikleri düşünülüyor. Parabenler ile ilgili daha detaylı bilgi için, Parabenler ve Kanser: Efsane mi Gerçek mi? isimli yazıma göz atabilirsiniz.

Ayrıca biz sünnet sonrası yaygın olarak yazılan bazı ilaçlar ve kremlerde de zararlı maddelere rastladık; Apireks şurupta ve Anestol pomadda parabenler, Dextrocin kremde phenoxyethanol ve Ceftinex şurupta sodyum benzoat var, üstelik bu kimyasallar erkek bebekler için özellikle tehlikeli.

Sünnet sonrası direk antibiyotik kullanımı zaten gereksiz, aman siz de bu hataya düşmeyin; doktorunuz direk antibiyotik yazmış ise gerçekten gerekli mi diye bir sorun. Ancak bir enfeksiyon olursa lokal olarak ameliyatlı bölgeye antibiyotikli krem kullanılabilir, ve ağızdan antibiyotik ancak ciddi bir sistemik enfeksiyon durumunda gerekli olabilir. Eğer  sünnet işlemi steril bir ekipmanla yapıldıysa ve bölgeyi temiz tutarsanız enfeksiyon riski gayet düşük.

Yurtdışında ilaç alırken içeriğinde jelatin olup olmamasına özellikle dikkat etmek isteyebilirsiniz, çünkü Amerika ve Avrupa’da domuz jelatini çok yaygın kullanılıyor. Mesela Türkiye’deki birçok doktorun da Amerika’dan alınmasını tavsiye ettiği One A Day markasının Prenatal Vitaminlerinin kapsül formları domuz jelatini içeriyor.

Sağlıklı Alternatifler

Neyse ki maliyeti en düşük jelatin kaynaklarından olan domuz yerine balık veya dana alternatiflerini kullanan markalar da var. Hamilelik dönemi için Koçak Farma firması da Decavit isimli ürünleri için “Decavit Pronatal adlı multivitamin ve mineral desteği ürünümüz içeriğinde domuz kaynaklı herhangi bir madde bulunmamaktadır” şeklinde açıklama yapmıştır. Aynı firma, Omega-3 kapsüllerinde de helal jelatin kullandığını açıklamıştır.

Ocean markası da Ocean Plus Omega 3 içeren Balık Yağı ürününde balık jelatini kullanıyor. Bu marka da Orzaks ilaç firmasına ait.

Sünnet sonrası bakım için de Hametan krem daha ideal, çünkü içeriğinde doğal bir bitki özü var; Hamamelis Virgina (Witch Hazel, yani Cadı Fındığı).  Yardımcı madde olarak da eski formülünde parabenler varmış fakat artık setil alkol ve sorbik asit içeriyor, ve bunlar deriye uygulandığında zararı olmayan maddeler.

Sünnet sonrası bakım için daha da doğal bir alternatif ise Hindistan cevizi yağı! Sadece yağın temiz olduğundan emin olun ve ellerinizle değil temiz bir disk pamukla veya pamuklu çubukla uygulayın.

Sağlıklı günler!

Kaynaklar:
https://talhaerhan.wordpress.com/2013/10/24/ilaclar-saglik-bakanligi-elevit-ve-domuz/
http://www.kocakfarma.com/tr/index.aspx?view=article&id=69
http://www.kocakfarma.com/tr/index.aspx?view=article&id=64
http://www.oceanbalikyagi.com/urun1.html
http://www.oneaday.com/faqs
http://www.ensonhaber.com/unlu-ilac-firmasina-domuz-jelatini-davasi-2015-01-23.html
http://www.zaman.com.tr/ekonomi_ilac-kapsulunde-domuz-yerine-balik-jelatini-kullandi-islam-ulkelerinden-siparis-yagiyor_564902.html

1 yorum

  • Teşekürler bu bilgileri güncel Ler seniniz çok sevinirim yazılarınızı takip etmeye çalışacak

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */