2 3 4 yaşındaki çocuğun ağız kokusu sebepleri ve çözümleri

Bazen çocuklarda, o tatlı ve minik ağızlarından beklemeyeceğiniz bir koku hissedebilirsiniz. İşte 2 ila 4 yaşındaki çocuğun ağız kokusunun 10 muhtemel sebebi ve çözümleri;

1) Yetersiz Diş & Ağız Temizliği

Çocuklarda da, yetişkinlerde de ağız kokusunun en yaygın sebebi eksik diş ve ağız temizliğidir. Yeterli sıklıkta fırçalamamak ya da ağız temizliğini eksik yapmak ağız kokusuna sebep olabilir. Mide gibi diğer sebepler düşünülmeden önce ağza odaklanmalı ve hekime gidilecekse ilk olarak diş hekimine gidilmelidir.

Çocukların 1 yaş itibariyle her akşam yatmadan önce dişlerinin temizlenmesi gerekir. 2 yaş itibariyle de sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa fırçalanmalıdır. Dişlerini fırçalarken genelde unutulan en arka dişlere de ulaştığınızdan, ve önleri de iyi fırçaladığınızdan emin olun. Yaşa göre diş fırçası önerilerim ile ilgili yazımı da okuyunuz.

Ayrıca sırf dişlerin temizlenmesi yeterli değildir; dilde, damakta ve yanaklarda da bakteri birikimi olur, ve bunlar da koku yapar. Birçok insanın dişlerini fırçaladıktan sonra bile ağzının kötü kokmaya devam etmesinin sebebi, yalnızca dişleri fırçalamış olmalarıdır. Çocuğunuzun dişlerini fırçalarken ağzının genelini de yumuşak bir şekilde temizlemelisiniz. Veya doğal bir gargara kullanmalısınız. Çocuklar gargarayı çok sever ve bu yöntemle çok eğlenirler. Bunun için şu yazımdaki doğal gargara tarifime bakınız.

2) Plak, Çürük & İltihaplar

Çocuğunuzun ağzındaki beklenmeyen bir kokunun sebebi çürük ya da iltihap olabilir. Bunun için çocuğunuzun dişlerini kontrol edin ve bir diş hekimine görünün. Bu gibi durumları takip etmek için çocuğunuzu 1 yaş itibariyle senede 1 kere diş hekimine götürmelisiniz. Belediyelerin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinden faydalanabilirsiniz. 2 ila 4 yaş çocuğun ağız kokusu için resimdeki durumlara karşı çocuğunuzun ağzını kontrol edin;

3) Beslenme dengesizliği

Beslenme dengesizlikleri de ağızda, midede ve bağırsaklardaki bakteri ve pH dengelerini bozarak ağız kokusuna sebep olur. Örneğin fazla karbonhidrat (makarna, pilav, hamur işi) yerken yeterince lif, sebze, meyve ve protein tüketmemek ağız kokusuna sebep olur. Veya son dönemlerde epey moda olan Paleo, Dukan, Atkins tarzı diyetlerde aşırıya kaçıp proteini, etleri ve yağları fazla tüketip yeterince lif, sebze meyve ve sağlıklı karbonhidrat tüketmemek de ağız kokusuna sebep olur. Her koşulda çocuğunuzun yediği lif miktarını (örneğin baklagiller, tam tahıllar, yaprak sebzeler) ve yediği koyu yeşil yapraklı sebze miktarını arttırmak, ağız kokusunu azaltmaya yardımcı olacaktır.

4) Hastalık & Boğaz İltihabı

Bazen burun tıkanıklığı veya boğaz iltihabı da ağız kokusuna yol açar. Hastalıkları önlemek ve hızlı atlatmak için de diş ve ağız temizliği çok önemlidir. Yeterli diş fırçalama alışkanlığına sahip olmayan bireylerde boğaz ve kulak enfeksiyonları daha sık görülebilir. Çünkü iyi temizlenmeyen bir ağızda üreyen bakterilerin enfeksiyonlara yol açma ihtimali daha yüksektir. Boğaz enfeksiyonlarını daha hızlı atlatmak için de sık sık diş fırçalamak ve doğal bir gargara yapmak faydalı olur.

5) Mide ve Hazımsızlık problemleri

Bazen mide ve hazımsızlık problemleri de ağız kokusuna sebep olabilir. Çocuğunuzun ağız kokusu ile beraber karnında şişkinlik, gaz, tuvalete zor çıkma, karın ağrısı vb. şikayetleri varsa doktora görünün. Mide ve sindirimle ilgilenen hekimlik birimi Gastroenterolojidir. Midede problemler varsa bile, beraberinde ağız temizliğine de dikkat etmek unutulmamalıdır.

6) Bademcik / Geniz Eti Ameliyatı Sonrası

Bazen bademcik veya geniz eti ameliyatı sonrasında çocuklarda ağız kokusu gözlenebilir. Fakat bu 2-3 haftada geçmelidir. Bu konuyu doktorunuza danışabilirsiniz.

7) Suluk, Matara, Şişe, Biberon Temizliği

Eğer çocuğunuzun düzenli kullandığı suluk, matara, şişe, biberon vb. varsa sık sık yıkayın ve 1-2 günde bir sabunla ve sıcak suyla fırçalayarak yıkayın. Yüksek ısıya dayanıklı bir ürünse 1-2 haftada bir kaynatarak sterilize edin.

8) Ağız kuruluğu

Ağız kuruluğu da kokuya sebep olabilir. Çocuğunuza bol su içirmeyi unutmayın; hem yemeklerle beraber, hem öğün aralarında.

9) Burnuna veya Boğazına Takılmış Küçük Nesne

Çocuğunuzun burnunda veya boğazında kalan bezelye tanesi gibi bir cisim de kokuya sebep olabilir. Böyle birşey fark ederseniz acilen doktora gidin.

10) Kokulu yemekler

Elbette ki çocuğunuzun ağız kokusu, soğan, sarımsak, sucuk, pastırma benzeri gıdalardan da etkilenebilir, fakat bu ancak kısa süreli bir ağız kokusuna sebep olur.

Bu bilgilerin faydalı olması dileklerimle, sağlıklı gülüşler 🙂

Kaynak: https://www.babycenter.com/0_bad-breath_1502738.bc

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */