Polikistik over olanlar nasıl hamile kalır? Kendi deneyimim…

pcos

Bu yazımda, polikistik over teşhisi konup çocuk sahibi olmak isteyen kadınların faydalanabilmesi için tüm deneyimlerimi paylaşmak istedim, özelime saygı gösterirseniz memnun olurum. Bu yazıya ulaştıysanız, polikistik over olup hamile kalmak isteyen bir bayan olmanızı umuyorum…

Polikistik over olduğumu öğrendiğimden beri bu sendromla ilgili araştırdığımda her yerde çok zor hamile kaldıklarına, düşük riskinin çok fazla olduğuna dair şeyler okuyordum.. Yıllarım bu konuda üzülüp endişelenerek geçti ama, sonunda çok sağlıklı bir hamilelikle bebek sahibi oldum çok şükür.. Her 10 kadından 1’ini etkilediği söylenen bu sendrom konusunda siz de kader arkadaşımsanız, siz de muhtemelen polikistik over olanlar nasıl hamile kalır merak ediyorsunuzdur..

Şunu da vurgulamak isterim; polikistik overle hamile kalmak sanıldığı kadar zor değil. Birçok kaynağa ve internete aldanıp, aylarca hatta senelerce uğraşmanız gerekeceğini zannediyor olabilirsiniz. Ama aslında hemen de hamile kalabilirsiniz. Bu yüzden hazır olduğunuzdan emin olun. 
Benzer deneyimler yaşayanlara faydalı olabilmek için teşhisimden itibaren polikistik overle ilgili tüm yaşadıklarımı paylaşmaya çalıştım, ama vakti az olanlar için ön bir özete yer vereyim;

Özetlemek gerekirse polikistik over olanlar nasıl hamile kalır merak edenlere şunları tavsiye edebilirim (bunların hepsini mutlaka doktorunuza danışarak denemelisiniz, çünkü sizin durumunuza özel farklılıklar olacaktır);

 • En önemlisi sağlıklı bir kiloda olmak, dengeli beslenmek ve hareketli yaşamak. Eğer bebeğinize gerekli vitaminleri sağlayamazsanız, vücudunuz ve aldığınız besinler sağlıklı değilse, hamile kalsanız bile bebeğiniz sağlıklı olamaz. Karbonhidratları, makarna, pilav, mantı, hamur işi, tatlı vb gıdaları minimumda tutmalı, bol bol sebze meyve, et ve sağlıklı yağlar tüketmelisiniz. Her vitamini aldığınızdan emin olmak için çeşitli, dengeli ve rengarenk beslenmelisiniz. Özellikle şekeri hayatınızdan çıkarmak çok faydalı; 1 ay şekersiz yaşamayı deneyin; alışkanlığınız kırılınca gerisi daha kolay gelir, en azından azaltırsınız.
 • Bir kan tahlili yaptırarak demir, B12, D vitamini, magnezyum vb eksikliklerinizi kontrol ettirin; eksiklikler dengesiz beslenme işaretidir ve takviyeyle düzeltilmelidir. Devamında dengeli beslenme ile sağlıklı düzeyler korunmalıdır.
 • Adet düzenleyicilere veya doğum kontrol haplarına güvenmeyin, çünkü hormonları ve sağlığı alt üst ediyorlar. Böyle bir ilaca başlamadan önce birkaç doktor görüşü alın.
 • Eğer henüz gençseniz adetinizin düzene girmesi 20-25 yaşına geldiğinizde de gerçekleşecek olabilir. Yılda en azından 2-3 kez adet oluyorsanız sabretmeyi deneyin. Ben keşke etseymişim.
 • Soğan kürüne bir şans verin.
 • D vitamini seviyelerinizi takip edin ve yükseltin! Hem de 80 ng/ml’in üzerine!
 • Tüm bunlar işe yaramadıysa şeker ilacı kullanma konusunda doktorunuza danışın.
 • Şeker ilacı kullanarak hamile kalırsanız, hamileliğin ilk 3 ayında da kullanmanızda fayda olabilir; doktorunuza danışın.

Bunların sebeplerini yaşadıklarımı okursanız anlayacaksınız;

Teşhisim ve evlilik öncesi dönem

15 yaşımdaydım, adetlerim 2-3 ayda bir oluyor, çok sancılı geçiyor, 10 gün kadar sürüyor, ve beni bayılacak hale getiriyordu.. Doktora gittim, ultrasonla bakıldığında yumurtalıklarım kistlerle doluydu. Fakat kilolu değildim, hatta zayıftım, tüylenme şikayetim yoktu, tahlillerde hormonlarımda bir anormallik çıkmamıştı, yani fiziksel görüntü olarak ve kağıt üzerinde klasik bir polikistik overli gibi durmuyordum. İnsülin direncim de yoktu.

Doktorum adetlerimi düzenlemek için doğum kontrol hapı benzeri bir ilaç olan Diane-35’e başlamamı tavsiye etti. “İngiltere’de kadınlar 16 yaşından 60 yaşına kadar bu ilaçları kullanıyor” dedi. Ama Diane-35’e başlamam geri dönüp baktıkça çok pişman olduğum, büyük bir hata oldu… Belki de hayatımda yaptığım en büyük hata.. Bu ilaca başladıktan sonra kesmeyi denediğimizde, ilacı kullanmadığım 6 ay boyunca hiç adet göremedim, ve hormon testleri yapıldığında hormonlarım alt üst olmuş görünüyordu. Diane-35’i 15 yaşımdan 24 yaşıma kadar kullandım maalesef, ve bu süreçte doktorumun kontrolünde ne zaman bırakmayı denesek 6 ay hiç adet görmediğim için geri başladık.

Tüm bunlar geri dönüp baktığımda o kadar yanlış geliyor ki. Çünkü bu sözde ‘ilaç’tan hiçbir fayda görmedim ama çok yan etki ve zarar gördüm.. Seneler geçince öğrendim ki sülailemdeki kadınlardan bazılarının da adetleri ilk başladığı yıllarda hep (benim ilaca başlamadan önceki halimdeki gibi) 2-3 ayda bir oluyormuş ve ancak 20’li yaşlarına gelince düzene girmiş ve sancıları azalmış. Yani sabretseydim benim de böyle olacaktı muhtemelen ve ilaç olmadan adet göremez hale gelmeyecektim…

Diane-35’in bende yarattığı en kötü yan etki migrendi. Hem de çok kötü. Migrenlerimin bu ilaçtan kaynaklandığını ancak 9 sene sonra tamamen bırakınca anlayabildim maalesef.. O zamanlar kendi sağlığımı gözlemleme konusunda çok başarısızmışım.. Migrenlerim ‘auralı’ denilen cinsten oluyor, yani önce görüşüm bozuluyor, sonra gelen ağır bir migrenle bütün günüm iptal oluyor, ertesi gün hala başım sızlıyordu…

Zaten sonra öğrendim ki Diane-35, yüksek pıhtı yapma riski sebebiyle Avrupa’da bazı ülkelerde yasaklanmış ve birçok kadının ölümüne sebep olmuş. Yani kanı ve dolaşımı olumsuz etkiliyormuş ve bende de muhtemelen bu yüzden migren yapmış.

Bu illet ilacın bir diğer olumsuz etkisi de aşırı tatlı yeme isteği uyandırması ve kilo aldırması oldu. İlaca başladığım sene 51 kilodan 59 kiloya çıktım. Ve o dönemde yediğim tatlıların da sağlığımı çok kötü etkilediğine eminim.. Bu arada doktorum cildimin sivilceye yatkınlığının da düzeleceğini söylemişti, ama böyle bir şey olmadı…

Soğan kürü denemem

Yüksek lisans yaparken, yani yaklaşık 23 yaşımdayken, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun soğan kürü tavsiyesinden haberdar oldum.. Sanırım annem televizyondan öğrenmişti. Yanlış hatırlamıyorsam 15 gün boyunca sabah-akşam bir soğanı kaynatıp suyunu soğuyunca içmek şeklindeydi, detaylarını araştırabilirsiniz. Soğandaki östrojen benzeri maddeler, adeti düzenlemeye yardımcı oluyordu.. Diane-35’e ara verip denedim. Yanlış hatırlamıyorsam birkaç başarısız denemem oldu, çünkü düzenli yapmakta zorlanıyordum. Yüksek lisansım epey yoğundu, bazen öğle yemeğine bile çıkamıyordum, hafta sonları bile gece 3’lere kadar laboratuvarda çalıştığım oluyordu.

Fakat bir kere azmedip 15 gün boyunca epey düzenli yaptım ve o sefer gerçekten de adet gördüm! Bu, 8 yıl boyunca Diane-35 kullanmadan ilk ve tek adet görüşümdü. Fakat sonra yine bunu düzenli olarak yapma fırsatım olmadı..

Polikistik over uzmanı Endokrinolog muaynem ve aşırı D vitamini eksikliği

Derken yüksek lisansımın sonlarına doğru bölümümüze polikistik over konulu bir seminer için Hacettepe’den Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız geldi. Tabi bu seminerden sonra hemen bir randevu alıp muaynehanesine gittim! Ve Kadın Doğumcularla Endokrinologların bu hastalığa ne kadar farklı yaklaştığını gördüm.

İlk olarak bana hemen Diane-35’i bırakmamı, Avrupa’da birkaç ülkede yasaklandığını söyledi. “Bu ilacı sen nasıl bu kadar sene kullandın?” dedi. “Rahim kanserine karşı senede 2-3 kere adet görmen yeterli zaten” dedi.

Ve daha önce hiç duymadığım, bilmediğim birçok hormon testi istedi; elime kendisi özel bir liste yazıp “Bu testleri Hacettepe’de yaptır, başka yere güvenemiyorum” dedi. İstediği testleri yaptırdım, fakat tam bu dönemde Ankara’dan ayrılıp doktora için İstanbul’a geçmem gerekti.

Testlerde D vitamini (25-D-OH) seviyelerim çok düşük çıkmıştı (10 ng/mL idi, Prof. Dr. Canan Karatay’a göre 80’in üzerinde olması gerekiyor). Ben de D vitamini alarak depolarımı doldurdum. (Wellcare intense D vitamini tavsiye ederim, içinde katkı maddesi yok). Bir süre bu konuda tekrar doktora gidemedim, ama geriye dönüp bakınca D-vitamini seviyemi yükseltmemin de bana çok iyi geldiğini düşünüyorum.

Evlilik, şeker ilacı ve hamilelik!

25 yaşımda evlendiğim zaman, bu doğum kontrol haplarının hayır değil şer olduğunu hala kavrayamamışım ki Yasmin kullanmaya başladım. Bir-iki ay kullandım sanırım ama beni perişan etti; o kadar kötü migrenlerim oluyordu ki ertesi günü bile kendime zor geliyordum. Sonunda Kadıköy Florence Nightingale hastanesinde Prof. Dr. Alin Başgül Yiğiter’e gittim.

Bana yakın zamanda çocuk sahibi olmayı düşünmüyorsam yine en mantıklı yolun doğum kontrol hapı kullanmak olduğunu, ama yakında çocuk sahibi olmak istersem şeker ilacı deneyebileceğimi söyledi. Kendisine önceki (gençliğimde gittiğim) doktorumun insülin direnci için test yaptığını, insülin direnci çıkmayınca şeker ilacı tavsiye etmediğini söyledim. Ve işte o zaman doktor hanım benim için bir dönüm noktası olan bir cümle kurdu;

“İnsülin direnci olmasa da birçok kadın şeker ilacından fayda görebiliyor. Yakın zamanda çocuk sahibi olmayı düşünürseniz bir deneyin isterseniz.”

Şeker ilacı (aktif maddesi metformin), benim şeker hastalığı üzerine yaptığım stajımdan bilgi sahibi olduğum, ve birçok ilaca nazaran çok daha masum gördüğüm bir ilaçtı. Doğum kontrol hapları ve benzerlerinden de öyle bezmiştim ki bir denemek istedim.

Bu arada yıllardır polikistik over sendromuyla ilgili araştırdığımda her yerde çok zor hamile kaldıklarına, düşük riskinin çok fazla olduğuna dair şeyler okuyordum. Hatta bu tarz şeyler okuduğumda birkaç kez ağlamışımdır da endişemden… Bir yandan da gençliğimdeki doktorum “Sen bir an önce evlen çocuk doğur, doğumdan sonra düzeliyor genelde” derdi hep..

Ben de bunların üzerine belki de bir an önce çocuk sahibi olmayı denememin daha iyi olacağını da düşünerek, doktorun tavsiye ettiği gibi şeker ilacı kullanmaya başladım. Hamile kalmam zor olur, en azından birkaç ay sürer diye düşünürken ve ilaca başlamamdan yaklaşık bir – bir buçuk ay sonra hala adet olmadım derken hamile olduğumu fark ettim! Yani daha adet bile görmeden ilk yumurtlamamda hamile kalmıştım! Üstelik bu belki de 10 yıldır ilk yumurtlamamdı, çünkü o güne kadar kullandığım ilaçla yumurtlamayı önlüyordu, ve ilaçsız da adet göremiyordum zaten..

Evde yaptığım testten sonra daha emin olmak için evimize yakın bir konumdaki çok iyi bir kadın doğumcu olan Prof. Dr. İbrahim Bildirici’ye gittik; evet hamileydim. Kendisine polikistik over geçmişimi ve şeker ilacı aldığımı anlatınca bana;

“Evet, şeker ilacı yumurtlama tetikleyebiliyor. Polikistik over geçmişinle şeker ilacı kullanarak hamile kaldıysan, düşük riskine karşı hamileliğin ilk 3 ayında da kullanmaya devam etmen iyi olur” dedi.

Ben de öyle yaptım; hamileliğimin ilk 3 ayında şeker ilacı almaya devam ettim. Ve onca yıl içime yerleşen korkulardan ve endişelerden sonra bu kadar sağlıklı bir hamilelik geçirebileceğime inanmazdım. En ufak bir bulantım veya kanamam olmadan, hamileliğimin son haftalarına kadar çalışabilecek ve spor yapabilecek kadar sağlıklı bir hamilelik geçirdim çok şükür.

Bu arada daha sonradan Acıbadem’de doğum çok pahalı olduğu için doktor değiştirdim ve sevgili doktorumuz Dr. Ebru Saraç’a geçtim. Dr. İbrahim Bildirici’nin bu tavsiyesinin de benim için çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Fakat hayat boyu doktor doktor gezdikten sonra her kadına rahatlıkla tavsiye edebileceğim kadın doğum doktoru kesinlikle Dr. Ebru Saraç‘tır. Kendisi inanılmaz içten, doğallık taraftarı, ve alanındaki gelişmeleri hep takip eden bir hekim olduğu için belki de ülkemizdeki en kıymetli kadın doğumcudur diyebilirim..

Doğum Sonrası

Bu arada doğumdan yaklaşık 1.5 yıl sonra adetlerim yeniden başladı – hem de oldukça düzenli bir şekilde. Doktorum yumurtalıklarımda hala kistler olduğunu söyledi ama artık adet görebildiğim için yenileri eklenmiyor muhtemelen. Adetlerim artık en fazla 10 gün gecikmeyle ayda bir oluyor. Yani doğumdan sonra polikistik overin düzelmesi de doğruymuş 🙂

Özetlemek gerekirse polikistik over olanlar nasıl hamile kalır merak edenlere şunları tavsiye edebilirim (bunların hepsini mutlaka doktorunuza danışarak denemelisiniz, çünkü sizin durumunuza özel farklılıklar olacaktır);

 • En önemlisi sağlıklı bir kiloda olmak, dengeli beslenmek ve hareketli yaşamak. Eğer bebeğinize gerekli vitaminleri sağlayamazsanız, vücudunuz ve aldığınız besinler sağlıklı değilse, hamile kalsanız bile bebeğiniz sağlıklı olamaz. Karbonhidratları, makarna, pilav, mantı, hamur işi, tatlı vb gıdaları minimumda tutmalı, bol bol sebze meyve, et ve sağlıklı yağlar tüketmelisiniz. Her vitamini aldığınızdan emin olmak için çeşitli, dengeli ve rengarenk beslenmelisiniz. Özellikle şekeri hayatınızdan çıkarmak çok faydalı; 1 ay şekersiz yaşamayı deneyin; alışkanlığınız kırılınca gerisi daha kolay gelir, en azından azaltırsınız.
 • Bir kan tahlili yaptırarak demir, B12, D vitamini, magnezyum vb eksikliklerinizi kontrol ettirin; eksiklikler dengesiz beslenme işaretidir ve takviyeyle düzeltilmelidir. Devamında dengeli beslenme ile sağlıklı düzeyler korunmalıdır.
 • Adet düzenleyicilere veya doğum kontrol haplarına güvenmeyin, çünkü hormonları ve sağlığı alt üst ediyorlar. Böyle bir ilaca başlamadan önce birkaç doktor görüşü alın.
 • Eğer henüz gençseniz adetinizin düzene girmesi 20-25 yaşına geldiğinizde de gerçekleşecek olabilir. Yılda en azından 2-3 kez adet oluyorsanız sabretmeyi deneyin. Ben keşke etseymişim.
 • Soğan kürüne bir şans verin.
 • D vitamini seviyelerinizi takip edin ve yükseltin! Hem de 80 ng/ml’in üzerine!
 • Tüm bunlar işe yaramadıysa şeker ilacı kullanma konusunda doktorunuza danışın.
 • Şeker ilacı kullanarak hamile kalırsanız, hamileliğin ilk 3 ayında da kullanmanızda fayda olabilir; doktorunuza danışın.

Umarım bu yaşadıklarım ve öğrendiklerim başkalarına da faydalı olur, ve inşallah sizin de hikayeniz mutlu sona ulaşır, bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alırsınız!

Yorumlar

 • Merhaba
  Ben de polikistikoverim. Dediğiniz gibi belki de sabretmek lazimdi. Annem bana dedi vaktiyle kizim benim de böyleydi diye ama dinlemedim kullandim o haplardan. Netice ayni. Kullanmayinca olmamaya basladi. Yillarca kullandim… Doktor kontrolünde hamile kaldim 3-4 ay icinde. Tam bir sene sonra yeniden kendi kendine başladi benim reglimde. Devami nasil oldu sizin? Metformin benzeri bir ilaç kullaniyor musunuz yoksa kendi kendine oluyor mu?

 • Merhaba bilimsel anne 2 bucuk yillik ewliyim we malesef pkodan dolayi hamile kalamadim dun gece tum umutlarim bitti ama son bi kez googleda arama yapayim yapmadim diye icime dert olmasin derken yazini buldum we icime kucucukte olsa bi umut dustu. Soyle biseyki ben yurt disinda yasiyorum we malesef aylardir hastanedn randewu bekliyorum bugun gidip eczaneden metformin we d witamin kapsulu aldim biliyorum doktor kontrolünde olmadan yanlis bisey ama carem kalmadi 500 mg metformin simdi bana yardimci olabilirmisin? Nasil kullanmami onerirsin gunde bir kez d witamin kapsulunu almaliyim eczaci oyle dedi peki metformin sen 500 mg almissin gunde ben gunde sadece bi keremi icsem?

  • Doktor kontrolünde denemeniz çok daha iyi olurdu tabii ama bazen doktora ulaşmak zor olabiliyor. Metformini günde 500mgdan fazla veya çok uzun süre kullanmadığınız sürece olumsuz bir etkisi olmaması gerek. D vitamini de kapsülünüzdeki miktara bağlı. Bende ciddi eksiklik olduğu için haftada bir 1 ml’de 300.000 I.U. içeren ampul alarak stoklarımı doldurmuştum. Bu şekilde haftada bir alarak 1.5-2 ayda epey bir yükseltilebiliyor D vitamini seviyesi. Yaşadığınız yerde yaz mevsimi de geldiyse güneşten de faydalanın bol bol derim 🙂 Bu arada mutlaka doktora da görünmeyi unutmayın. İnşallah faydası olur, havadislerinizi bekliyorum.

   • Merhaba bende aynı durumda muzdaribim ve diane 35 kullanıyorum ben faydasını görüyorum herhangi bir şikayetim de olmadı çünkü her yıl aynı ilacı kullanmadım farklı ilaclarda kullandım nişanlıyım bu yaz düğün olacak bende de çocuk olmama gibi korkularım var bu söylemiş olduğunuz ilacı şuan için başlamak gerekiyormu yoksa evlendikten sonramı başlamalıyım doktor kontrolunde yardımcı olursanız beni çok mutlu edersiniz. Teşekkür ediyorum.

    • Diyabet ilacına en geç çocuk planladığınız zaman başlayabilirsiniz ama bence Diane 35’ten uzak durmakta fayda var, kadınlarda pıhtıya sebep olduğu için birçok Avrupa ülkesinde yasaklandı. Doktorunuzla mutlaka görüşün

 • Merhaba, bende pco hastasıyım ve 8 aydır hamile kalamadım. Bu yazınız benim için çok faydalı oldu çok teşekkür ederim. benim pcodan dolayı prolaktin hormonumda yüksekti onun için dostinex kullanıyorum. ayrıca inofolik combi kullanıyorum 1.000 mg inozitol içeriyor. sizce bunlarla birlikte metforminini kullanabilir miyim zararı olur mu ? yorum yaparsanız cok sevinirim, teşekkürler

 • 23 yaşindayım bende dün polistik over hastası olduğumu öğrendim 50 kilodayım hormon testlerim çok iyi kıllanma gibi şikayetim yok sadece adet düzensizligim var birbuçuk yada en fazla 2 ayda adet oluyorum ve doktor bana yasmin ilacını verdi önümüzdeki ay adetim tam günün de olduğu zaman bırakıcam ve soğan kürüne başlıcam ve doktorumun verdiği FOLIC ilacını kullanmayı düşünüyordum ama metformin ilacın galiba etkisi daha büyük suan çok kararsız kaldım doktor tavsiyesi olmadan da kullanilabiliyormu lütfen bana yardımcı olursaniz çok sevinirim

  • 1.5-2 ayda bir adet oluyorsanız bu gayet güzel bir şey. Bana doktorunuz sizi biraz boşuna korkutmuş olabilir gibi geldi. Çocuk sahibi olmak istiyorsanız Yasmin doğum kontrol hapı kullanmayın zaten. Ve 1.5-2 ayda bir adet görüyorsanız çocuk sahibi olmak için metformine veya soğan kürüne bile ihtiyacınız olmayabilir. Hiç adet göremeyenler var, sizinki gayet güzel 🙂 Tek problem, adet düzensiz olunca ne zaman yumurtlama döneminde olduğunuzu anlamak zor olabilir. Bunun için şuradaki yazıma bir göz atın derim. Bence önce en azından 6 ay ilaç vs. hiçbirşey kullanmadan hamile kalmayı bir deneyin, bu şekilde hamile kalamıyorsanız doktorunuza metformin konusunu danışın. Sevgiler

 • Merhaba,
  Ben de pkoluyum ve hamile kalamıyorum. Endokrinoloji doktorum glifor vermişti ve Kadın doğumcum da kullanmayı sürdürmemi istedi. Glifor 850 mg kullanıyorum, metroformin ile aynı özelliklere mi sahip merak ediyorum..

  • Evet Glifor’un aktif maddesi de metformin. İnşallah fayda görürsünüz ve en hayırlı zamanda sağlıklı bir hamileliğiniz olur 🙂

 • Ergenlige girdigimdendir bu sendromu çekiyorum 3 sene diane 35 kullandım bırakır birakmazda olmamaya basladm sonra evlendim doktorum bana diaformin verdi ilk ay kullandm ve adetlerim duzene girdi 1 sene oldu senede sadece 1 defa 1 ay boyunca olmadm ama onun dışında adet gorebiliyorm fakat hala hamile kalamadm

  • Yumurtlama döneminizi hissedebiliyor musunuz? Adet döngünüzün ortalarında, yani bir önceki adetinizin başlangıcından yaklaşık 14 gün sonra yumurtlama olmalı; bu dönemde şeffaf akıntı ve hafif ağrı olabilir. Bu dönemi hedeflerseniz hamilelik şansınız yükselir. Yumurtlamada problem yaşıyor musunuz diye doktorunuz bazı kontroller yapabilir. Ayrıca eşinizin de sperm sayısı ve hareketliliği için bazı testler yaptırması iyi olabilir. Ama 1 yıl çok uzun bir süre değil, bence daha denemelisiniz. Ülkemizde maalesef çok hızlı bir şekilde tüp bebeğe veya hormon tedavisine yönlendiriliyor, ve bu ne yazık ki tamamen para ile ilgili, sağlık içinse hiç iyi değil…

 • merhaba bende pko hastasıyım şeker hapı kullanıyorum evlenmeden önce de aynıydı evlendim sonuç yine değişmedi doktorum kilo vermemi söylüyor evlendikten sonra 6 ay içersinde 50 kilodan 65 kiloya daha sonra 70 kiloya çıktım bunlar 1 yıl içinde oldu çevremdeki herkes boyuma göre(1,68) kilomun normal olduğunu doktorların yanlış bildiğini falan söylediler bir sürü doktora gittim hepsi aynı 55 kiloya düşmen lazım dediler şimdi 58 kiloyum 3 kilo kaldı bu şeker hapını günde 2 defa kullanıyorum ben önceleri sadece akşamları alıyordum bir süredir sabah akşam içiyorum ilk etapta çok zorlandım hap mide bulantısı ve ishal yaptı şimdi çok şükür iyiyim zayıflamaya da yardımcı oluyor 4 senem bitti 5. seneye girdik eşimle ve evlendiğim günden beri çocuk istiyorum bi de eğer kilonuz varsa lütfen yürüyüş yapın bol bol su 3 haftadır yürüyorum en son 1 ay önce doktora gittim doktora gittiğimde 62 kiloydum şimdi 58 bi de ben kaçamak falan yapıyorum yiyorum tatlı pasta kola abur cubur en büyük zaafım hele ekmek Allah hepimize kolaylık versin iyi ki yazmışsınız böyle bişey bende bu hapın bana ne faydası olcak diyip duruyodum içim rahatladı

 • Eczaneye metformin ilacini sordum Bana metformin in sadece Bile şen oldugunu soyledi istersen diaformin vereyim dedi ayni isi gorurmu hepsi Ben De polikstik hastalik kilo verdim adetle rim oyle duzene girdi sogan suyu sadece akinti yapti yumurtaliklarim catlamiyo

  • Evet bahsettiğim gibi metformin aktif maddedir, bunu içeren ilaçlar Diaformin ve Glugophage vb.dir, ama bir doktora danışmadan bunlara başlamayın. Adetleriniz düzenliyse yumurtalarınızın çatlamadığı sonucuna nasıl ulaştınız? Hamile kalmayı uzun süre denediniz ve olmadı mı? Bu konuları lütfen doktorunuza danışın

 • Merhaba bilimselanne yazınızı okudum benimde içimde bi umut oluşturdunuz pco hastasıyım 5 yıllık evliyim eşimde şükürler olsun herhangibir sorun yok bendede sadece pco var ve buda gebeliğe engel değil diyor doktorlar fakat 5 yıldır çocuk sahibi olamadık klomen tedavisi gördüm sonuç alamadık iki defa tüp bebek yaptık ilkinde tuttu ilk tahlilden sonra değerler düştü sonuç alamadık ikinci denememizde hiç tutmadı ve doktorlar hiçbir sorun bulamadılar bende sabretmeyenlerdenim geçmişte doğumkontrol hapları ve adet sökücüler kullandım doktor tavsiyesiyle tabi bekarken evlendikten sonrada çocuk istediğim için adet olmayınca adet sökücü verdiler kullandım yazınızdaki gibi yılda en azda olsa 2 defa kendiliğinden adet görebiliyorum doğum kontrol haplarından sonra kıllanma kilo artışı oluştu ne yazıkki ve her geçen yıl kilom giderek yükseldi şuan 71 kiloyum zayıflamak için çok uğraşıyorum çünkü doktorlar en son kilo verirsem hamile kalabileceğimi söylediler.d vitaminimde çok düşük fakat doktorum bunu pek önemsemedi. Evliliğimin ilk dönemlerinde gittiğim bir doktor bana glifor 1000 mg şeker hapını vermişti bende kısa bir süre kullanıp bıraktım şeker hapı ne alaka diyip yazınızı okuyunca çok pişman oldum.bıraktığıma şeker hapı aynı zamanda zayıflatıyormuşta şimdi bende tekrardan şeker hapına başlıyacağım ve d vitamini için doktora gideceğim dediğiniz ampullerden tüp bebek öncesi iki tane kullanmıştım haftada 1 taneyi bir parça ekmeğe döküp yemiştim rabbim istiyen herkese hayırlısıyla bu mutluluğu tattırsın 🙂 yazınız için tekrar teşekkürler.

 • Evlenmeden önce sadece vucudumdaki tuylenmeler ve adet düzensizliği için doktora gittim banada polikistik overin var dedi cok düzenli olmasada baya doğum kontrol hapı kullandım en fazlada diane kullandım herhalde cocugum olmaz diye cok korkuttular çevremdeki lüzumsuz insanlar ama evlenir evlenmezde cocugum oldu kimse korkmasın allah nasip ederse kim ne derse desin anne olabiliyorsunuz 😊😊

 • Merhabalar ben 19 yasındayım 1 senelik evliyim korunmuyorum 1 yıl oldu bebek sahibi olamadım bizim bi ailemiz olmadığı için aile kurmak istiyoruz pkosluyum adetlerim değişiyor baya inofocil önerdi doktorum içiyorum ama hiç umudum yok bu ayda olamadım adet ama 2 3 ayda bir oluyorum ama bebeğim olmadı bu ayda adet oldum hap kullanmadan 20 gün oldu adetimin bittiği hafif ağrı ve akıntı var sizce yumurtluyor olabilirmiyim

  • Hafif ağrı ve akıntı yumurtlama belirtisi olabilir elbet. Bir de D vitamini seviyenize mutlaka baktırın. Tıp merkezlerinde bile bakılabiliyor. Ülkemiz bayanlarında seviyeler genelde düşük. Ve hamilelik ve bebeğin sağlıklı gelişimi üzerinde olumlu etkisi çok önemli.

 • Merhaba bilimselanne.com ben 25 yaşındayım evlenmeden önce 5 6 farklı doğum kontrol hapı kullanmıştım bende ama evlenince çok pişman oldum adet düzensizliğim vardı 15 gün anca temiz kalıyordum ayda 2 hafta adet görüyordum anlaşılan evlendim doktora gittim adet düzenleyici bi hap verdi ve 5 gün kullandım adetim düzene girdi 30 gün temiz kalabiliyorum şimdi 30 uzun değil mi dedim gayet normal dedi klomen kullandım 3 kutu ondan da bi sonuç alamadım senin bu yazını okumuştum 4 5 gün önce bu gün rüyamda gördüm doktor bana glifor olan bi ilaç yazıyor du ben doktora danışmadan kullanmayı düşünüyorum d vitamini çok eksik damla kullanıyordum senin önerdiğin kapsülden almayı düşünüyorum bunların bi yan etkisi olmaz sanırım o kadar kimyamızı bozan haplar kullanmışız bunların zararı olmaz diye düşünüyorum sence.?

 • Merhaba
  Ben 23 yaşındayım bende de pko sendromu var. Yaklaşık bir yıl önce doğum kontrol hapı kullanmaya başladım. 6 ay boyunca da devam ettim. Kullandığım ilaç dienilleydi. Daha sonra yaklaşık 6 ay ara verdim. Adetlerim hala duzensizdi. Ama en fazla iki ay geçince adet görüyordum. Benim sıkıntım sivilcelenme ve killanmaydi. Sonra doktora gittim. Yazz 24+4 doğum kontrol hapını verdi. Endiselerim olduğunu soyledigimde şimdilik kullan sürekli kullanmazsin kontrole gelirsin dedi hem bu yeni sürüm doğum kontrol haplarından yan etkisi daha az dedi. Bu ara çok stresliyim. Ve beni şu an en çok üzen saç dökülmem. Dienilleyi bıraktıktan sonra aşırı bir artis oldu dökülmede. Saclarim çok dökülüyor acilmalar bile oldu bu pko sendromundan kaynaklaniyormus hormonal bir durum. Dienilleyi kullanınca saç dökülmem çok olmuyordu bırakınca aşırı dökülmem başladı ve yazz tabletleri pek bir şey değiştirmedi. Sanırım içerisinde daha az östrojen bulundurduğundan. Cildiyeye göründüm kan değerlerinde bir sorun yok dedi. Moralim çok bozuk ileride hamile kalamama ihtimaline mı üzüleyim saçlarım dökülüyor ona mı uzuleyim. Doğum kontrol hapı kullanmak zorunda olduğuma mı üzüleyim bunun yan etkilerine mı üzüleyim bilemedim. Kafam çok karışık. Sizin düşünceniz nedir. Saç dökülmesi hakkindaki düşüncelerinizi de söyler misiniz? Yazım uzun oldu farkındayım kusura bakmayın ama şu an kendimi anlatmaya ve birilerinin bana doğru bilgi vermesine ihtiyacım var. Doktorlar maalesef tatmin etmiyor bu konuda bizi.

  • Beslenmemiz, Psikolojimiz, Hormonlarımız ve Bağışıklık sistemimiz, birbirini düşündüğümüzden çok daha fazla etkiliyor. Size doktor gibi tavsiyede bulunmam doğru olmaz, ama benzer durumlar yaşayan biri olarak ben neler yapmaya çalıştığımı söyleyebilirim.
   Öncelikle saçlar için biyotin ve çinko çok önemli; bunun için her gün en az bir-iki yumurta ve en az bir avuç kuruyemiş yemeliyiz.
   Adet düzenini ve hormonları stres çok etkilediği için sevdiğiniz bir fiziksel aktiviteyi düzenli olarak yapmak çok önemli; bu illa spor olmak zorunda değil; müzik açıp dans da edebilirsiniz. Ama önemli olan bunu haftada birkaç kere yapmak ve serotonin (mutluluk hormonu) seviyelerinizi yükseltmek. Bu bir zincir reaksiyon başlatır; serotoninizi yükselttiğinizde geceleri melotonin seviyeniz yükselir ve daha iyi uyursunuz, böylece bağışıklık sisteminiz ve tüm hormonal sisteminiz daha sağlıklı çalışır.
   Ben şahsen bu ilaçları hayatımdan tamamen çıkardım ve hiç güvenmiyorum. Dışarıdan hormon almak çoğu zaman vücudun kendi dengesini kalıcı olarak bozuyor.
   Elbette bu sizin doktorunuzla vermeniz gereken bir karar,
   Hayırlı kararlar ve Şifalı günler

 • Sanki beni anlattınız bir doktor kadar bilgilisiniz ve kafamdaki bi iki soru işaretine ışık oldunuz.iyki karşıma çıktı bu yazınız.hersey gönlünüzce olsun

 • sayenizde bi umut ışığı dogdu suan

  dediğiniz ilaç matofin le aynı mı acaba bana onu verdıler :s

 • 24 yaşındayım 5 ay önce kontrol amaçlı doktora gittim polikistik over olduğumu çocuk sahibi olmak istediğim zaman zorlanabilceğimi söyledi. Adet döngüm 40-43 günde bir oluyordu. Eşimede muayenede varikosel başlangıcı var demişler . Temmuz ayında çocuk sahibi olmak olmak istedik ve ağustosun 28 inde anne olcağımı öğrendim ilk denememizde tutmuş hemde ikiz 🙂 4 aylık hamileyim çok şükür herşey yolunda gidiyor. Üzülüp kafasına takanlara umut olmak istedim Allah isteyen herkese istediği zaman nasip etsin🙏🏻

  • Evet ne yazık ki gereksiz korku oluşuyor bazen. Paylaşımınız için çok teşekkürler 🙂

 • Merhaba bilimsel anne. bende yıllardır pcos ile savaşıyorum adetlerim hep düzensiz 2-3 ayda bir oluyorum bazen adet söktürücü tarlusal kullanıyorum. 32 yaşındayım ve henüz 1,5 aylık evliyim ama hamilelik için beklemek istemiyorum. sizin yazınızı gördüm ve acayip mutlu oldum şuan. adetim yine 5 gündür gecikti test yaptırdım ama hamile değilim. gittiğim bütün doktorlar doğum kontrol hapından başka bişey önermiyorlar malesef. adetim yine gecikti adet söktürücü kullanmadan hemen metformine başlasam olur mu siz öyle mi yaptınız. bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • Merhabalar, metformine ne zaman başlayacağınız adet döneminiz açısından çok fark yaratmaz, ama mutlaka bir doktora danışın

 • Merhaba iyi akşamlar herkese ben internette gezerken fark ettim siteyi yorumları okudum 24 yaşındayım ve adetlerim kendimi bildim bileli düzensiz Akdeniz ateşi var zaten ben de lise yıllarında kist meydana geldi sonra ilaç kullandım adet oldum geçti aradan iki sene geçti üniversite oldu yine ilaç kullandım geçti .bu sene Temmuz’dan kasıma kadar sorunsuz şekilde regli oldum fakat kasım ve aralık ayında olmadı bugun doktora gittim ve poliverkist olduğumu öğrendim diaere ve tarrusaldı sanırım o tarz ilaç verdi kullan adet olursun dedi çocuk İçin ise evlendiğinde olabilir yada olmayabilir dedi tedavi görmen gerekebilir dedi ama ben artık ilaç kullanmak istemiyorum yorumlarda okudum zararlıymış hep ne yapacağımı bilmiyorum moralim bozuldu aşırı derece de benim büyük ablam da adet sorunu yaşardı düzensiz olurdu ağrısı çok olurdu şimdi evlendi çocuğu olmuyor genetikte olabilir bu durum ama hap istemiyorum yıllardır Akdeniz ateşinden dolayı sürekli ilaç içtim ve her ilaç bir zarar zaten ben ne yapacağım şimdi? 😰

  • Ailevi Akdeniz Ateşinde hamilelik konusunda aşağıdaki doktorların bir makalesi var, yani bu konuda bilgileri olacaktır;
   Dr. Özge Senem YÜCEL (İstanbul Esenler Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi), Dr. Aslıhan YAZICIOĞLU (Ankara Özel Koru Hastanesi).
   Makalede kolsin / colchicine ilaç tedavisinden bahsediliyor; http://www.archivesofrheumatology.org/full-text/567
   Ayrıca yine İstanbul’da Acıbadem Maslak’ta Dr. İbrahim Bildirici problemli gebelik konusunda uzmandır.
   Sağlıklar dilerim

 • Merhabalar öncelikle çok güzel bir yazı olmuş teşekkür ediyorum bütün pko lar adına..Bende pko hastasıyım 1 yıl boyunca çocuk için uğraştım sonra bir doktorla tanıştım ve bu ilacı önerdi bana bununla hamile kalabilirsin dedi ve İnanın ben buna hiç aldırış etmemiştim ilk ay düzenli ilişkiye girmememe rağmen hamile kaldım bu kadar etkili olacağını düşünmemiştim çünkü aylardır yumurtlama olmuyordu ama malesef kimyasal gebelikle son buldu..Sonrası mı?süpriz tabibi kullanmaya devam ettim ve kimyasal gebelik sonrası adet olmadan tekrar hamile kaldım ve bingo bu kez bebeğim tutundu çok şükür..Bu ilacın inanılmaz faydası oluyor ama sizin dediğiniz gibi ilk üç ay kullanmak gerekebiliyor hamileliğimi öğrenir öğrenmez doktorum ilacı bıraktırmıştı ve ilk 3 ay biraz kanamalarım oldu ama atlattım çok şükür belliki kullanmak gerekiyormuş bunu da şimdi yazınızdan öğrendim bundan sonra birdaha bebek düşünürsem ve Allah nasip ederse bunu dikkate alacağım ..Tekrar teşekkürler sağlıcakla kalın

 • Merhabalar bilimsel anne bende bundan 7 8 yıl önce Pcos tanısıyla yaklaşık 1 yıl diane kullandım sonra bıraktım ama adetlerim düzeldi hatta ay ay Maşallah düzenli en çok 5 gün 1 hafta geçikmiştir. Ama çok sancılı geçiyor 4 aylık evliyim çocuk çok istiyorum olmaz diyede çok korkuyorum hiç bir korunma olmadı evlendiğimden beri ancak olmuyor 4 aydır sizce ne yapmalıyım bana da çok güzel umut oldunuz🙏

 • Merhaba ,
  İnternette araştırma yaparken yazınızı okudum insana umut verici. Doktorlar kendi dillerinden konuştukları için insanda moral bozukluğu olabiliyor. Bende de pco var. 36 yaşımdayım ve 4 ay önce evlendim. İlk adet döngümden itibaren hiç bir zaman düzenli olmadım çoğu zaman 2-3 ayda bir . Ve her zaman rahatsız etti beni ve birçok doktora gittim. Ve genelde Doğum kontrol hapı verdiler. Başka bir tedavi uygulamadı.Annemler çok etkilediğinden (tembellik yaparmış ilerde) hapları en fazla 6-7 ay kullandım ama ne zaman bıraksam yine dengesizleşti. Son 2-3 senedirde yaşım itibari ile düzenli olarak 6 ayda bir doktor kontrolüne gittim. Simir testlerimi ve hormon testlerimi yaptırdım. Evlenene kadar aslında bu kadar takılmamıştım bu konuya sağlığım yerindeydi. Fakat bizim ve çevremizdekilerin çocuk beklentisi olduğundan evlendiğimden beri farklı bir doktora düzenli gitmeye başladım. Evlendiğimde 1,5 aydır adet görmemiştim. Sonrasındaki 1 ayda görmedim. Tabii evli olunca bu biraz insan dengesini bozuyor sürekli hamilemiyim diye test yapıp duruyorum. 2,5 Aydan sonra tavsiye üzerine şimdi doktora gittim muayenede yumurtamın büyüdüğünü ve adet olacağımı bir sonraki ay olmazsam gelmem gerektiğini söyledi. Ve doktordan yaklaşık 10 gün sonra adet oldum. Bu arada doktorum hamile kalmak için adet düzeninden önce yumurta rezervinin iyi olup olmadığının önemli olduğunu birçok insanın düzenli adet görsede mesela sadece bir adet yumurtası olduğunu belirtti. Söylediğine göre yumurta rezervim iyiymiş. Fakat o adetten sonra yine ben nerdeyse 2 aydır adet görmüyorum. Doktoruma gittim.Pco olduğumu söyledi ve Söktürücü verdi. Ve adet olduğumda gidip kan vermemi ve bazı testlere bakması gerektiğini söyledi.Şimdi söktürülün bitti ve adet olmayı bekliyorum. Ben ve eşim tahlile gidicez. Diğer yazan arkadaşlara göre benim dezavantajım yaşım 🙁 Folic asit kullanıyorum ve başka tavsiye edenlerde olmuştu yazdığınız d vitaminini kullanmaya başladım. Bunu okuyan arkadaşlara tavsiyem uzun zamandır hamile kalamıyorsanız bence birde yumurta rezervinize baktırın. Çünkü ne kadar çok yumurta olmadan şans 🙂 Umarım ben ve bekleyen tüm kız kardeşlerim hayırlısıyla evlatlarımızı kucağımıza alırız. ❤️

 • Mrb ben 24 yaşındayım 2.5 yılık evliyim 10 aydır korunmuyorz bu süreçte jinekolojik muayeneleri gitti hicbir sorun yok yasin daha küçük 1 seneden sonra infertilite açısından tedaviye başlıyoruz dediler ilk gittiğimde prolaktin im 63 tu dostinex kullandım 1 ay daha sonra normal seviyelere düştü tekrar gittim yine aynı hiçbir sorun yoktu en son özel bir hastanede dr yumurta takibi yapalım dedi adetim in 2.günü yumurtlar rahim endometriyum herşey sağlıklı güzel dedi adetin 12.günü çağırdı 8 9 10 mm lik yumurtalar vardı yeterli büyümemiş deyip 16.gun yine çağırdı bu seferde yumurtalar kaybolmuş tam polikistikover gibi değil ama öyle de bi görüntü var dedi bi daha ki ay adetin 2.gunu hormon testleri yapıp sonuca gore konuşalım dedi suan adetim 9 gün gecikti normalde her ay adet olurum pko teşhisi bu şekilde konabilir mı? Ne yapmalıyım

 • Öncelikle bu bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Daha 21 yaşındayım ve okuyorum. İnternette pkosa dair o kadar çok yorum ve kötüleme var ki. İnanın 4 yıl sonraki evliliğim için şimdiden endişenlenmeye başladım.

 • Gerçekten inanın o kadar çok caresizim ki PKO hastasiyim %90 seviyesinde bende o kadar kadın doğum endokrin bölümleri gezdimki en sonunda banada diane 35 verdiler ben 2 kutu kullandım ve 14 kilo aldım şuanda kilom 68..insulin seviyem 15.4 artık kafayı yiyecek durumdayım. Soğan kürü incir kuru hepsini kullandım ve 70 gündür hala adet olamadım..bide onun şişkinliği var ayriyetten aşırı killanma yüzümde vücudumda heryerimde..psikolojim darmadağın oldu. Işe girip çalışma isteğim bile yok 2 yıldır eve kapattım kendimi evliyim bebek de istiyoruz..isyan etmiyorum ama ruhen ve bedenen çok çöküntü yaşıyorum yardım edin lütfen 😢

  • Merhabalar, doktorunuzla görüşüp şeker ilacı (aktif maddesi metformin) kullanma konusunu değerlendirin. Şifa bulmanız dileklerimle..

   • Merhabalar ben 2 senelik evliyim 1 bucuk yıldır çoçuk istiyoruz bir kere düşük yaptım bir kerede 8. Haftada kalp atışı durdu. D bitaminim eksik onun için damla kullanıyorum. Polikistik over var hatta ayladır hamile kalamadım soğan kürü uygulayarak 2 kez hamile kalabildim. Doktor kan pıhtılaşması için test yaptı kan pıhtılaşması çıktı hamile kalınca tedavi görcem. Ama 5 aydır hamile kalamıyorum soğan kürü uyguladıgım halde. Sizin yazınızı okudum daha önce hiç şeker hapıyla hamile kalan duymamıştım bunu denesem mi diye düşünüyorum🤔

    • kan pıhtılaşması, trombosit sayısı yüksekliği gibi durumlarınız var ise doktorunuz farklı bir tedavi uygulayacaktır. hamile kaldıktan sonra bebeğe sağlıklı kan akışı sağlamak da önemli. ilaç kullanmak konusunda her zaman doktorunuzla karar verin.

  • aynı durumları bnde yaşıyorum ben bekarım bide ama korkularım hep var .yüzüme iğneli epilasyon yaptırıyorum ve artık hiçbi doktora güvenmiyorum bıktım doğum kontrol haplarından =(

 • Merhabalar
  4 sene oldu pko hastaaiyim bende sizler gibi 2. Senemde catlatma ile hamile kaldim ama maalesef dusuk ile sonuclandi ondan sonra da hamile kalamadim 3 ay okdu hasta olmadim dojtora gitmekden bunaldim bu ilaclari basil kullaniyorsunuz ben inofolic diye vitamin kullaniyorum diger bassetttiginiz ilac nasil kullabiyor . Doktoruma gidecegim zaten ona da sorucam tabi ama sizler o ilaci nasil kullandiniz ?

  • Merhabalar, doktorunuzla görüşüp şeker ilacı (aktif maddesi metformin) kullanma konusunu değerlendirin. Şifa bulmanız dileklerimle..

  • selam Arkadaslar bende pkosluyum 10 aylik evliyim 8 ay korunmadim ama olmadi adetlerim hep duzensizdi esimin ailesi cocuk istiyordu surekli benim psikolojimi bozdular sizi benim kadar kimse anlayamaz cok acı cektim Özel hastaneye gittim bana glifor ve vitamin ilaclari verdi Bu ilaclar bana cok iyi geldi ben bir bucuk aylik hamileyim bende de cok sayida overkisti vardi ben aglayarak cikmistim ogrendigimde ama doktorum gayet sogukkanliydi cogu kadinda var ve tedaviye en erken cevap veren hastalik türü dedi kardeslerim sizlere tavsiyem Stres yapmayin kisleriniz cogalir kafanizdan cikarin ben umudumu kestigim kafamdan cikardigim ay hamile kaldim biliyorum cok zor ama Yinede deneyin size rahatsizlik veren insanlardan uzaklasin.. ben kaynanam gorumcemden cok cektim Allaha havale ettim bana kısır gibi davrandilar hatta evlilikten sogudum inanin esimi cok sevmeme. ragmen actim elimi Rabbime namazda hep dua ettim Yoktan var eden sensin beni kurtar Allahim dedim Rabbim.hepinize tez zamanda versin insallah gozunuzj yolda koymasin hicbirinizin ha birde folik asit meyve ve sebze cok tuketin pkoslular beslenmesine cok dikkat etmeli kilonuz varsa zayiflayin Allaha emanet olun

   • deneyiminizi paylaştığınız için teşekkür ederiz, gerçekten insanın psikolojisi ve stres de çok önemli faktörler..

 • Merhaba bilimsel anne. Yaşadıklarınız gerçekten insana umut veriyor. Bende pko hastasıyım ancak benim bi çocuğum var ve ikinciyi deniyoruz yaklaşık dört aydır. Dört aydır bir kez adet oldum. İlk gebeliğim den önce teşhis konuldu yasmin kullandım altı ay ve bırakınca yine düzensizlişti sonra adet olmayı beklerken hamile kaldım. Şimdi ikinci de de aynı hatayı yapıp doğum kontrol hapı kullanmak istemiyorum bu yüzden yarın doktora gidicem ve sizin söylediğiniz alternatifleri de ileticem inşaallah uygun görür doktorum ve bir şans verir şeker ilacı ve d vitaminine.

 • Merhaba, pko hastasıyım ve yazınızı okuyunca önerilerinizi yaptım, herşey 2 ay içinde düzene girdi, 3 ay sonra vücudumda bazı değişiklikler ve halsizlik başladı. Anlam veremediğim şeyler hissettim ve dahiliye doktoruna göründüm, kan tahlili ile vitamin seviyelerime bakmak istedi, o an gebelik için de bakılmasını istedim. Kolumda serum hasta odasında beklerken o güzel haberi doktorum verdi. Hamileydim! Ancak geçen hafta bebeğimizin 12. haftasına girdiğinde kalbinin durduğunu öğrendik, çok üzgünüm ama bunun tekrarlamasını istemiyorum. Bir sonraki hamilelikte aynı şeyi yaşamamak için ne yapmalıyız? Bu durumla ilgili önerileriniz varsa yazar mısınız?
  Sevgiler

  • Merhabalar, yazdıklarınızı okurken önce çok heyecanlandım, sonra çok üzüldüm. Mutlaka sizi düzenli takip eden bir kadın doğum uzmanı olsun ve onunla bu konuyu konuşun. Bana düşük riskini önlemek için ilk 3 ay metformine devam etmemi söylemişti doktor. Siz devam ediyor muydunuz? Bir de rahim duvarını bebek için daha kalın ve güçlü hale getirmek için İbrahim Saraçoğlu nar suyu tavsiye ediyor (https://www.youtube.com/watch?v=OoIsI0t_9a0) ki bu aslında demir eksikliğini tedavi etmek için. Acaba demir düzeyinize bakıldı mı? Hamilelik öncesinde demir, D vitamini, B12, ve folik asit düzeyleri çok önemli. Sevgiler. İnşallah sağlıklı bir hamilelikle sağlıklı bebeğinize kavuşursunuz.

 • Merhabalar ben 32 yaşında yıllardır pco ile savaşan biriyim. bu siteyi aylar önce gördüm ve içimi inanılmaz bir umut kapladı. 6 aylık evliyim ve 5 ay önce metformin kullanmaya başladım burdan görüp. adetlerim düzene girdi inanılmaz mutlu oldum. Hastanede çalışıyorum bunun verdiği avantajla yumurta takibi yaptırdım ancak adetlerim düzenli olmasına rağmen yumurtalarım çatlamadı büyüyor öylece kalıyordu. Bir ay önce doktora gitmeye karar verdim ve doktorumdan Allah razı olsun bana klomen falan vermedi onlara hiç girmeyeceğim çünkü bu hastalık yediklerinle çok alakalı dedi. karbonhidratları bırakıp protein ağırlıklı besleniyorsun dedi. kek börek pilav makarna bunları yeme sebze ve meyve ağırlıklı beslen dedi. hele paketli yiyecekler kesinlikle tüketme dedi. Bal reçel bile yemedim şeker kesinlikle yasak. günde 3 lt su iç dedi metformine de devam et dedi. 3 ay sonra gebe kalmazsan gel dedi. ve ben bunların hepsini harfiyen uyguladım daha ilk ayda gebe kaldım. Allah herkese nasip etsin. yani bu olay tamamen beslenmeyle alakalıymış. herkese tavsiyem bu şekilde

  • çok haklısınız yazımı beslenmeyi de vurgulayacak şekilde düzelttim.
   ilaç vermeyip beslenmeye odaklanan doktor da ülkemizde nadir bulunuyor maalesef, kıymetli bir doktormuş, ismini paylaşabilir misiniz? başkaları da faydalanır belki 🙂
   sizin de azminizi tebrik ediyorum 🙂 bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanız dileklerimle, sevgiler.

 • Merhaba ben 18 yaşındayım bugün pkos olduğumu öğrendim. Bende sadece çene altında kıllanma oldu. Kan tahlillerim gayet normal çıktı ama içimde bir korku var. Sizce ne yapmam gerekiyor. Doktorum diyet ve egzersiz önerdi kilo almamam gerektiğini söyledi. Yardımcı olabilir misiniz

  • Hiç endişelenmeyin.Daha gençsiniz, düzene girme ihtimali çok yüksek. Doktorunuz çok çok haklı; ilaç vermemesine sevindim. Sağlığınıza, beslenmenize ve egzersizinize özen gösterin yeter.

 • Merhaba bende pcos hastasıyım üç aydır elleacnelle 21 draje kullanıyorum migde bulantım var kasıklarım şişti ve baş agrılarım oluyor sizce bırakmalımıyım yoksa bu hapa devam mı etmeliyim ?

 • Merhabalar öncelikle sağlıklı günler dilerim. Bende pko hastasıyım bu hastalıkla üniversite 2.sınıfta karşılaştım maalesef. Sadece prolaktin yani süt hormonum yüksek çıkmıştı diğer herşey normaldi. Doktorum adet söktürücü olan Tarlusali kullanmamı 1.ay ilaç etkisiyle diğer ay kendiliğinden olacağını söyledi. 1 2 kez kullanıp bıraktım ve doktorun da dediği gibi 2.ay kendisi oluyordu. Bir süre ilacı kullanmadım yeniden kullandığımda 2.ay adet göremedim. Ama adetlerim 2 ay 3 ay geçsede oluyordu. Bende bu ilacın zarar vereceğini düşünüp yılda 2 3 kez kullandım sadece. 3 ay sonra düğünüm olacak ve çocuk konusunda endişeliyim. Yazınız çok hoşuma gitti içime bir umut oldu. Size sormak istediğim etken maddesi metformin olan ilaçtan günde hangi dozda aldınız ve ne kadar süre devam ettiniz ilacı almaya? 3 aydır adet görmüyorum bu şeker ilacına başlamak istiyorum ancak henüz evli olmadığım için sorun yaratır mı. Tabiki doktor kontrolünde olması önemli ama doktorlar çok kırıcılar gerçekten. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Hayırlı günler dilerim 💕☺

  • Açıkçası ilaç/doz bilgilerini özellikle net vermek istemedim çünkü mutlaka doktor denetiminde kullanılmalı tüm ilaçlar. Doktor değilim ve olsam da internetten böyle bir tavsiye vermek doğru olmaz. Bir doktorla görüşmenizi tavsiye ederim. Sevgiler.

 • Merhaba bilimselanne bende sizin pcosluyum ve cok benzer sikintilar yasamisiz. tavsiyenize uydum ve dediklerinizi uyguladım glifor kullandim sizde olduğu gibi bende aynı zamanlarda gebe kaldım şuan 4 haftalık gebeyim fakat 4 gün önce ağrısız ufak bi kanamam oldu. Acile gittim doktor kanaman yok dedi geri gonderdi. Ama o günden bu yana bazen açık kırmızı bazen kahverengi akintım oluyor. Bu beni cok endişelendiriyor. Glifora devam ediyorum sebebi bu olabilir mi.

  • Acile gitmektense sizi düzenli takip eden bir kadın doğum uzmanına görünmenizde fayda var. İnşallah ilacı doktordan habersiz kullanmıyorsunuzdur 🙂

 • Merhaba. Pco zamanı mutlaka ultrasonda kistler görünürmü? Ben ultrasona girdigimde yumurtalıklarımın temiz olduğunu söylediler. Amma hormonlarımda bozukluk vardı.

  • Bunu doktorunuza danışın, ama bildiğim kadarıyla polikistik overin tanımı itibariyle kistler oluyor. sizde başka bir hormonel durum olabilir. doktorunuza danışın.

 • Merhabalar bende pko hastasıyım evlendigimden beri çocuk sahibi olmak istiyoruz fakat olmuyor doktora gittiğimde bana gynositol diye bir ilaç verdi bunu kullandım fakat adet görmedim soğan kuru de denedim olmadım tekrar doktora gittiğimde bana tarlusal verdi kutuyu bitirdim fakat 3 gün sonra adet oldum şuan tekrar gecikmelerin var ama hamile değilim eşim ve ailesi biran önce çocuk istiyor ve tabiki bende anne olmak istiyorum bana yardımcı olun lütfen eşimle bu konuda sürekli tartışıyoruz

 • Merhabalar bende pko hastasıyım benim 4 yaşında oğlum var normal bi şekilde oldu ben pko olduğumu Doğumdan 1 2 yıl sonra öğrendim 2 yıldır tarlusal kullandım da adet gördüm 3 ay oldu başka bi doktora gittim bu sefer iyi gibi oğlumda bende eşimde çok istiyoruz 2. Çocuğumuzu ama 4 yıldır hiç bir şekilde korunmadım tahlillerim temiz çıkıyo doktor da söyledi muayene de bakınca pko ama tahlillerine baksam sadece öyle bi durum yok diyo klomen ve prowomen verdi kullanıyorum klomen bitti 4 gün sonra kontrolüm var hayırlı haberler alırız inşallah dua edin 🤗

 • Öncelikle merhaba, yazınızla çok önce tanıştım..bende pcos luyum ve meslektaş sayılırız şuan tıp fakültesinde kanser üzerine doktoramı yapıyorum size daha önce ulaşmak istedim fakat başarısız oldum.. söylediklerinizi uyguladım d vit seviyemi arttırdım sebze ağırlıklı besledim ve sizden farklı olarak omega 3 kullandım.. soğan kürüne ise 2 gün tahammül edebildim.. ama sonuç muhteşemdi 25 gün sonra regl oldum daha sonraki yumurtlamamda ise hamile kalmışım.. kalmışım diyorum çünkü bunu geç öğrendim tam sevinemedende acil kanama ve ağrıyla hastaneye gittim.. yaşadığım şey heterotopik gebelikmiş yani hem normal gebelik(rahim içinde) hemde dış gebelik (sağ tüpümde) bir aradaymış.. iç kanama geçirdiğim için ne yazıkki ameliyat oldum sağ tüpümü😔ve bebeği belki ikizlerimi kaybettim.. Bu konu hakkında bilginiz var mı diye bi umut size yazmak istedim ..
  Herşey çok yeni 10gün önce ameliyat oldum ve 3 ay korunma sürem var fakat bi an önce bu duyguyu tekrar tatmak istiyorum.

  • 🙁 üzüldüm.. Allah şifa versin. Durumunuza özel bir bilgim yok; tek bildiğim polikistik overde böyle komplikasyonların daha sık olabildiği.. Makalelere şöyle bir bakınca gördüğüm; tüp bebek için hormon tedavisi gören kadınlarda heterotopik gebelik riski daha yüksek oluyormuş.

   Bu konuyu ancak sizi takip eden bir hekim iyi değerlendirebilir; polikistik over geçmişinizi, soğan kürü vb denemelerinizi, hormonal testlerinizi takip eden bir doktorla durumunuzu değerlendirin. İnşallah tez zamanda, en hayırlı ve sağlıklı şekilde hamileliğiniz gerçekleşir..

 • Öncelikle merhaba ben bu illet hastalıkla tanıştığımda 15 yaşındaydım illet diyorum 10 yilimi harcadı ameliyat oldum hatta yumurtaligimin birini de kaybettim 10 yıl boyunca sadece diane 35 kullandim ve sizlerde çok iyi bilirsiniz ki psikolojim alt üst oldu tek yumurtalığım kaldı diğer yumurtaligim da her an gidebilirdi yıllarca bunu cektim en son kurtulusum yine diane 35 den oldu doktorun farklı kullandirmasiyla 8 yıldır hicbir sorun yasamiyorum şuan 33 yasindayim 8 aylık evliyim ve 6 haftalık hamileyim. Umudumuzu kaybetmeyin arkadaslar yılmayın baska doktorlara gidin farklı tedavi yöntemlerini deneyin.

 • Merhaba bende pko hastasıyım çocuk düşünüyoruz olmuyor bütün tahliller normal yanlızca testosteron um yüksek nasıl bir yol izlemeyim tavsiyeniz nedir?

  • Bahsettiğim konuları doktorunuzla görüşün; özellikle D vitamini, B12, magnezyum vb vitamin ve mineral eksiklerinizi kontrol edin, sağlıklı yağlar tüketin (Zeytinyağı, balık, avokado vb.) ve şeker ilacı kullanmayı da doktorunuzla görüşün. Fakat belirtmeliyim ki testosteron çok yüksekse hamile kalsanız da çocuğun üzerinde hormonal etkileri olabilir; bu yüzden doktorunuzdan bağımsız hareket etmemenizde ve hormon düzeylerinizi takip etmenizde fayda var. Sağlıklı günler 🙂

 • Merhaba bilimsel anne yaziniz bana öyle bir umut oldu ki suan sevincimden havalara ucuyorum. 16 yasindaydim polikistik over tehsisi konuldugunda. uzun yillar boyunca diane 35 kullandim. Yurt disinda yasiyorum. Türkiyedede Yurt disindada gitmedigim Doktor kalmadi. artik baska bir yöntem baska bir cözüm istiyordum. Piskolojim alt üst olmustu. Kilo artisi ve tüylenmem oldugu icin bundan 2 sene önce hapi kestim ve herseyi kendi haline birakmaya karar verdim. Ama malesef 1 yil önce tuhaf bir sekilde 10 günde bir adet görmeye baslamistim. 6 ay kadar sürdü bu durum. kadin doktoruma gittim ve yine diane 35 e basladim. Yazinizi okudukdan sonra yine birakmaya karar verdim. Hapi birakmak icin adet olmami beklemelimiyim yoksa bugün birakabilirmiyim. Suan 23 yasindaydim. Nisanliyim 1 yil sonra icin cocuk planlarimiz var. Glifora baslamak icin beklemelimiyim.

  • Diane35i döngünüzün ortasında bırakmayın, kutuyu sonuna kadar kullanın. Ama Glifora başlama konusunda doktorunuza danışmalısınız. Hayırlı sonuçlar 🙂

 • Ben 7 aylık evliyim 5 ay iğneyle korundum çocuk olmasın diye sonra zararlı olduğunu duyunca bıraktım. Sonra eşim korundu bir ay şimdi çocuk sahibi olmak istiyoruz bugün doktora gittiğimde planlı bir şekilde hamile olim yumurtalarıma baktırım dedim. Ultrasonla alttan muayene oldum. Ve sende polikistik over var dedi. Ne olduğumu bile inanki bilmiyorum dünyam başıma yıkıldı evde gelip internete bakınca belirtilerin hiçbiri bende yok. Adetim düzenli diğer belirtiler de yok nolursunuz bana yardımcı olun. Ben bu hayatta bir tek anne olmak istedim ben anne olamıcak mıyım ?

  • adet düzensizliğiniz ve diğer belirtiler yoksa bana doktorunuz sizi biraz sebepsiz korkutmuş gibi geldi. henüz denemeye yeni başlamışsınız. genelde adet döngünüzün ortasında (yani adet başlangıcınızdan iki hafta sonra) yumurtlarsınız. eşinizle bu dönemde daha sık birlikte olun. 6 ay veya 1 yıl sonra hamile kalamaz iseniz başka bir doktordan görüş alın bence.

 • merhaba, ben 1,5 yıldır evliyim evlendiğim günden beri hiç korunmadım. ilk evlendiğimde genel muayne amaçlı gittiğimde öğrendim pkolu olduğumu. doktor glifor kulanmamı tavsiye etti günde 1 tane kullanıyorum. adetlerim 35-40 günde bir oluyor. tüylenme ve kilo var. şuan kilo vermeye çalışıyorum. 15kilo verdim ama 25 kg daha fazlam var. ne yapacağım, nasıl hamile kalacağım bilmiyorum bu durum beni çok üzüyor. inş allah isteyen herkese nasip eder.

 • Merhabalar bende 2.5 yıllık evliyim. Benimde gitmediğim doktor kalmadı 10 kutu klomen kullandım. 6 kere ovitrelle çatlatma iğnesi vurundum ama gene de cocugum olmadı. Adetleri de düzenli. Hiç bireyde sıkıntı yok. Doktorum tüp bebekte yapmıyor. Olacak diyor

  • Merhabalar, eşiniz de gerekli kontrolleri oldu mu acaba? Cinsel herhangi bir problem yaşamıyorsa bile spermlerde hareketsizlik veya sayı azlığı olabilir.

 • Şu an 18 yaşındayım 16 yaşında adet gördüm ilk defa. Çok aşırı düzensizdi ilk 2 yıl normal diyorlardı fakat ben doktora gittim. Doktor pko var sen de dedi ve yasmin doğum kontrol hapı verdi. 6 ay kullandım daha sonra bıraktım ve 7 ay adet görmedim. 6 ay önce tekrar doktora gittim. Bu sefer yazz haplarını verdi kullandım bir ay önce bıraktım. Tüylenmem aşırı yoktu ama yine de iyi geldi. Doktorum da bundan sonra ister kullan ister kullanma herhangi bir yan etkisi olmaz dedi. Ama bilemiyorum korkuyorum. İlacı bıraktıktan sonra saçlarım da dökülmeye başladı. Fazla kilom yok ideal kilomdayım ama çok sağlıksız besleniyorum artık daha iyi besleneceğim değerlerime de baktıracağım çok teşekkür ederim. Sizce ne yapmalıyım hapları kullanmalı mıyım yoksa düzene girer mi kendi kendine? Hangi doktora gitsem doğum kontrol hapı yazıp yolluyor. Gerçekten yoruldum bundan. Hiç ilaç kullanmazsam sağlıklı beslenirsem egzersizlerimi yaparsam sizce düzene girer mi? Girmezse ne yapmalıyım sizce başlamalı mıyım ilaca? Lütfen yardımcı olun inanın gittiğim her doktor aynı şeyi söylüyor. En azından istanbulda bir doktor tavsiyesi verir misiniz? İleride bana sıkıntı olmasını istemiyorum. Çok teşekkür ederim..

  • Bence kesinlikle düzene girmesi için kendinize zaman tanımalısınız, daha çok gençsiniz, hele de ciddi bir şikayetiniz yokken ilaç kullanmaya başlamak gerçekten gereksiz. Ne yazık ki doktorlarımız ilaç verme konusunda çok aceleci davranıyor ve yaşam tarzının ve aile geçmişinin üzerinde durmuyor. Birçok kadında düzene girmesi 23-25 yaşını bulabiliyor; isterseniz ailenizdeki hanımlara bir sorun, anne/teyze/halanızda benzer bir durum olmuş mu ve sonradan kendiliğinden düzene ne zaman girmiş diye. Beslenme ve egzersiz pkosda kesinlikle çok önemli; dışarıdan hormon alarak dengelerinizi bozacağınıza vücudunuzu sağlıklı tutarak bu hormonları vücudunuzun düzenli üretmesini sağlayabilirsiniz. Sağlıklı günler

 • Herkese iyi gunler benim bir sorum var ben kadın doğum doktoruna gittim şikâyetlerim tüylenme kilo ve yomurta tembelligi doktor bana folik asid ve Glucophage 850  verdi ama sadece ultrasonla baktı kan tahlili falan yapmadı ama icin rahat degil bu ay adetin 3 gunu hormon tahlili yapmak istiyorum ve metformin kullanmayı burakmalimiyim kullanırsam hormon tahlili sonucunu etkiler mi adet döneminde insulin direnci testi yapabilirmiyim

  • Merhabalar, ilaç kullanırken test sonuçlarınız etkilenebilir; özellikle glikoz düzeyiniz. Bu konuda en doğru bilgiyi doktorunuz verecektir. Şifalar dilerim

 • ben 50 kilo aktif spor yapan 33 yaşında biri olarak, belki onlarca doktor gezip ileri pcos durumundan regl olamayışım nedeniyle 15 yıldır falan doğum kontrol hapı kullandım. şimdi rahim duvarım çok inceldiği ve mememde yakın takip edilen bir kist olduğu için doğum kontrol hapını bıraktım 1 yıl kadar oluyor, birkaç reglimsi oldu sonra yine aylar süren durgunluk, en son doktorum miyositol kullanmamı söyledi o etki etti şimdilik ama bunu da hamile kalmaya çalışanlar kullanıyor. çocuk istemeyene uygun tedavi yok mu dünya üzerinde acaba 🙂 gerek tr geren ing kaynaklardan hiçbişey bulamıyorum, gittiğim jinekolog endokrinolog cildiye(sivilceler ve saç dökülmesi de hayattan soğuttu) kimse bütünsel bir gözle doğru bir tedavi önerisiyle gelemiyor. yıldım gerçekten. şimdi miyositol’ü yıllarca kullanacak mıyım, kullanmalı mıyım ayrı belirsizlik. belki farklı bir öneri gelir diye yazmak istedim. teşekkürler

  • yazımda bahsettiğim gibi D vitamini seviyelerinizi kontrol edin ve 70in üzerine çıkarın, bu gözden kaçabiliyor ve pkosta çok önemli
   ayrıca bir doktorla konuşarak düşük doz (günde 250-500mg) şeker ilacı kullanmayı deneyebilirsiniz; mideniz çok hassas değilse yan etki problemi pek olmayan bir ilaç

 • Senin yazını okuyarak glifora başladım 17 gün oldu ve sanırım gebeyim 🙂 evde test yaptım 3 kere pozitif çıktı kan verdim sonucu bekliyorum inşallah vardır 🙂 glifora kendi istediğimle başladım ve Önce Allah’ın sonrada da ilacın etkisiyle hamile kaldığımı düşünüyorum ama şimdi ilacı bırakmalımıyım devam etmelimiyim aile hekimi bırak dedi ama bilmiyorum yazında düşük riskine karşı biraz daha kullanılabileceğini okudum sence ?

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */