Hamile çatlak kremi tavsiyem; hamileliğimi nasıl çatlaksız atlattım?

hamilelik-catlakHamileliğim sırasında çatlaklara karşı birçok tavsiye okudum ve aşağıdaki yöntemleri uygulayarak hamileliğimi çatlaksız atlattım!

Çatlaklar, derinin en üst tabakası olan epidermisin bir altındaki dermis tabakasında oluşan yırtıklar sonucu ortaya çıkan bir görüntüdür. Hızlı kilo değişimleri, ağırlık çalışmak veya hamilelik gibi derinin hızla değişmesini tetikleyen faktörler bu yırtılmalara sebep olabilir. Çatlaklar bir kere oluştuktan sonra yok etmek imkansıza yakındır, ama hamilelik çatlaklarının baştan oluşmalarını önlemek çok daha kolay.

Peki, hamileliğin kaçıncı ayında çatlaklara karşı önlem almaya başlamak gerekiyor? Bu aslında kişiden kişiye değişiyor, ama ben 2. aydan sonra karnımın belirginleşmeye ve kaşınmaya başlamasıyla nemlendirme ihtiyacı hissetmeye başladım. Okuduklarıma göre çatlaklar çıkarsa son 2 ayda çıkıyor genelde, ama hamileliğin daha başlarından önlem almakta fayda var. Bir de hamileliğin sonlarında karnının altını göremediği için burayı nemlendirmeyi unutan ve burada sürpriz çatlaklarla karşılaşan hanımlar oluyormuş, aman dikkat edin! 🙂Ben 16 kilo almama ve karnımın epey büyümesine rağmen hamileliğimi çatlaksız atlattım, ve bunu şu 4 basit kurala uyarak başardığımı düşünüyorum;

1) SaCoconut-Oil-2bah, akşam ve her banyodan sonra bol bol Hindistan cevizi yağı, Hindistan cevizi yağı, Hindistan cevizi yağı!  Hamileliğimin 4. ayından itibaren, sabah giyinirken, akşam yatarken, her banyodan sonra ve her kaşıntı hissettiğimde karnıma ve belime bolca organik Hindistan cevizi yağı sürdüm. Kalçalarınıza da arada sırada sürmekte fayda var. Sırtınızın alt kısmını ve belinizin yanlarını da unutmayın. Ben Amerika’dan koca bir kavanoz almıştım, Türkiye’de de aktarlarda ve bazı gurme marketlerde bulunuyor ama biraz pahalı. Hindistan cevizi yağı bulamıyorsanız yerine zeytinyağı veya badem yağı da kullanılabilir, ama cildin emme hızı ve kokusunun güzelliği aynı olmayacağından aynı kullanışlılığa sahip olmayabilir.

2) Asla kaşıma! Eğer karnınız, belihindistancevizi yağıniz, sırtınız, kalçalarınız kaşınırsa, kaşımayın ve hemen bitkisel yağınızdan sürün! Bunun için yanınızda her zaman küçük bir miktar taşımakta fayda var. Kaşıdığınız zaman o bölgedeki yırtılmayı tetikleyebilir, çatlak oluşmasına sebep olabilirsiniz. Zaten bilimsel olarak da kaşımak kaşıntıyı geçirmez çünkü kaşıdıkça daha çok histamin salgılarsınız ve daha çok kaşınırsınız.

3) Bol su iç!  Zaten bol su içen bir insanımdır ama hamilsuelikte bol su içmenin önemini ne kadar anlatsam azdır. Hamilelikte bol su içmek hem cildiniz için hem de bebeğinizin suyunun azalmaması için çok önemli. Kendinize kocaman bardaklar ve BPA içermeyen koca bir su şişesi edinin ve sabah uyanır uyanmaz (ağzınızı temizledikten sonra) ilk koca bardağınızla başlayıp her fırsatta su için. Günde 2.5-3 litreyi, yani 10-12 bardağı hedefleyin.

4) Çorbalara et suyu ve jelatin kat, cildin kolajen üretsin!  Cilt kremlerinde bulunmasıyla reklam yapılan “kolajen” aslında vücudunuzda birçok işe yarayan bir protein. Kolajeni krem olarak sürmektense sindirim yoluyla almanız, derinizin altındaki bağ doku için yapıtaşları sağlar ve çatlakların oluşumunu önler. Kasaptan alacağınız (mümkünse kuzu/koyun) kemiklerini uzun süre kaynatarak veya düdüklü tencerede kaynatarak elde edeceğiniz kemik suyunu çorbalarınıza ve yemeklerinize katarak tüketebilirsiniz.  Aktarlarda toz halinde satılan jelatin de hidrolize edilmiş kolajendir, ve bunu da çorbalarınıza veya tatlılarınıza katarak tüketmeniz çok faydalıdır.

Elbette yaş ve cilt yapısı da önemli faktörlerdir ama doğal yağların da çatlakları önlemede çok etkili olduğunu düşünüyorum. Bazı kadınlar bebe yağı veya vazelin de kullanıyormuş ama bunlar petrol ürünü olduklarından kullanmanızı tavsiye etmem. Özellikle de hamileyken ve derimizdeki her şey vücudumuz tarafından emilip bebeğimize geçebiliyorken doğal yağlar, doğal ürünler kullanmak bence çok önemli.

Bu arada, bu uygulamalara doğumdan sonra da bir kaç ay devam etmeyi unutmayın – çünkü cildiniz geriye toparlarken de çatlak riski olabilir ve vücudunuza biraz destek olmanız gerekir.

Çatlağınız oluşursa da bu kötü bir şey değil elbette; birçok anne çatlaklarını bebeklerini karınlarında taşıdıkları günlerden kendilerine kalan tatlı hatıralar olarak görür 🙂

Sizin bu konuda düşünceleriniz, deneyim veya gözlemleriniz neler?

Yorumlar

  • Meraba acaba bu hindstan cvzi yagi olusan catlaklarin gorunumunu azaltmaya da yardimci olur mu dersiniz

    • Bu konuda deneyimim yok maalesef. Ama cildi yenilemeye yardımcı olan sarı kantaron yağı gibi bir yağ daha etkili olabilir.

      Edit: Kantaron yağını hamilelikten sonra kullanınız, hamilelik sırasında değil.

  • Aynı şekilde ben de çatlak sorunu yaşamamıştım alt taraflarda çatlak olmayacağını düşünerek ve görmediğim için sürmediğimden sürpriz çatlaklarla karşılaştım tam olarak bikini bölgem çatlamış. Son 2 ay öyle önemli ki çok dikkat etmek lazım ne oluyorsa o zaman oluyor kremler de pek güzel değil bence hindistan cevizi yağı aldım ve keşke başından beri bunu sürseymişim dedim.

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */