11 Aylık Bebek Uyku Düzeni & Günlük Program

 

Bebekler rutini sever ve günlük bir düzen onların daha huzurlu olmasını sağlar. Bu yazımda 11 aylık bebek uyku düzeni; kısa uyku, ve gece uykusu düzeninden, günlük ortalama anne sütü, ek gıda miktarlarından bahsedip, kendi kullandığım günlük program örneklerini paylaşacağım. Elbette her bebek farklı olduğu için, bunları şablon olarak kullanarak kendi düzenlemelerinizi yapabilirsiniz. Bu program örneklerini babysleepsite.com‘da buldum ve çok işime yaradıkları için Türkçe olarak da faydalanılabilmesi için çevirip paylaşmak istedim;

11 Aylık bebek uyku düzeni

Bu dönemde çoğu 11 aylık bebek gece beslemenize ihtiyaç duymadan tüm gece uyuyabilir. Bebeğiniz bu dönemde gün içerisinde toplamda 2-2,5 saatlik 2 kısa uyku uyumalı ve buna ek olarak geceleri 11-12 saatlik bir uyku zamanına sahip olmalıdır. 10 aylık bebekler gibi bu yaştaki bebeklerin de çok küçük bir yüzdesi gün içinde tek uykulu düzene geçiş yapabilirler ama oldukça az sayıdaki bebek bunu yapar. Siz yüzde yüz emin olmadan gün içinde 2 kısa uyku uyuyacağını düşünebilirsiniz.

Benim oğlum 1. Yaşından 1-2 hafta sonra tek uykulu düzene geçti. Bebeklerin çoğu gün içinde çok fazla yorulacağından uyku düzeni kontrolden çıkabilir, bu yüzden bebeğinizin 15-18 aylık dönemine kadar gün içinde iki uyku düzeninin devam ettirilmesi tavsiye edilir. Bazı bebekler 1 yaş civarı tek uykulu düzene geçiş yapmayı deneyip sonra tekrar 2 kısa uykulu programa dönebilir. Bu dönemlerde sizin de bebeğiniz tek uykuya geçiş yaparsa bir süre bebeğinizi dikkatle izlemeniz iyi olabilir, tekrar 2 uykulu programa geçiş yapmak isterse ona hızlıca yardımcı olabilirsiniz. Eğer gün içerisindeki kısa uykularda bu dönemde sorun yaşıyorsanız bebeğinize bu kısa uykuları için yardımcı olmaya odaklanmalısınız.


Gece beslenmesi kesilmeli mi?

Bu yaştaki bebeklerin bir çoğu tüm gece boyunca siz hiç beslemeden uyuyabilir ama bazı bebekler, gece saat 4:00-5:00 gibi bir kere beslenirse daha iyi idare edebilir, beslemeden tüm gece uyutmanıza göre daha uzun uyurlar.  Bu özel durumu bir tavsiye olarak alınabilir ancak her bebeğin farklı olduğunu unutmamalısınız. Aynı zamanda 11 aylık bebeklerin geceleri beslenmek için birden fazla kez uyanması beklenmez. Aynı zamanda bu yaştaki bebeğinizi tüm gece boyunca sütten kesmeyi yapamasanız bile en azından denemelisiniz. Çünkü gece beslemeleri yumurta tavuk problemine neden olabilir; gece iyi beslenen bebeğin gündüz öğünlerine odaklanmasını sağlamak zorlaşır ve gündüz iyi beslenemeyen bebeğin de geceleri beslenmeden kesintisiz uyumasını sağlamak çok zordur.

Tüm bebekler farklılık gösterir ve burada sizin kendi eşsiz bebeğinize özel programınızı oluşturmanız için yardımcı olacak taslak programları bulabilirsiniz. Ben bebeğiniz bir yaşına gelene kadar anne sütü ya da devam sütünün bebeğiniz için ana besin olması gerekiğini düşünüyoum. Katı gıdalar anne sütünden sonra gelmeli. Aşağıda 11 aylık bebekler için günlük tavsiye edilen miktarları bulabilirsiniz. 10 aylıl bebeklerin miktarları ile çok benzer olmakla beraber 11 aylık bebeğiniz biraz daha fazla yiyebilir.

11 Aylık Bebek Ne Yemeli? Günlük beslenme miktarları;

  • En az 3-4 emzirme seansı ya da 700-900 gram devam sütü ya da ikisinin kombinasyonu.
  • En fazla 200-250 ml su ya da doğal kendi sıktığınızı meyve suyu(anne sütünü veya devam sütünü yeteri kadar içtiğinden emin olun)
  • 3-4 yemek kaşığı tahıl bazlı bebek maması
  • 1 dilim ekmek veya 3-4 kaşık tam tahıllı makarna yada bunların yerine geçecek tahıl bazlı gıda
  • 6-8 yemek kaşığı meyve
  • 8-10 yemek kaşığı sebze
  • 4-5 yemek kaşığı protein
  • 80-120 ml yoğurt yada 50-60 gr lor peyniri ya da rendelenmiş, ezilmiş peynir
  • Ek olarak yumurta sarısı vermeyi deneyebilirsiniz. (yumurta beyazını bir yaş öncesi vermeyin!)

 

Örnek 11 Aylık Bebek Programları

1.Program
07:00 – Uyanış ve Anne sütü yada Devam Sütü
09:00 – Kahvaltı
10:00 – Sabah Kısa Uykusu (en az 1 saat)
11:00 – Anne sütü yada Devam Sütü ek olarak atıştırma
13:00 – Öğle Yemeği
14:00 veya 14:30 – Kısa Uyku (en az 1 saat, 2:30’da uyursa aşağıdaki programı yarım saat kaydırabilirsiniz)
15:00 – Anne sütü yada Devam Sütü ek olarak atıştırma
17:00 – Akşam Yemeği
18:15 – Uyku rutini başlangıcı
18:30 – Anne sütü yada Devam Sütü ve Yatak zamanı
19:00 – Uyumuş olma Hedefi

Eğer Bebeğiniz yemeklerde birleştirilmiş yaklaşımı sorun etmezse aşağıdaki programı uygulayabilirsiniz.

2.Program
7:00 – Uyanış
7:15 – Kahvaltı üstüne Anne sütü yada Devam Sütü
9:15 – Atıştırma
10:00 yada 10:30 – Sabah Kısa Uykusu (en az 1 saat)
12:00 – Öğle yemeği ardından Anne sütü yada Devam Sütü
14:00 yada 14:30 – Kısa Uyku (en az 1 saat)
15:30 – Atıştırma
17:00 – Akşam Yemeği ve Anne sütü yada Devam Sütü
18:15 – Uyku rutini başlangıcı
18:30 – Az Anne sütü yada Devam Sütü ve Yatak Zamanı
19:00 – Uyumuş olma Hedefi

Not: Bu yaştaki bebeklerin programında en çok dikkat edilmesi gereken nokta bebeğiniz uyku saatinden hemen önce emzirerek oluşturabileceğiniz çağrışımı engellemek olacaktır.

Çocuğunuza daha uygun bir program oluşturmak için bir önceki 10 aylık programına ve bir sonraki 12-36 aylık programına göz atmak isteyebilirsiniz.

Kaynak: http://www.babysleepsite.com/schedules/11-month-old-schedule/

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */