7 Aylık Bebek Uyku Düzeni & Günlük Program

Bebekler rutini sever ve günlük bir düzen onların daha huzurlu olmasını sağlar. Bu yazımda 7 aylık bebeklerin günlük ortalama anne sütü, ek gıda, kısa uyku, ve gece uykusu düzeninden bahsedip, kendi kullandığım günlük program örneklerini paylaşacağım. Elbette her bebek farklı olduğu için, bunları şablon olarak kullanarak kendi düzenlemelerinizi yapabilirsiniz. Bu program örneklerini babysleepsite.com‘da buldum ve çok işime yaradıkları için Türkçe olarak da faydalanılabilmesi için çevirip paylaşmak istedim;

7 Aylık Bebek Uykusu

Bu dönemde bazı 7 aylık bebekler gece beslemenize ihtiyaç duymadan tüm gece uyuyabilir. Ve gündüzler 2-3 kısa uyku uyurlar. Bazı bebekler asla 3 uyku uyumazlar ancak bebeklerin büyük çoğunluğu yaklaşık 9 aylık olana kadar gün içerisinde 3 kısa uyku uyurlar. Üçüncü kısa uyku diğerlerine göre daha kısa olur, yaklaşık 30-45 dakika sürer ve hafif olur. 7 aylık bebeğiniz gün içerisinde toplamda 2-3 saat kısa uyku uyumalı ve buna ek olarak geceleri 11-12 saatlik bir uyku zamanına sahip olmalıdır. Eğer gün içerisindeki kısa uykularda bu dönemde sorun yaşıyorsanız bebeğinize bu kısa uykuları için yardımcı olmaya odaklanmalısınız.Tüm bebekler birbirinden farklıdır ve burada sizin kendi eşsiz çocuğunuza özel programınızı oluşturmanız için yardımcı olacak taslak programları bulabilirsiniz. Ben bebeğiniz bir yaşına gelene kadar anne sütü ya da devam sütünün bebeğiniz için ana besin olması gerekiğini düşünüyoum. Katı gıdalar onlardan sonra gelmeli. Aşağıda 7 aylık bebekler için benim kullandığım önerilen miktarları bulabilirsiniz.

7 aylık bebeğin günlük alması gereken besin miktarları 6 aylık bebekle çok benzer, ama isterseniz bebeğinizi 7 aylıkken süt ürünleri ve yumurta sarısı ile tanıştırabilirsiniz. Yumurta beyazı alerjen olabileceğinden 1 yaşına kadar verilmemesi önerilir.

7 Aylık Bebek Ne Yemeli? Günlük Beslenme Miktarları:

• En az 5-6 emzirme seansı ya da 700-900 gram devam sütü ya da ikisinin kombinasyonu.
• 100-200 ml su verilmesinde bir sakınca yoktur ama ben su konusunda çok ısrarcı olmadım. Anne sütü ve mama hala gerekli olan su miktarını içerir.
• 2-4 yemek kaşığı tahıl bazlı bebek maması
• 2-4 yemek kaşığı meyve
• 2-4 yemek kaşığı sebze
• 80-120 ml yoğurt yada 50-60 gr lor peyniri
• Ek olarak yumurta sarısı vermeyi deneyebilirsiniz. (yumurta beyazı vermeyin!!!)

Örnek 7 Aylık Bebek Programları

1.Program

06:30 – Uyanış ve Anne sütü yada Devam Sütü
07:45 – Kahvaltı
08:30 – Sabah Kısa Uykusu (en az 1 saat)
10:00 – Anne sütü yada Devam Sütü
11:30 – Kısa Uyku (Genellikle 30-45 dakika)
13:00 – Anne sütü yada Devam Sütü
14:00 – Kısa Uyku (Genellikle 30-45 dakika)
16:00 – Anne sütü yada Devam Sütü
16:30 – Kısa Hafif Uyku (30 dakika)
17:00 – Akşam Yemeği
18:00 – Uyku rutini başlangıcı
18:30 – Anne sütü yada Devam Sütü ve Yatak zamanı
19:00 – Uyumuş olma Hedefi

Ek olarak 1-2 Gece Beslemesi eklenebilir.

Eğer Bebeğiniz yemeklerde birleştirilmiş yaklaşımı sorun etmezse aşağıdaki programı uygulayabilirsiniz.

2. Program
7:00 – Uyanış ve Anne sütü yada Devam Sütü, ardından kahvaltı
9:00 – Sabah Kısa Uykusu (en az 1 saat)
10:00 – Anne sütü yada Devam Sütü
12:00 – Kısa Uyku (Genellikle 30-45 dakika)
1:00 – Anne sütü yada Devam Sütü
2:30 – Kısa Uyku (Genellikle 30-45 dakika)
4:00 – Anne sütü yada Devam Sütü
5:00 – Kısa Hafif Uyku (30 Dakika)
5:30 – Az Anne sütü yada Devam Sütü, ardından akşam yemeği
6:30 – Uyku rutini başlangıcı
7:00 – Yatak Zamanı
7:30 – Uyumuş olma Hedefi

Ek olarak 1-2 Gece Beslemesi eklenebilir.

Not: Pek çok insan yemek–oyun-uyku rutinini uygulamayı tercih eder. Bu takip etmek için iyi bir düzen ancak 7 aylık bebekler için uygulaması zor olabilir çünkü kısa uykular arasında çok uzun zaman yok ve bebeğiniz acıktığı için yeteri kadar uyumadan kısa uykularından uyanabilir. Bu yaştaki bebeklerin programında en çok dikkat edilmesi gereken nokta bebeğiniz uyku saatinden hemen önce emzirerek oluşturabileceğiniz çağrışımı engellemek olacaktır.

Çocuğunuza daha uygun bir program oluşturmak için bir önceki 6 aylık programına ve bir sonraki 8 aylık programına göz atmak isteyebilirsiniz.

Kaynak: www.babysleepsite.com/schedules/7-month-old-baby-schedule/

Yorumlar

  • Bilip bilmeden yaziyorsunuz. 7aylik bebege kahvalti verilmez. Sadece öglen yemegi o da sebze püresi yeterli 8-9 ayina kadar sonra aksam yemegi ve yavas yAvas kahvaltiya gecile bilinir.

  • Gayet guzel kahvalti verilir benim oglum 7 aylik hem kahvaltisini hem de corbasini yiyor,siz nerden kahvalti verilmeyecegi kararini verdiniz acaba

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */