Bebeklerde boy kilo ve baş çevresi gelişim değerleri: 0-36 ay & 4-20 yaş

bebek kilo

Çocuğunuzun gelişiminin takibinde faydalanmanız için 0-36 aylık erkek ve kız bebeklerde aya göre boy, kilo ve baş çevresi gelişim değerlerini, ve 4-20 yaş arası erkek ve kızlarda boy ve kilo değerlerini aşağıda bulabilirsiniz.

* Değerler 3.% yani üçüncü persentil, 50.% yani ortalama, ve 97.% yani doksan yedinci persentil değerleridir.

* Bebeğinizin kafası büyük ise şu yazıma bir göz atmak isteyebilirsiniz.

0-36 AYLIK ERKEK BEBEKLERDE BOY, KİLO & BAŞ ÇEVRESİ GELİŞİM TABLOSU

0-36-erkek-boy-kilo-bas-cevresi

0-36 AYLIK KIZ BEBEKLERDE BOY, KİLO & BAŞ ÇEVRESİ GELİŞİM TABLOSU

0-36-kiz-boy-kilo-bas-cevresi

4-20 YAŞ ERKEKLERDE BOY & KİLO GELİŞİM TABLOSU

4-20-yas-erkek-boy-kilo

 

4-20 YAŞ KIZLARDA BOY & KİLO GELİŞİM TABLOSU

4-20-yas-kiz-boy-kilo

 

Umarım bu bilgiler faydalı olmuştur 🙂  Kanser araştırmacısı bir anne olarak özellikle sağlık biliminden edindiğim bilgileri sitemde paylaşıyorum. Bu faydalı bilgileri kaçırmamak için Facebook sayfamı beğenebilirsiniz 🙂

 

Kaynaklar:

Dünya Sağlık Örgütü, http://www.who.int/childgrowth/standards/en/

http://www.cdc.gov/growthcharts/clinical_charts.htm

This Post Has 5 Comments

  1. Özellikle kız çocuklarının 20 yaşa kadar olan tahmini uzama yüzdeleri için teşekkürler., pek çok site ve tablo belli bir yaştan sonra 170,171 de sabitlemis 18 yasina kadar.Kızım 9,5 yaşında ve 156cm.En azından bir tahminim var artık , teşekkürler ..

  2. Tablodaki % kisimlari anlayamadim.10 gunluk bir kizim var 3540 gram ve 53 cm boyu var.Yukaridaki tabloya gore normal midir acaba?

    1. Evet normal 🙂 doktorunuz doğum kilosuna göre kilo alımının nasıl gittiğini de takip edecektir.

  3. İyi günler oglum iki yaşinda (24)aylık bugun son aşisı için saglık ocagına götürdüm rutin kontrollerde boy _88 kilo_ 12 baş çevresi 51 _baş için baska bir hastaneye götürmem gerektigini söylediler endişe ettim ama cok şükür hiç bir skıntı yok gelişimyle sizce ne yapmaliyım 51baş olması çok çok skıntı olurmu ilerde bişey olur mu ogluma yardımcı olurmusunuz

    1. eğer sadece baş çevresi için başka bir hastaneye götürün dedilerse sizi boşuna endişelendirmişler. diğer değerleri ortalama, baş değeri tavan değere yakın, bu gayet olabilen bir durum. aralıktaki değerlerden çok uzak bir değer yok, gayet normal. eğer ilave başka bir gözlem yapıp hastaneye gidin dedilerse değerlendirin derim.

Bir cevap yazın

KAPAT
error: İçerik kopya korumalıdır!