Bebek oyun alanı çitini nasıl kendiniz yapabilirsiniz?


Bir bebek oyun alanı çitine 500TL vermek yerine 35TLlik çamaşır askısıyla kendim yaptım 😀

Bebişler emeklemeye, oturmaya, ayaklanmaya başladığında anneler onları kısa süreliğine de olsa bırakabileceği güvenli bir alan ihtiyacı hissetmeye başlıyor. Çünkü bazen birkaç dakikalığına tuvalete gitmek bile problem olabiliyor! Bebişimiz başlarda kısa süreliğine park yatağına bırakmamızı sorun etmiyordu, ama sonra park yatağın alanı ona yetmemeye başladı tabii..

Ben uzun bir süre bebeğim için internetten oyun alanı çiti aradım. 200TL civarına plastik çit şeklinde oyun alanları vardı, ama istediğim bu değildi çünkü bu çitlerin kalınlığı çok fazla görünüyordu ve toplandığında çok yer kaplardı, üstelik bebek için oluşturdukları alan da küçüktü.. Bunlardan sonra en uygun görünenler ise 500TL civarındaydı ve çok ihtiyacım olmasına rağmen bu fiyatla elim bir türlü “Satın Al” tuşuna gitmiyordu.

Sonra bir gün bebişin odasındayken bir köşeyi bu amaçla kullanmak için aklıma pratik bir çözüm geldi. Köşedeki iki duvar ve yatağın uzun kenarını kullanırsam, geriye kapatmam gereken bir tek taraf kalıyordu. Bu taraf için de bir çamaşır askısı kullanabilirdim!Nasıl mı?

 • Bir çamaşır askısını katlıyken ve tek kanadı açıkken koli bandıyla iyice sabitledim, kapladım ve böylece bebeğin elini sokabileceği aralık bırakmadım.
 • Sonra bunun üzerini eski bir çarşafla kapladım ve yeniden birkaç yerinden bantladım.
 • Daha sonra iki yanından iki delik açarak buralardan kalın ipler geçirdim (kurdela gibi ama kaygan olmayan) ve bir tarafını iki noktadan bebeğin yatağının kenarına, diğer tarafını da yine iki noktadan radyotöre bağladım.

Siz de evinizdeki odalara bir alıcı gözle bakın derim, büyük ihtimalle sizin de böyle bir şey yapabileceğiniz bir köşe vardır 🙂

Çocuğunuzun güvenliğini sağlamak için dikkat edilmesi gereken noktalar;

 • Çamaşır askısı, resimdeki modelden olmalı ve eni, yani çocuk oyun alanının duvar yüksekliği 60-65 cm olmalı. Yani siz bacağınızı üzerinden atarak içeri girip çıkabilmelisiniz ama çocuğunuzun omuz hizasında kalmalı ve en azından 1.5-2 yaşına kadar üzerine bacağını atamamalı veya tırmanamamalı.
 • çamaşır askısıÇamaşır askısını iki yandan da en az ikişer noktadan çok sağlam sabitlemelisiniz ve çamaşır askısının kendisi de sabit durmalı. Yani çocuk asıldığında yerinden oynamamalı, sadece belki biraz sallanmalı. Ama kesinlikle bükülmemeli, devrilmemeli veya kopmamalı.
 • Zemini çok sert olmayacak şekilde ayarlamalısınız. Ben altına kalın bir yün halı ve üzerine pamuk kilim serdim. Altına çocuk oyun alanları için olan plastik süngerimsi matlardan koyup üzerine kalın bir pamuklu örtü de serebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta oyun matı karoçocuk düşüp kafasını çarparsa acımayacak bir yumuşaklık elde etmek ama üstünde yürümesini zorlaştıracak yumuşaklıkta olmaması,
  veya örtünün toplanıp ayağına takılmaması – yani örtüyü bir şekilde kenarlardan sıkıştırmalısınız.
 • Asla ve asla çocuk kucağınızdayken oyun alanına girip çıkmayın; ayağınız takılabilir ve çocukla beraber düşebilirsiniz! Bunun yerine önce çocuğu dışarıdan koyup sonra siz de yanına girebilirsiniz, veya çocuğu kenara çağırıp çıkarabilirsiniz mesela.
 • Bir ucunu karyolaya bağlama imkanınız var ama diğer tarafı bağlamak için kullanabileceğiniz radyotör gibi duvara sabit bir şey yoksa, çamaşır askısının bir kenarını duvara sabitlemek için hırdavatçıdan bir duvara sabitleme parçası sorabilirsiniz.
 • Her ihtimale karşı çocuğu 5-10 dakikadan uzun süre yalnız bırakmamak gerek, keyfi yerinde kendi kendine oynuyorsa bile sık sık uğrayıp kontrol etmek gerek.

Bu arada elbette ki çocuğu istemediği zaman oyun alanına zorla koymamak, üzmemek gerek.

Bu oyun alanı sırf çocuğu kısa süreli bırakmak için değil, yorgunken beraber vakit geçirmek için de çok güzel oluyor çünkü çocuğun peşinde bütün evde koşturmanız gerekmiyor. Siz sadece yanında otursanız veya uzansanız bile çocuğunuz kendi kendine oyun oynayabiliyor, böylece siz de çok yorulmamış oluyorsunuz 😉

Ayrıca mesela dışarı çıkmak için bebişin çantasını hazırlamam gerekiyorsa bebişi oyun alanına koyuyorum, bu sırada odasında onun yanında hazırlığımı rahatça yapabiliyorum. Veya katlamam gereken çamaşırlar varsa alıp odasında onun yanında katlıyorum. Veya internetten kısa bir işim varsa yakınında otururken halledebiliyorum. Bu sayede çocuğa müdahale etmem gerekmeden ama onu yalnız da bırakmadan işlerimi halledebiliyorum.

20 aylıkken çamaşır askısının yüksekliği yetmemeye başladı, biz de aşağıdaki versiyona geçtik;

Yatağı IKEA’nın GULLIVER modeli, ve bebiş büyüdükçe yatak yüksekliği ayarlanabiliyor ve yan parmaklık çıkabiliyor. Yan parmaklık çıktıktan sonra yerine VIKARE kenarlık takılabiliyor. SNIGLAR modeli de aynı özelliklere sahip, hatta boyasız olduğu için daha bile iyi, ve fiyatı 200 TL. Yataktan çıkan yan parmaklık, çamaşır askısından daha yüksek olduğu için oyun alanında onu kullanmaya başladık.

Yatağı bu şekilde alçak ve kenarı açık olunca yatağına kendisi girip çıkabiliyor. “Montessori yatağı” diye satılan pahalı yatakların da temel özelliği bu. Yatağın yanında gördüğünüz koltuğu da bebiş küçükken emzirme için kullanıyordum, şimdi de yatmadan önce beraber kitap okumak için kullanıyoruz 🙂

Bunun da üzerine bacağını atabilmeye başladığı zaman, artık oyun alanı yaşını geçmiş demektir 🙂

 

Bizim için epey tasarruf sağladı ve çok kullanışlı oldu bu oyun alanı, umarım bu fikir sizin de işinize yarar 🙂

Sağlıklı günler!

Yorumlar

  • ağıza alınabilecek diş kaşıma oyuncaklarının silikon veya kauçuk olması önemli. bunun dışında çok kalitesiz/dökülecek/kırılacak/soyulacak gibi olmadıkça plastik oyuncaklar kullanıyoruz.. her şey ahşap bulunamıyor 🙂

 • Merhaba. Çok güzel fikir gerçekten. Yalnız birşey dikkatimi cekti. Karşı duvardaki bir priz mi? Eğer oyle ise muhtemelen priz güvelik aparatlarından kullanmissinizdir. Ama benim kızım o aparatları çıkartabiliyordu. Yani pek de güvenmemek lazım bence.

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */