İlk hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Gebeliğin erken belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Bazı kadınlar ilk hamilelik belirtilerini gebe kaldıktan bir iki hafta sonra hissederken, bazıları ise birkaç ay boyunca hissetmeyebiliyor. Eğer hamile kalmak istiyorsanız veya hamile kaldığınızdan şüpheleniyorsanız ilk hamilelik belirtileri ne zaman başlar merak ediyor olmalısınız.

İlk hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Bugüne kadar bu konuda yapılan en iyi çalışmada, hamile kalmaya çalışan 136 kadın, doğum kontrolünü bıraktıkları andan itibaren 8 haftalık hamilelik dönemine kadar belirtilerini günlük olarak kaydetmiş.

Sonuçlara göre kadınların %50’si döllenme gerçekleşen ilişkiden sonraki 3 hafta içinde hamileliğin ilk belirtileri gözlemlemişler. Doktorlar, hamileliği bir önceki adet tarihinden hesapladığı için döllenmeden sonraki 3. hafta, hamiliğin 5. haftası olarak kabul edilir. 8. haftaya gelindiğinde, kadınların %90’ı hamileliğin ilk belirtilerini gözlemlemiş ve hamile olduğunu anlamıştır.

Hamileliğin ilk işareti genellikle zamanında regl yaşanmamasıdır. Şiddetli ya da hafif olabilen diğer en yaygın belirtiler ise şunlar;

 • bulantı ve kusma
 • yorgunluk, erkenden uyuma ihtiyacı, gün içinde uyku ihtiyacı
 • sık idrara çıkma 
 • göğüslerde hassasiyet ve büyüme 

2. haftada hissettikleriniz

Son adet döneminiz döllenmeden yaklaşık iki hafta önce başlamıştır, ancak doktorlar bu iki haftayı gebeliğin içinde sayar. Bu noktada sadece yumurtlamakta ve gebe kalmak üzeresinizdir. Şu anda yaşadığınız belirtiler adet döneminizle ilgili olabilir.

3. Haftada, yani yumurtlama & döllenme sonrası ilk hamilelik belirtileri

Döllenme başarılı bir şekilde gerçekleşirse, bu hafta yumurta fallop tüpünden rahme doğru ilerler, ve rahim duvarına tutunur. Bu sırada döllenmiş yumurta hücresi hızlı bir şekilde bölünmeye devam eder.

Çoğu kadın ilk 3 haftada çok farklı hissetmez, ancak bazıları hafif “yerleşme kanaması” yaşayabilir veya yorgunluk, erken uyuma isteği, göğüslerde hassasiyet, mide bulantısı, yoğun koku alma hissi, iştahsızlık, sık idrara çıkmak gibi erken hamilelik belirtileri hissedebilir.

4. haftada hamilelik belirtileri

Normal şartlarda, son adet döneminizin başlangıcından yaklaşık 4 hafta geçmiş ise ve hamileyseniz, bunun en belirgin işareti kanamanızın gecikmesidir. Birçok kadın 4. hafta itibariyle hala belirtileri hissetmez. Ancak bir kısmı yorgunluk, erken uyuma isteği, sık idrara çıkma, mide bulantısı ve boğaz ağrısı gibi belirtileri fark edebilir. Kadınların yaklaşık üçte biri 4. haftada mide bulantısı yaşar.

Adetinizin beklenen tarihi geldiyse ve kanamanız geciktiyse artık evde uygulanan hamilelik testlerinden yapabilirsiniz. Bunlar her eczanede bulunur.5. haftada hamilelik belirtileri

Bu haftada bebeğiniz karnınızda inanılmaz bir hızla büyürken, hamileliğin rahatınızı biraz bozacak belirtilerini daha fazla hissetmeye başlarsınız. Yorgunluk, ağrıyan veya şişen göğüsler, mide bulantısı ve sık tuvalete çıkma gibi belirtileri daha sık yaşarsınız.

6. haftada hamilelik belirtileri

Çoğu kadın için, hamilelikte sabah bulantısı 6 ila 8. hafta arasında başlar. Ayrıca bitkinlik ve hormonal değişikliklerden kaynaklanabilecek ruh hali dalgalanmaları yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte hamileliğinizde yaşayacağınız şeyleri merak etme stresini de yaşarsınız.

Kadınların yüzde 25’inde gebeliğin ilk dönemlerinde yerleşme lekelenmesi görülmektedir. Bu endişelenmeniz gereken bir şey değildir, ancak lekelenme veya kanamayı fark ettiğinizde, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için doktorunuzla konuşun.

7. haftada hamilelik belirtileri

Bu dönemde sabah bulantıları oldukça ilerlemiş olur ve pantolonunuzun biraz daha sıkı olduğunu hissedersiniz. Rahminiz beş hafta önceki boyutunun iki katına çıkar.

Büyüyen rahminizin mesanenize yaptığı baskının artması ve böbreklerinizde daha fazla kan filtrelenmesi sebebiyle tuvaleti çok sık ziyaret etmeniz gerekir.

8. haftada hamilelik belirtileri

Bu haftada hormon değişimleri sizi yorgun ve halsiz hissettirmeye devam eder. Bulantı ve kusma da enerjinizi emebilir. Artan hormon seviyeleri göğüslerinizi emzirmeye hazırladığı için sutyeniniz hafifçe sıkmaya başlayabilir. Geceleri birkaç kez çiş yapmaya kalktığınızdan ve göğüsleriniz yüzükoyun  uyumanızı engelleyeceğinden uyku sorununuz olabilir.

Kadınların ilk 8 haftada gözlemledikleri diğer belirtiler şunlar olmuş:

 • Hafif rahim kasılmaları (kanama olmadan)
 • Karın şişkinliği
 • Kabızlık
 • Mide yanması
 • Burun tıkanıklığı
 • Nefes darlığı
 • Aş erme ya da iştahsızlık
 • Baş dönmesi
 • Damarların şişmesi
 • Avuç içi kaşıntısı
 • Daha koyu cilt alanları (yüz, karın veya areolalar)
 • Yüz, karın ya da meme çevresinde cilt lekeleri

Uzmanlar, bu belirtilerin önemli bir amaca hizmet edebileceğini düşünüyorlar. Hamileliğin ilk zamanlarındaki bu önemli gelişim evrelerinde kadınları embriyoya zarar verebilecek şeyleri tüketmesini önleyebileceğini, ayrıca kadınları hamilelikleri konusunda uyararak yaşam tarzlarını değiştirmelerini sağlayacağını düşünüyorlarmış.

İlk hamilelik belirtileri embriyo oluşuncaya kadar görülmediğinden, belirtileri yaşamaya başlamadan hatta hamilelik testi yapmadan önce bile hamile olduğunuzu varsayarak kendinize dikkat etmeniz önemlidir.

https://www.babycenter.com/404_early-signs-of-pregnancy-when-will-i-feel-symptoms_10372077.bc

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */