Hamilelikte kuru öksürük: hamileyken öksürmek bebeğe zarar verir mi?

hamilelikte öksürük

Hamilelikte kuru öksürük, beraberinde boğaz ağrısı veya ateşlenme gibi belirtiler yoksa mikrobik olmayan çevresel faktörlerden kaynaklanıyor olabilir; mesela sprey deodorantlar, polen, toz veya kedi tüyü gibi..

Öncelikle biraz rahatlayın, hamileyken öksürmek bebeğe kolay kolay zarar veremez. Hamileyken öksürmek oldukça rahatsız edici olsa da, bebeğiniz biraz sarsıntı hissetmek dışında fazla etkilenmeyecektir. Sadece öksürürken fazla öne eğilerek bebeği sıkıştırmamaya özen gösterin, ve gerekiyorsa elinizle karnınızı biraz destekleyin.

Gözden kaçabilecek bir olası sebep

Soğuk algınlığı veya alerji ihtimallerinden önce, ben akla daha zor gelecek bir muhtemel sebebe odaklanmak istiyorum; spreyler! Özellikle de anti-perspirant deodorantlar! Eğer sprey deodorant, oda spreyi, sprey sinek ilacı veya sprey temizlik ürünleri gibi ürünler kullanıyorsanız veya çevrenizde kullanılıyor ise, bir an önce bunları hayatınızdan çıkarın derim. En azından hamileliğiniz boyunca. Mesela buradaki doğal deodorant tarifini deneyebilirsiniz.

Aerosol sprey ürünlerdeki propan veya bütan gibi itici gazlar ve türlü türlü kimyasallar, boğazınızı ve solunum yollarınızı tahriş ederek öksürmenize sebep olabilir. Özellikle de anti-perspirant deodorantların içeriğinde, sıvı kimyasalların yanı sıra bebek pudrası gibi zararlı katı tozlar da olduğundan, boğazınızı rahatsız etmesi yüksek ihtimal.


Diğer olası sebepler

Bir diğer olası sebep, grip veya nezle gibi bir hastalık olabilir. Bu tarz hastalıkları uzak tutmak ve çabuk atlatmak için ellerinizi sık sık yıkayın, bol bol vitamin almak için çeşitli renklerde meyve ve sebzeler tüketin, ve dişlerinizi fırçalarken ağzınızın geri kalanını da temizlemeyi unutmayın ve gargara yapın. Boğazda başlayan enfeksiyonları önlemek için ağzın ve boğazın iyi temizlenmemesi gerektiğini unutmayın. Boğazınızda kaşıntı veya gıcıklık varsa tuzlu veya karanfilli su ile gargara yapın.

Eğer ateşiniz varsa ve 39 üzerine çıkarsa doktorunuza başvurun ama ilaç ve antibiyotik konusunda doktorunuza “Kullanmam gerçekten şart mı?” diye sorun. Çünkü hamilelikte kullanılan ateş düşürücü ve antibiyotikler, bebeklerde astım, otizm ve hiperaktivite gibi problemlere yol açabiliyor. (Bu konuda daha detaylı bir yazı yazacağım ama kaynaklarım aşağıda.)

Öksürüğünüzün muhtemel bir diğer sebebi de alerji veya astım olabilir; normalde bildiğiniz bir alerjiniz veya astımınız yok ise bile hamilelikte bağışıklık sistemi daha farklı davrandığından böyle bir durum ortaya çıkabilir. Polen, toz veya kedi tüyü gibi solunum yoluyla alıyor olabileceğiniz alerjenlerden uzak durmaya çalışın ve öksürüğünüzün azalıp azalmadığını gözlemleyin. Toz alerjisinden şüpheleniyoranız evinizdeki tüm halıları kaldırmanız ve perdeleri yıkamanız gerekir.

Öksürüğünüz inatçı ise, hele ki muhtemel sebepleri uzaklaştırdığınızda bile inatla devam ediyor ise mutlaka bir doktora danışın.

Peki boğazınızı ve öksürüğünüzü rahatlatmak için ne yapabilirsiniz?

Benim boğazı ve özellikte kuru öksürüğü rahatlatmak için en faydalı bulduğum yöntem; zerdeçal, bal ve limonlu ılık çay. Bir kupa çok sıcak olmayan suya (fazla sıcak su da boğazınızı tahriş eder) 1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı zerdeçal ilave edin ve karıştırarak, yavaş yavaş için. Eğer balgam probleminiz de var ise bir çay kaşığı kadar taze veya toz zencefil de ilave edin.

Zerdeçal doğal bir anti-enflamatuar, yani ağrı kesici ve ateş düşürücü olan kürkümin (curcumin) molekülleri içerir. Minoset, parol, advil, nurofen, tylol ve aspirin gibi ilaçlardaki aktif maddeler, vücutta kürkümin ile benzer etkiler gösteren olan yapay kimyasallardır, ve gün geçtikçe daha fazla yan etkileri anlaşılmaktadır; özellikle hamilelikte.

Zerdeçal, bal ve limon ile hazırlayacağınız çay hem boğazınızı rahatlatacak, hem hasta iseniz iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır. Bu çayı gün boyu yavaş yavaş tüketebilirsiniz. Ama günde 2-3 fincandan fazla öteye gitmemekte fayda var.

Sağlıklı günler!

Kaynaklar:
http://journal.scconline.org/pdf/cc1975/cc026n10/p00509-p00522.pdf
http://www.dailymail.co.uk/health/article-2402692/The-hidden-dangers-deodorant-sprays-Headaches-Eczema-Asthma-Even-fatal-heart-problems.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26930528
http://www.dailymail.co.uk/health/article-3669657/Women-paracetamol-pregnancy-risk-having-child-autism-ADHD.html
http://www.fitpregnancy.com/pregnancy/pregnancy-news/why-you-should-think-taking-antibiotics-while-pregnant

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */