Vicks bebeklerde kullanılır mı? Yanlış kullanım ölümle sonuçlanmış! Buna dikkat edin

vicks-vaporub

Türkiye’de birçok anne, burun tıkanıklığı, öksürük ve soğuk algınlığı için Vicks VapoRub merhemini kullanma yöntemini duymuş veya denemiştir.  Bu yüzden Vicks bebeklerde kullanılır mı merak ediyor olabilirsiniz ve çok zararsız görülen bu yöntem ile ilgili az sonra okuyacaklarınıza inanmak zor olabilir.

vicks2Meksikalı bir anne yaşadığı trajediyi, başka anne babaların da bunu yaşamaması için anlatıyor ve tüm dünyaya yaymaya çalışıyor.

Anne, yatağında uyuyan 2 yaşındaki kızını öpmek için yaklaştığında biraz ateşi olduğunu hissetmiş.  Bunun bir soğuk algınlığı olduğunu düşünerek bebeğini rahatlatmak için göğsüne, sırtına ve burnunun altına Vicks VapoRub merhem sürmüş.Ve bebeğinin yanına kıvrılıp yatmış. Talihsiz anne günün yorgunluğu ile bebeğinin yanında uyuyakalmış. Saatler sonra uyandığında bebeğinin nefes almadığını fark etmiş. Bebeğini kurtarmak için onu kaptığı gibi hastaneye koşmuş, ancak yapılacak bir şey yokmuş. Bebek saatler önce vefat etmiş.

Doktor raporuna göre bebek, Vicks merhemin içerdiği kafurdan kaynaklanan solunum yollarında meydana gelen tıkanma sebebiyle hayatını kaybetmiş.

Vicks merhemin 2 yaşından küçük bebeklerde burundaki mukusu yüzde 60 oranında artırabildiği belirtiliyor. Mukus nefes borusunda biriktiği zamanda orayı tıkayarak nefes almayı engelleyebiliyor.

Bu uyarılar ilacın prospektüsünde de yer alıyor; 

“Küçük çocukların burun deliklerinin içine sürüldüğünde ani kolaps (akciğerde çökme) yapabilir.”

“2 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. 6 yaşından küçük çocuklar soluyarak içlerine çekmemelidirler.”

“2-5 yaş arası çocuklarda, sadece göğse ve sırta sürülür, burun ve yüz bölgesine sürülmemelidir.”

“Doktora danışmadan kullanılmamalıdır.”

vicks-uyarilar

Ne yazık ki bu olaydaki talihsiz anne bu uyarıları gözden kaçırmış. Bazı hastalıkların etkilerine karşı evde yapılan bu çözümler dünyanın her yerinde oldukça yaygın, ancak konu çocuklar olunca her şey bambaşka bir hal alıyor. Onlar bizim en değerli varlıklarımız. Evde bulduğumuz bu çözümleri uygulamadan önce ilaçların prospektüslerini kesinlikle okumalıyız ve bir doktora danışmadan kullanmamalıyız.

Örneğin, çocuğun solunum sisteminde astım benzeri bir durum var ise belki de doktor daha farklı uyarılarda da bulunacaktır.

Göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, Vicks merhemi ayaklara veya göğse sürmenin de aslında bir faydası olmadığını, sadece içindeki menthol nedeniyle rahatlama hissi yarattığını, ama gerçekte tıkanıklıkta bir açılma sağlamadığını belirtiyor, ve tehlikelerine dikkat çekiyor;

http://www.yenisoz.com.tr/ayak-tabanina-veya-gogse-vicks-surmenin-faydasi-yok-makale-9597

Belki de bu merhemden tamamen uzak durmakta fayda var. Siz de Türkiye’de oldukça yaygın kullanılan bu merhem ile ilgili dikkatli olun ve çevrenizdekileri de mutlaka uyarın.

Öksürük için 1 yaşından büyük çocuklarda bal epey faydalı görünüyor, bu yazıya da bir göz atmak isteyebilirsiniz.

Sağlıklı günler!

Kanser araştırmacısı bir anne olarak özellikle sağlık biliminden edindiğim bilgileri sitemde paylaşıyorum. Bu faydalı bilgileri kaçırmamak için Facebook sayfamı beğenebilirsiniz 🙂

Kaynaklar;

http://abcnews.go.com/Health/ColdandFluNews/story?id=6631985&page=1

https://kami.com.ph/58342-othermom-rubbed-vick-vaporub-on-her-baby-and-shortly-after-he-dies-be-carefu.html

Yorumlar

  • iyi aksamlar ben 1.5 yasindaki kizima viks surdum 1 kere gogusune ama annemcdediki hemen sileyim ve sildim sizce bisey olurmu korktum biran

    • öncelikle lohusalık ve emzirme döneminin geçmesini beklemek gerek. emzirme bittikten ve hamileliğin üzerinden 1-2 yıl geçtikten sonra hormonlar normal düzeye döner. bu sırada lekelerde düzelme zaten olacaktır. bu dönemde lekelerin artmaması için bu bölgeleri güneşten de korumak gerek. ama hala leke kalıyorsa ve rahatsız ediyorsa bir dermatoloğa danışabilirsiniz. doğal yöntemlerden limon asiti ve sarı kantaron yağını okudum ama kişisel deneyimim yok. Sevgiler

  • 1,5 yaşında oğlum vicks yedi doktora götürelim mi çünkü ağzına aldığında tadını beğenmeyince dilini çıkardı temizledim ama tükürükle karışıp giden olmuştur ne yapmalıyım

  • Mrb 3 aylik bebegime viks koklatip burun altina surdum snra bu yazilari okuyunca 5 dk snra sildim bi zarari olur mu acil

  • 2,5 yaşında oğlumuzun burun tıkantısı oluyor sıksık. Sıcak suyun içerisinde biraz viks eritip odasına bırakıyoruz. bunun bir sıkıntısı olur mu ? tenine temas ettirmiyoruz.

    • Bunun yerine burnuna serum fizyolojik uygulayın, sıcak suya ökaliptüs yağı damlatın, ve/veya bir soğanı ortasından keserek baş ucuna bırakın.

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */