Normal doğum hikayeleri: bizim hikayemiz, ve epizyotomi önleyen doğal çözüm!

bebek hastane

Baştan beri normal doğum istiyorduk. Aslında doğal olan bu diye öyle istiyorduk ama sonradan normal doğumun bebeğin sağlığı için ne kadar önemli olduğunu daha iyi anladım. Çünkü sezaryenle doğum yapan arkadaşlarımın sütleri geç ve az geldi, epey süt sıkıntısı çektiler, hazır süt vermek zorunda kaldılar. İlk 6 ay sadece anne sütünün ne kadar önemli olduğunu artık her yerde duyuyoruz. Ama normal doğumun sezaryene kıyasla bebek için faydaları bununla da bitmiyormuş. Normal doğan bebeklerin sindirim sistemindeki faydalı bakteri nüfusu daha sağlıklı oluyormuş, ve obezite ve diyabet riski daha düşük oluyormuş. (Bakınız: Normal doğumla dünyaya gelen bebekler süt sindirimi için gerekli bakterileri alıyor) Ben normal doğumu kolaylaştırmak için bazı basit yöntemler uyguladım; bu yazımın da çok faydalı olacağını düşünüyorum.Fakat çevremizden duyduklarımıza göre çoğu doktor anne adaylarını sezaryene yönlendiriyordu, bu yüzden özellikle normal doğum taraftarı bir doktor bulmamız gerektiğini fark ettik. Hamileliğim sırasında çeşitli nedenlerden iki kez doktor değiştirmem gerekti, yani üç doktorum oldu; Dr. İbrahim Bildirici, Dr. Nejat Ceyhan ve Dr. Ebru Saraç. Üçü de çok harika ve normal doğum taraftarı doktorlardı, ama en çok sakinliği ve doğallığıyla bizim gönlümüzde taht kuran ve bebişimizi dünyaya olabilecek en güzel şekilde getiren Dr. Ebru Saraç’ı tavsiye ederim.

Normal Doğum Taraftarı Doktorlarımız

İlk 3 ay evimize yakınlığı nedeniyle Acıbadem Maslak’ta Dr. İbrahim Bildirici‘ye gittik. CVsi muhteşem.. Hem çok profesyonel, hem işinde çok iyi, hem de samimi bir insan. Birinci 3 ayda yapılan testlerimizi o yaptı; kanımdan alınan örneğe ve bebeğin ense kalınlığına bakarak bebeğimizde Down sendromu gibi bir durum olmadığını bize %90 güvenilirlikle söyledi. Zaten kendisinin uzmanlığı perinatoloji ve bu testte çok iyi. Aslında doktorunuz nerede olursa olsun bu test için İbrahim beye gitmek isteyebilirsiniz. Ayrıca daha 13. haftada bebeğimizin cinsiyetini bize doğru olarak söyleyebildi. Gerçekten başarılı bir doktor. Fakat Acıbadem’in fiyatları bize zamanla çok fazla gelmeye başladı, ve doğum fiyatlarının da 10-16.000TL aralığında dolandığını öğrenince, orada devam edemeyeceğimizi anladık.

Önce benim de kardeşimin de dünyaya gelişimizi gerçekleştiren, muaynehanesi Bağdat Caddesinde olan Dr. Nejat Ceyhan‘a gittik. Kendisi çok deneyimli, dobra ve tamamen doğal doğum taraftarı bir doktor. Fakat onun da bebeğimizi beklediğimiz tarihlerde seyahatte olacağını öğrendik ve tekrar doktor değiştirdik.

Sonunda Dr. Ebru Saraç‘ı bulduk, iyi ki de bulduk. Kendisiyle olan tüm deneyimimiz boyunca, yaşadığım bütün kaygılar boyunca her zaman herşeyi bize detaylı, samimi ve sakin bir şekilde açıkladı, bilgisiyle içimizi rahatlattı.. Hamilelik ve doğum sürecinde her şey onun öngördüğü şekilde ilerledi, ve müthiş bir yetenek ve başarıyla harika bir doğum gerçekleştirdi.

Ve.. Doğum başlıyor..

Hamileliğim epey rahat geçmişti, ama bebeğimiz bütün nazını son ana saklamış olacak ki 40 haftayı doldurduktan dört gün sonra başlayan sancılarım tam 45 saat sürdü. Sonunda sancılar sıklaşıp iyice şiddetlendi ve planladığımız üzere Gayrettepe Florence Nightingale hastanesine gittik, ve doktorumuz Ebru Saraç da oraya geldi.

Doktorumuz ve zeytinyağı sayesinde perine kesisi / epizyotomi gerekmedi

Normal doğumla ilgili belki de en çok korkulan şey yırtılma olması veya perine kesisi/epizyotomi ve sonrasında dikiş gerekmesi durumu. Ve acılı bir iyileşme süreci.. Okuduğum kadarıyla %80-90 ihtimalle yırtılma olabiliyor veya kesi gerekebiliyor. Doktorumuz doğum sırasında perinenin esnekliğini takip edeceğini, ve esneme rahat oluyorsa epizyotomi yapmayacağını bize önceden söylemişti.  Bu bence sevgili doktorumuz Ebru Saraç’ın ne kadar nadir bulunan ve kıymetli bir doktor olduğunu çok iyi gösteren bir tutum, çünkü birçok doktor bu konuda kolaya kaçabiliyor ve kesi yapmayı tercih edebiliyor – baştan en kolaya kaçıp sezaryen tavsiye etmemişlerse tabi..

zeytinyağıBir arkadaşım doğumda perinenin esnekliğini sağlamak için bir yöntemden bahsetmişti. Doğum sancıları başlayınca bölgeye doğal zeytinyağı sürmek ve sıcak kompres yapmak bölgedeki derinin esnekliğini arttırıyor, yırtılma riskini azaltıyormuş. Ben de hem doğal olan hem de bana çok mantıklı gelen bu yöntemi uygulamak için hastaneye hazırlıklı gittim. Doktorumun da müsadesiyle doğuma hazırlanırken hemşireler yanımda götürdüğüm yağı bölgeye uyguladılar ve sıcak kompres yaptılar. Hatta sonra doktorumuz bu yağı doğumhaneye giderken de yanına aldı ve doğumun hemen öncesinde de bölgeye uyguladı. Sonra da dikkatli takibi sayesinde, ve bir yerden sonra bana itmeyi bırakmamı söyleyip kendisi çekerek, yırtılma olmasını önledi.

Muhtemelen sırf zeytinyağı da işe yarıyordur ama ben Hindistan cevizi yağı ile zeytinyağını küçük bir kavanozda eşit miktarda karıştırdım ve buzdolabında sakladım. Böylece hastaneye gittiğimizde bu yağ katıydı ve uygulaması daha kolay oldu. Bu yağ ve doktorumuz Ebru Saraç sayesinde hiçbir yaram olmadan doğum yapmak nasip oldu. O zamandan beri de bu yöntemi çevremdeki doğum yapabilecek her kadına anlatıyorum. Siz de doğum yapacak her kadına bu yöntemi yayın, kadınlar normal doğumdan korkmasın!

Epidural uygulanırken omurilik zarım delindi

45 saat sancı çekip iki gün uykusuz kaldıktan sonra malesef epey dayanıksızlaşmıştım, ve baştan beri istediğim gibi tamamen ilaçsız bir doğum yapamayacağımı hissettim. Ve epidural istedim. Epidurali hastanedeki anestezi uzmanı uygularken eşim bayıldı, ve belki de bu karmaşa nedeniyle doktor ilk iğnenin iyi olmadığını, tekrar deneyeceğini söyledi.

Doğum tamamlanıp ertesi gün ayağa kalkmaya çalıştığımda anladım herşeyi. Meğer epidural yapılırken omurilik zarım delinmiş, ve böyle olunca oradan omurilik-beyin sıvısı sızıyormuş, bu da ayağa kalkmaya çalışınca inanılmaz bir baş ağrısına neden oluyormuş. Binde bir görülen bir durummuş. Ertesi gün hastaneden çıkıp eve dönerken kendimi iyi hissedip fazla ayakta kalınca, durumum daha da kötüleşti. Başımı doğrulttuğum anda başıma inanılmaz bir ağrı saplanıyordu. Bunun üzerine tanıdık doktorlarla da konuştuktan sonra tamamen iyileşmem için başımı hiç kaldırmadan, hatta yastık bile kullanmadan bir hafta yatmama karar verdik.

Hayatımın en zor haftasıydı. Yerimden kımıldayamıyor, bebeğimi kucaklayamıyordum. Anneliğimi yaşayamıyordum.  Emzirmem için bana getiriyorlar, sonra alıp diğer tüm ihtiyaçlarını karşılıyorlardı. Ben de yattığım yerden bebeğime banyo yaptırılışının, alt değiştirilişinin videolarını izliyordum. Omurilik sıvımın yenilenmesi için de doktorların tavsiyeleri üzerine bol bol kahve içiyor, sıvı tüketiyordum, ve iki de laktatlı serum aldım. Çok şükür bitti o hafta ve bebeğimi kucağıma alabildim. Anne olmanın, çocuğuma bakabilmenin, onu kollarıma alabilmenin kıymetini çok iyi anladım o hafta sayesinde… Boşuna her işte bir hayır vardır dememişler..

Umarım paylaştıklarım sizin için de faydalı olur ve herşeyiyle içinize sinen bir doğum deneyimi yaşarsınız…

Yorumlar

  • Merhaba. Cok faydali bilgiler veriyorsunuz cok sagolun 😉 birsey sormak istiyorum. Bu zeytinyagi ve hindistan cevizi yagini sicak kompres diye yazmissiniz. Yani buzdolabinda katilasan yagi isitip öylemi uygulancak?

      • Keşke doktorlar kabul etse.. ben yeni hamileyim bugün gittim 10 haftadan önce neden geldin modundaydı. Lekelenme var diyecek oldum benim nenem pancar motoru ile 11 doğum yapmış dedi.. eşimle şok halde çıktık

  • Merhabalar , sıcak kompresi ne şekilde yapabiliriz acaba ? Evdeyken belki daha kolay havluyu ısıtıp koyma yöntemi geldi ilk olarak aklıma , ama hastanede sıcak kompress nasıl yapılabilir ki ?

    • hastanede de aynı şekilde yapabiliyor hemşireler. veya siz yanınızda bir havlu veya bez götürüp sıcak suyla ıslatarak yapabilirsiniz. sıcak sudan gelen buhar da yumuşamaya yardımcı oluyor muhtemelen

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */