Hamilelikte ishal tehlikeli mi? Riskleri ve tedavisi

hamilelikte-ishalÖzellikle 35.-36. hafta gibi bebeğin suyunun azalmaya başlayabileceği dönemde hamilelikte ishal tehlikeli olabilir, ve erken doğum riski oluşturabilir, ama endişelenmeyin, çözümü var.

Benim tam da olabilecek en riskli dönemde, 35. haftada bağırsaklarım rahatsızlandı, ve ne kadar maden suyu içsem, muz yesem, üşümemeye dikkat etsem de 6 gün boyunca iyileşemedim. İnternette hamilelikte ishalin bebeğe zarar verebileceğini ve erken doğum tehlikesi yarattığını da okuduktan sonra, artık 7. günde yakındaki bir tıp merkezine gittik.Orada doktor bey laktatlı seruma (vücudun kaybettiği mineralleri ve tuzları içeren bir çözelti) B ve C vitaminleri ilave ettirerek bu serumu bağlattı, ve yaklaşık 1 saat istirahatle o serumu aldıktan sonra rahatsızlığım tak diye sona erdi. Aynı zamanda D vitamini seviyemi de kontrol ettik ve düşük olduğunu fark edince, bu da bağırsakları olumsuz etkileyebileceğinden, D vitamini ampulleri ile takviyeye de başladım.

Eğer siz de benzer bir sıkıntı yaşıyorsanız ertelemeden bir doktora veya en iyisi kendi kadın doğum doktorunuza görünmenizde fayda var. Eğer ciddi bir enfeksiyon durumunuz yoksa muhtemelen sizin de rahatsızlığınız mineral ve vitamin takviyeleri ile kolayca geçecektir.

Eğer doktor daha ciddi bir enfeksiyon durumunuz olduğunu düşünüyorsa antibiyotik verme eğilimine girebilir, ama antibiyotiklerin olumsuz yan etkileri özellikle hamilelikte daha da önemli olduğundan, bu durumda doktorunuza antibiyotik almanızın gerçekten şart olup olmadığını sormanızı tavsiye ederim. Enfeksiyon bakteri kaynaklı değil, virüs kaynaklı da olabilir, ve bu durum hakkında biraz daha fikir sahibi olmak için doktorunuz basit bir kan testi isteyebilir. Doktorunuz antibiyotik almanızın gerekli olduğunu düşünüyorsa antibiyotikten önce mineralli ve vitaminli bir serum denemenizin uygun olup olmayacağını sorabilirsiniz.

Benim göründüğüm doktor şansıma tam benim kafadandı ve “Başkası olsa antibiyotik yazardı ama iyileşmeni hızlandırmaz.. Hasta gelen çocuklara da hep antibiyotik yazıyor doktorlar ama çocuk antibiyotikle de antibiyotiksiz de bir hafta on günde iyileşiyor zaten..” demişti.. Ki verdiği mineral ve vitamin içeren serumlardan sonra benim iyileşmem birkaç saat bile sürmedi, sağolsun.. Ben son zamanlardaki gözlemlerime ve araştırmalarıma dayanarak çoğu hastalıkta ilaçsız daha bile hızlı iyileşildiğine inanmaya başladım, ama bu ayrı bir yazının konusu..

Sonuç olarak hamilelikte ishal konusunda mutlaka bir doktora görünmenizi, antibiyotik konusuna şüpheci yaklaşmanızı, ve doktor gözetiminde mineral ve vitamin desteği almanızı tavsiye ederim..

Hamileliğin sonuna doğru ciddi ishal yaşamak çevremden epey duyduğum, sık yaşanan bir durum, ve yabancı kaynaklı sitelerde epey bir bilgi olmasına rağmen Türk sitelerde pek fazla bilgiye rastlamadığım için deneyimimi paylaşmak istedim, umarım paylaştığım bilgiler sizin için de faydalı olur! Sağlıklı hamilelik, doğum ve bebişler!

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */