1 yaş diş fırçası & sonrası için önerilerim

Bebişlerimizin ilk dişleri çıkmaya başladığından itibaren ağız ve diş temizliklerine dikkat etmek gerekir. Başlarda ağız temizliğini bir tülbenti karbonatlı suya batırarak yapabilirsiniz. Ancak 1 yaş civarında artık dişlerin önemli bir kısmı çıkmıştır ve bu dişleri çürüklere karşı korumak için özellikle gece yatmadan önce daha ciddi bir temizlik gerekir. Bebeğinizi gece yatmadan önce diş fırçalama rutinine 1 yaş civarı alıştırmanız, süt emerek uyuma alışkanlığını kırmanıza da yardımcı olur. Bu yazımda 1 yaş diş fırçası ve sonrası için önerilerimi paylaşacağım.

Aman “süt dişleri nasılsa değişecek” diye düşünerek 1 yaş itibariyle çocuğunuzun dişlerini her akşam yatmadan önce fırçalamayı ihmal etmeyin. Sütteki şekerler dahi diş çürüklerine sebep olabilir, ve çocuğunuzun 3 yaşında diş çektirme operasyonu geçirmesi inanın hoş bir anı olmaz 🙁 En geç 2 yaş itibariyle de günde 2 fırçalamaya geçmelisiniz. Sabah fırçalamanızı kahvaltıdan önce veya sonra yapma konusunda kendi günlük rutininize göre karar verebilirsiniz.

Çocuğunuzun diş sağlığını takip etmek için plak, çürük veya iltihabın nasıl göründüğüne dair fotoğraflar olan yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

İşte 1 yaş diş fırçası ve sonrası için önerilerim;

1 yaş diş fırçası olarak en rahat kullanılan ürün silikon parmak diş fırçaları. Bunlar yuvarlak uçlu ve yumuşak oldukları için bebeğinizin hassas diş etlerini acıtmadan hem diş kaşıntılarını rahatlatır, hem dişlerini temizler. İnternette silikon parmak diş fırçası diye aratarak satın alabilirsiniz;Bundan sonra, yaklaşık 2 yaş civarında biz ROCS bebek diş fırçasına geçtik. Bu minik ve hassas diş fırçası, artık arkalarda da çıkmış olan dişlere ulaşmayı kolaylaştırıyor. Bu yaşta çocuğunuzun dişlerini fırçalarken, en arka dişlere ulaşmaya dikkat edin; arka dişlerin ihmal edilerek çürümesi çok yaygındır. Bu diş fırçası minik ve yumuşak yapısıyla çocuğun canını yakabilecek kazaları önlüyor. ROCS bebek diş fırçasını birçok eczanede bulabilir, veya internetten satın alabilirsiniz. Çocuğunuzun sevmesi için rengini ona seçtirebilirsiniz;Sonraki aşamada, yaklaşık 3 yaş civarında ise artık daha rahat fırçalayabilmek için daha büyük, ama yine yumuşak bir diş fırçası arayışına girdim. Ve eczanede Colgate Mikro İnce Yumuşak Diş Fırçası‘nı buldum. Bu diş fırçası hem çok yumuşak olduğu için çocuğun diş etlerini acıtmıyor, hem ince yapısıyla dişlerin aralarını çok iyi temizliyor, hem de büyüklüğü çocuklar için çok ideal. Eczanelerde veya internette bulabilir, rengini de çocuğunuza seçtirebilirsiniz;

Çocuğunuz dişlerini kendi fırçalamaya hevesliyse bırakın önce kendi fırçalasın, sonra siz daha düzgün fırçalayın. 2 yaş itibariyle diş fırçalarken bir çizgi film veya diş fırçalama şarkısı da açabilirsiniz.

Biz 1 yaş civarındayken diş macunu kullanmadık, şu yazımda tarif ettiğim gibi karbonatlı su ve doğal gargara kullandık. 2 yaş ve sonrasında da diş macunu olarak Nenedent kullanmaya başladık. Nenedent, parabenler gibi zararlı koruyucular içermiyor, ve bakteri oluşumunu önlemeye yardımcı Xylitol içeriyor. Eczanelerde ve Rossman mağazalarında bulabilirsiniz;

Ayrıca çocuğunuzun ağzını eğlenceli ve güzel bir şekilde çalkalayabilmesi için de banyonuzda renkli bir plastik bardak bulunsun. Çocuklar bir bardak suyla ağızlarını çalkalayıp tükürmeye bayılıyor, bunu eğlenceli bir oyun haline getirebilirsiniz 🙂

Çocuğunuzun diş sağlığını takip etmek için plak, çürük veya iltihabın nasıl göründüğüne dair fotoğraflar olan yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Sağlıklı dişler!

1 yorum

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */