Dikkat! Sıcak içecekler kanseri tetikleyebilir

 

1991’de kahve, dünyadaki en yaygın sekizinci kanser türü olan gırtlak kanserinin muhtemel bir sebebi olarak düşünülmüş. Ancak, Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) tarafından yapılan araştırmalardan sonra suçlu olanın kahve olmadığı kanıtlanmış.

Ayrıca bitkisel çaylar da kanser sebebi değilmiş. Dünyada gırtlak kanserinin en sık görüldüğü yer olan Güney Amerika’da yaygın olarak tüketilen yerel bitki çaylarının da kansere neden olduğu düşünülüyormuş.

Sebep içecek değil, sıcaklığı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kanser ajansı olan IARC’ın uzmanları gerçek suçlunun, içeceğin bitkisel içeriği değil, onun sıcaklığı olduğunu keşfetti. 65 derecenin üstünde bir sıcaklıktaki içeceği içmek kansere neden olabilir. Bu sebeple, IARC çok sıcak içeceklerin insanlar için olası kanserojenler olarak sınıflandırıldığını bildirdi ve çalışma Lancet Oncology dergisinde yayınlandı.2012 yılında gırtlak kanseri yüzünden dünyada yaklaşık 400.000 kişi hayatını kaybetti. Bu kanserin başlıca sebepleri sigara ve içkidir ve Asya, Doğu Afrika ve Güney Amerika’da daha yaygındır. Hastalığın başlıca belirtileri:

  • Öksürük
  • Ses kısıklığı
  • Göğüste baskı
  • Kusma
  • Açıklanamayan kilo kaybı

Kansere yakalananlar ayrıca yemek yemeyi çok zor bulurlar ve yemek yerken sık sık genizlerine kaçar.

Sıcak içecekler neden kanserojen?

Sıcak içecekler 60-75 derece arasında servis edilir. Bu şekilde çok sıcak içeceklerin içilmesiyle oluşan yanıklar yemek borusunun çeperine ve yemek borusu hücrelerine zarar verir. Bu zarar sonunda kansere dönüşebilir. Aslında bu, alkol tüketiminin gırtlak kanserine neden olması ile çok benzer durum. Alkol yemek borusu hücrelerine ve boğazın kendisine zarar verir.

Sürekli hasar gören hücreler, sürekli tamirat yapmak ve bölünerek yenilenmek durumunda kalır, ve bu kanser riskini arttırır. Çünkü kanser, hücrelerin bölünmesi sırasında oluşabilen mutasyonların birikmesi ve hücrelerin kontrolsüzce bölünmesiyle oluşur.

Uzmanlar çay-kahve içenlerin içeceklerini içmeden önce biraz soğumasını beklemelerini öneriyorlar. Hatta mümkünse, kanser riskinizin artmadığından emin olmak için soğuk içeceklere geçin. İçeceğinizin tavsiye edilen sıcaklığının üstünde içerseniz yemek borunuzu yakabilirsiniz. Ve bu düzenli olarak yapılırsa, çalışmada belirtildiği üzere kansere neden olabilir.

Kaynak: http://www.stethnews.com/1752/breaking-drinking-hot-beverages-can-trigger-cancer-who/

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */