Hamilelikte elma yemek: faydaları ve dikkat edilmesi gerekenler

İnsan hamile olunca yediği her şeyin faydalarını ve zararlarını sorgulamaya başlıyor değil mi? Hamilelikte elma yemek elbette faydalıdır, ne de olsa lif ve vitaminler açısından zengin, faydalı bir besin. Hatta hamileliğinde bol sebze meyve tüketen anne adaylarının çocuklarının gelecekte beyin kanseri olma riskinin daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Hamilelikte elma yerken dikkat edilmesi gereken sadece birkaç nokta vardır…

Elma yerken dikkat edilmesi gerekenler
elma mum parafin1) Kabukları cila ve ilaç içerebileceğinden, soyarak yemeye çalışın; maalesef elmalar parlak görünmesi ve daha uzun taze kalması için parafin (balmumu benzeri bir petrol ürünü) ile kaplanıyor, ve hatta bu kaplama maddelerine küflenmeye karşı ilaçlar da katılabiliyor. Bunun dışında dalındayken de böceklere karşı ilaçlanmış olabileceğinden, hamileyken özellikle kabuklarını soymak isteyebilirsiniz.
2) İştah açabileceğinden aşırıya kaçmamaya çalışın; az da olsa şeker içerdiğinden herşey gibi elmanın da azı karar, çoğu zarar.
3) Yüksek lif oranının avantajdan dezavantaja dönüşmemesi için bol su için; elmanın bağırsaklarınız üzerinde yapacağı etki, ne kadar su ile tükettiğinizle yakından ilişkili. Zaten hamilelikte günde 2,5-3lt su içmeniz bebeğiniz için de çok önemli..

Elma yemenin faydaları nelerdir?
İngilizcede “günde bir elma doktoru uzak tutar” diye bir deyiş vardır 🙂 Düzenli olarak elma yemenin pek çok faydası vardır. Elma antioksidan, vitamin ve lif açısından çok zengin bir meyvedir. Elmadaki C vitamini vücuttaki serbest radikallerin zararlarına karşı koruyucudur. Elma kanser riskini (özellikle göğüs kanseri riskini) düşürür. Enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırır.

Elmada bulunan kompleks B vitaminleri (B6 vitamini, riboflavin, tiamin) kırmızı kan hücrelerinin korunmasına yardımcı olur. Yüksek lif içermesi kötü kolestrole karşı savaşmada etkilidir. Aynı zamanda kalp rahatsızlıkları, hipertansiyon ve diyabet gibi kritik hastalıkların önlenmesinde yardımcıdır. Elma aynı zamanda nörolojik açıdan vücudu güçlendirir, inme ve bunamaya karşı koruyucudur.Hamilelikte sağlıklı ve besleyici bir diyet programına uymak çok önemlidir. Bebek beklerken elma yemenin anne ve bebek sağlığı açısından pek çok faydası vardır, bir kaç tanesini sıralamaya çalıştım.

1. Bebeğinizi astıma ve hırıltılı nefes almaya karşı korur
Çeşitli uluslararası bilimsel çalışmalar hamilelikte elma yemenin bebeği astıma karşı koruyucu rolünü kanıtlar nitelikte. Bununla beraber elma yemek çocuğunuzun ilerde karşılaşabileceği hırıltılı nefes alma riskine karşı da korur.

2. Kansızlığı önler
Hamilelik sırasında anemi düşüğe ya da erken doğuma neden olabilir. Elma demir açısından zengindir ve hamilelikte düzenli elma yemek aneminin önlenmesinde yardımcı olur.

3. Detoksifikasyon
Eğer hamileyseniz doktorunuz size civa ve kurşun içeren besinlerden uzak durmanız gerektiğini söyleyecektir. Bu iki element oldukça zehirlidir ve hamilelikte alınması bebeğinizi olumsuz yönde etkileyecektir. Elma yemek kazara tüketilen besinlerle alınan civa ve kurşunun etkilerinin giderilmesine yardımcı olur.

4. Sindirim sistemini güçlendirir
Elma çözünmez lifler açısında oldukça zengindir. Ve hamilelikte elma tüketimi hazımsızlık sorununa karşı çok etkilidir.

5. Bağışıklık sistemini güçlendirir
Elma çok zengin bir C vitamini kaynağıdır. Hamilelikte düzenli elma tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirir. Sizi ve kıymetli bebeğinizi hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korur

6. Enerji verir
Elma içerdiği karbonhidratlar sayesinde hamileyken yediğinizde size anlık enerji verecektir. Hamileyken özellikle kendinizi biraz zayıf ya da yorgun hissettiğiniz ve hızlıca kendinize gelmeniz gereken durumlarda, elma size çok yardımcı olabilecek bir güç deposudur.

7. Kalbinizi korur ve mide yanmasını engeller
Hamileyseniz mide yanması problemi yaşamanız çok normal. Yüksek kan basıcı ve asitlikten dolayı bunu yaşayabilirsiniz. Elma tüketmek mide yanması sorununuzun azalmasını sağlar ve kalbinizin sağlıklı ve güçlü olmasında çok etkilidir.

8. Kemiklerinizi güçlendirir
Hamileyken bebeğinizin kemik gelişimi için yediğiniz besinlerle ekstra kalsiyum almalısınız. Elma çok zengin bir kalsiyum kaynağıdır ve elma tüketimi bu açıdanda sizin ve bebeğiniz için harika bir seçim olacaktır.

9. Akciğerleri güçlendirir
Elma antioksidanlar bakımından da çok zengindir, bunun sayesinde akciğerler için çok faydalı bir meyvedir. Gebelik boyunca elma tüketimi, nefes almayla ilgili zor durumların önüne geçer. Güçlü akciğerler normal doğum için çok önemlidir.

Doktorlar genellikle elma tüketiminin hamilelikte hem anne hem de bebeğin sağlıklı olması için faydalı olduğu konusunda hemfikirdir. Aynı zamanda anneye hem güç hem de enerji verir ki doğum sırasında bu ikisi de işinize yarayacak 😉

Eğer kafanızdaki soru işaretlerinden dolayı hamileliğinizde hiç elma yemediyseniz hemen şu anda bir tane alıp hapır hupur götürebilirsiniz, afiyet olsun!

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */