Antibiyotik kullanan çocuklarda Crohn Hastalığı 3-7 kat daha sık görülüyor!

danimarka-antibiyotik2Danimarka, antibiyotik konusunda belki de en dikkatli davranan ülke; yaklaşık 15 sene önce çiftlik hayvanlarında büyümeyi arttırmak için sürekli antibiyotik kullanımını yasaklamışlardı.

Ülkede çocuk sağlığı ile ilgili yapılan dev bir araştırmada ise Danimarka’da 1995-2003 yılları arasında doğan bütün çocuklar 2010 senesine kadar takip edilmiş ve antibiyotik kullanımı ile bağırsak hastalıklarının ilişkisi incelenmiş.

Toplamda takip edilen 577.627 çocuktan ~88.000 hiç antibiyotik kullanmayan çocukta sadece 11 Crohn hastalığı vakkası gözlemlenmiş; yani 10.000 çocuktan sadece 1.25’inde. Fakat antibiyotik kullanan gruplarda Crohn hastalığının görülme sıklığı kat kat artmış. Örneğin 1 veya 2 kez antibiyotik kullanan çocuklarda Crohn hastalığı 10.000’de 3.68 görülmüş; yani hiç kullanmayanların 3 katı kadar sıklıkta! 3-6 kez antibiyotik kullananlarda risk 5 kat, 7 veya daha fazla kez antibiyotik kullananlarda risk 7 kat artmış!Yani antibiyotik kullanım sayısı arttıkça Crohn hastalığı riski de kat kat artmış!

Ayrıca Crohn hastalığının genelde antibiyotik kullanımını takip eden 3 ay içerisinde ilk belirtilerini verdiği gözlenmiş.

Peki Crohn hastalığı nedir?

crohn-2Crohn hastalığı, sindirim yolunda oluşan bölgesel iltihaplar sebebiyle kanlı ishale, ateşe ve bulantılara sebep olabilen kronik (uzun süreli veya ömür boyu süren) bir hastalık.

Besinler tam olarak emilemediğinden vitamin ve mineral eksikliğine sebep olarak diğer birçok hastalığa ve kansere yatkınlığı arttırıyor.

Crohn hastalığı, %75 ihtimalle ameliyat gerektiriyor, ve kalın veya ince bağırsağın bir kısmı alınarak dışarıya bağlanması ve resimlerde görüldüğü gibi ostomi torbası kullanılması gerekiyor.

Crohn hastalığının tam bir tedavisi yok, ama vitamin-mineral destekleriyle ve gerekirse ameliyat ile hastalar bazı zorluklarla beraber günlük yaşamlarını sürdürebiliyor.

crohn-3Peki, madem antibiyotik kullanmanın bu kadar korkutucu sonuçları oluyor, o zaman antibiyotik kullanmanın ne zaman gerçekten gerekli olduğuna nasıl karar vereceğiz?

İşte bu konuda bilinçli bir çocuk doktorunun yazısını sizler için çevirdim; “Antibiyotikler ne zaman gereklidir? Ne zaman gerekli değildir?”

Türkiye’deki gereksiz antibiyotik kullanımının ne kadar vahim düzeyde olduğunu biliyor musunuz? Mesela, 2013 senesindeki verilere göre Türkiye’de Danimarka’dakinin 2.5 katı, Hollanda’dakinin 4 katı kadar antibiyotik reçete ediliyormuş… Ki o zamanlar Türkiye’de antibiyotikler reçetesiz de alınabiliyordu.. Bu konudaki grafikleri içeren yazıma da bir göz atmak isteyebilirsiniz.

Bu bilgiler ışığında çocuklarımız için daha sağlıklı kararlar verebilmemiz dileklerimle..

Kaynak: “Antibiotic use and inflammatory bowel diseases in childhood.” Hviid A., Gut, 2011. http://gut.bmj.com/content/60/1/49.full.pdf+html
Grafik: BilimselAnne.com

Yorumlar

 • Merhaba, benim oğlum 10 aylık doğduğundan beri antibiyotik kullanıyoruz çünkü hamileyken böbreğinin geniş olduğu farkedildi bizde doktor doktor dolaştı ve bize 2 yaşına kadar antibiyotik kullanacak dediler ne yapmalıyım lütfen yardımcı olurmusunuz. Teşekkür ederim

  • Merhabalar. Öncelikle birden fazla doktorun tavsiyesini aldıysanız önerilen tedavi hakkında içiniz rahat olsun. Ben doktor değilim, bu yüzden herhangi bir tedavi öneremem. Fakat şunu söyleyebilirim; enfeksiyon olan bazı böbrek genişlemelerinde kültür yapılarak bakteri türü tespit edilebiliyormuş. Bu yüzden doktorunuza kültür yapılıp yapılamayacağını sorun. Ve olabilecek en dar spektrumlu antibiyotiği reçete etmesini rica edin. Böylece mümkün olduğunca sadece zararlı bakteriler yok edilecektir, ve yararlı bakteriler daha az zarar görecektir. Her antibiyotik kullanmak durumunda kaldığımızda doktorumuzdan mümkün olan en dar spektrumlu antibiyotiği reçete etmesini rica etmeliyiz.

   Ayrıca doktor kontrollerinizi aksatmayın. Doktorunuz belirtmeyi unutsa bile en azından birkaç ayda bir çocuğunuzun böbrekleri için kontrole gidin; bakarsınız tedaviyi beklediğinizden daha erken bitirebilirsiniz.

   Antibiyotik tedavisi sırasında ve sonrasında bağırsaklardaki faydalı bakterileri desteklemek için kefir, ev yoğurdu, ev turşusu, ev yapımı sirke ve kemik suyu gibi probiyotik destekleyici besinler verilebilir. Fakat çocuğunuzun durumuna özel olarak bu gıdaların böbreklerine dokunup dokunmayacağını mutlaka doktoruna danışın.

   Acil şifalar ve Sağlıklı günler

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */